Google Yerel İncelemelerle Hakimiyetini Sürdürüyor

Google Yerel İncelemelerle Hakimiyetini Sürdürüyor

Ticari büyümelerde itibar yönetiminin gittikçe artan önemi, herhangi bir tanıtıma ihtiyaç duymamaktadır. 

İçindekiler

Tüketicilerin %85’i kişisel tavsiyelere kıyasla çevrimiçi değerlendirmelere daha çok güvenmektedir. Bu istatistik, BirightLocal’deki bir ekip tarafından yapılan son araştırmada elde edilmektedir. Yerel değerlendirmelerdeki ana oyuncuların en fazla ve hangi oranda oy toplamalarını görmeyi hedeflemişlerdir. Bunun ardından birkaç temel veri noktasına bakıldı;

Öncelikle her bir işletmeye ait 2012 ve 2017 yılları arasında inceleme platformu tarafından kaç inceleme üretildiği görüldü.

Google Değerlendirmeleri Büyüyor

Google, Facebook, TripAdvisor ve Foursquare incelemeleri

Bu tablodaki veriler tamamıyla kullanıcıları yansıttığından sayısal toplamları göstermek yerine büyüme eğilimlerini göstermektedir. Reytinglerin her yerde görülebildiği ve yerel işletmelerin markalı mesajlarına göre daha güvenilir olduğu bir peyzajda inceleme platformlarının çoğunun son yıllarda oyunlarını arttırdığı şaşırtıcı olmamaktadır.

İnsanlara yeni dönemde yapılan yerel incelemeler güvence mi veriyor yoksa bu incelemeleri sıkça gördükleri için istemsiz bir güven mi oluşuyor bu tamamıyla merak konusudur. Buradan çıkarılabilecek ilk şey, incelemelerden sonra Google’ın, yerel işletme değerlendirmelerinde, kuruluşundan bu yana sunulan üst düzey büyümeyi gören tek platform olmasıdır.

2013’ten 2014’e kadar inceleme sayısı %80 oranında artış gösterdi. Bir sonraki sene %114 oranında büyüdü ve 2015’ten 2016’ya kadar bu büyüme inanılmaz bir şekilde %278’e kadar çıktı.

Neden Bu Kadar Hızlı?

 Google’ın incelemek hızının artması için bir takım nedenler ortaya çıkmaktadır;

  • Google’ın büyük ölçekli görünürlüğü ve arama motoru olarak birincil amacı, birileri yerel bir işletme arayışında ise her zaman inceleme seçeneği sunmaktadır.
  • Google’ın Android cihazlara yerel olarak entegre olması, Google My Business değerlendirmelerini çok sayıda akıllı telefon kullanıcısının anında görebilmesi anlamına gelmektedir.
  • Google kullanıcıları bir işyerinden ayrıldıktan sonra aldığı bildirimlerin sayısındaki belirgin artışla birlikte daha fazla kullanıcının incelemelerde bulunmalarına önemli ölçüde baskı yapmaktadır.

Google, en gözle görüşür inceleme derecelendirmesi sistemi olduğundan, işletme sahipleri bugün müşterileri Google’daki incelemeleri diğer platformları terk etmeye teşvik etme eğilimindedir. Birçok iş sahibi, Google My Business derecelendirmelerinin farkında olacaktır.

Facebook Yerel İşletme Değerlendirmeleri Kurtarma

İncelemelerde büyüme alan tek platform Google değildir. Facebook, yerel işletmelere kontrol etmeyi ve daha sonra kullanıcılardan gelen incelemeleri talep etmeyi teşvik ederek 2016-2017 yılları arasında Google’ın inceleme patlamalarına benzer bir dönemde büyüdü.

Facebook’un harika bir başlangıç yaptıktan sonra her çeyrekte toplanan inceleme sayısı, 2013 yılının 3. çeyreğinde belirgin bir şekilde düştü ve 2016 yılının 3. Çeyreğine kadar da herhangi bir iyileşme göstermedi. Bu çöküşün sebepleri net bir şekilde tespit edilemese de nedeni ne olursa olsun Facebook’un haber yayın algoritması değişkenlerinin iş dışı mesajlara öncelik vermesine ve Facebook Yerel’in yerel işletme sayfalarını barındırması için başlatılmasına rağmen, bu hareketlilik yeniden yükseliş göstermiştir.

TripAdvisor Şaşırtmadı

Elde edilen veriler kesinlikle son yıllarda Google ve Facebook’un büyüdüğünü göstermektedir, ancak genellikle otel, restoran ve turistik yerlere odaklanan kullanıcıların TripAdvisor’a yöneldiği fark edilmiştir.

Her işletme için yılda ortalama alınan yeni incelemelerin sayısını değerlendirmek için, platformları karşılaştırırlar. Bu nedenle TripAdvisor analizinden TripAdvisor listeleri içermeyen tüm işletmeleri oratadan kaldırarak platforma göre veriler incelendi.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

88d9a4 Captca Değiştir