Google Trends SEO için Nasıl Kullanılabilir?

Google Trends SEO için Nasıl Kullanılabilir?

Google Trendleri, yalnızca daha yeni verilerle seyrek olarak güncellenen oldukça statik bir kaynaktı. Zamanla, bu hizmetin gücü yeni ve aydınlatıcı yollarla atıldı. Google Trends, pazar araştırması ve SEO verilerini değerlendirmek için en önemli araçlardan biridir.

Coğrafya, ürün kategorisi, içerik konusuna ve tarihe göre bölümleme kabiliyeti sayesinde, analizimizde geleneksel SEO araçlarının sağlayabileceğinden çok daha geniş bir alana gitmemizi sağlar. Trendler'in Son Haberler, Alışveriş, Görseller ve YouTube'daki genişlemesi ile bu güçlü aracın SEO çalışmalarınıza nasıl yardımcı olabileceğini gözden geçirmek ve yenilemek için mükemmel bir araç gibi görünüyor.

SEO için Google Trendlerini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırması, Trendler için SEO temelli kullanımın en belirgin gözüktüğü durumda, genellikle Anahtar Kelime Planlayıcı ve diğer araçların lehine gözden kaçırılmaktadır. Aslında, bu platformların mükemmel tamamlayıcısı olarak işlev görür ve ortaya çıkarmayacakları farklılıklar getirir.

Trendler, Anahtar Kelime Planlayıcı'da istihdam edilenlerle farklı ölçütlere dayalı yeni anahtar kelimeler önerecektir. Örnek olarak, yakın zamanda popülerlik kazanmış olan ilgili arama sorgularını vurgulamaktadır. Anahtar kelimelerini doğrudan anahtar kelime listenize eklemeden önce, bunlar bir mantıksal kontrol gerektirir.

İPUCU

Google'ın ana kategori altında çok sayıda ilgili alt konuları bir araya getirdiği için bazı alakasız kelimeler de olacak.

Google Trends hakkındaki yeni verilerin mevcut durumunun bir anahtar kelime listesine yeni unsurlar ekleyebileceğini de yansıtmaktadır. Basit anahtar kelime eşlemesinin ötesine geçen ve anlam bakımından Google Trends çok önem arz etmektedir. Ürünleriniz için izleyici talebinin spektrumunu içeren bir anahtar kelime listesi oluşturmak artık lüks değildir. Herkes bunun üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiği için iyi performans göstermesi çok büyük bir gerekliliktir.

Basit anahtar kelime eşlemesinin ötesine geçen ve anlam bakımından Google Trends çok önem arz etmektedir.

SEO uzmanları pazardaki gelişmelerden en erken şekilde haberdar olabilirlerse bu sayede onlar için rekabet daha düşük ve kazançlar daha yüksek olur. Platform dışındaki verileri incelemek isteyenler için Google Trends API'sı aracılığıyla arama yapabilen çok sayıda R ve Python paketleri bulunmaktadır.

Google arama motorlarındaki arama trendlerini karşılaştırma

Haberler, Alışveriş, Görseller ve YouTube için Google Trendler'e filtre eklenmesi, geniş bir yelpazede yeni SEO araştırma fırsatları yarattı. Bunlara, sonuçlar sayfasının üst kısmındaki bir açılır menüden erişilebilir. Resim arama verileri mevcut 2008'den günümüze kadar gelmektedir ve SEO'lar için çok değerli bir ilham kaynağı olmaktadır.

Google Trends'de anahtar kelime karşılaştırması son derece önemlidir.

Tüketici talebindeki zirveleri değerlendirmek ve tahmin etmek

SEO için Google Trends'in belki de en yaygın kullanımı, tüketici talebindeki zirve noktalarının analizi. Kuşkusuz, Anahtar Kelime Planlayıcı verileri en iyi gösterge niteliğindedir, ancak AdWords kampanyalarından da veri alabiliriz. Google Trends üzerinde anahtar kelimelerin zamana bağlı değişikliklerini bir grafik şeklinde görmemiz mümkündür.

Belirli zaman ve dönemdeki anahtar kelimelere olan ilgi değişkenlik göstermektedir.

Reaktif içerik için öne çıkan konular

Google Trendler'in en yararlı özelliklerinden biri, gerçek zamanlı arama verilerine sağladığı erişimdir. Orada içerik pazarlama ve SEO teknolojileri bolca var; ancak hiçbiri, Google'ın kendi veri tabanlarından sunduğu bilgiler kadar güvenilir veri sağlayamaz. Bunlara doğrudan Google Trendler ana sayfasından erişilebilir.

Bu verilere ulaşmanın bir başka yolu, özellikli makaleler olarak listelenen URL'leri almak ve sayfanın sıralandığı anahtar kelimeleri bulmak için Ahrefs veya SearchMetrics gibi bir SEO aracı kullanmaktır. Bu araçlar, bir sayfanın kısa sürede ne kadar sıralama elde edebileceğini semantik olarak ilişkili sorguların miktarıyla birlikte, bir sayfanın ne kadar hızlı dizine eklenebileceğini ve sıralanabileceğini belirtir. Bu her şeyden çok, Google'ın yeni içeriği nasıl işleme koyduğunu ve öncelik verdiğini anlamamıza yardımcı olabilir .

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c6d024 Captca Değiştir