Google Stadında Sitenizi Sahaya Çıkaracak SEO 11’i

Google Stadında Sitenizi Sahaya Çıkaracak SEO 11’i

Web siteniz üzerinde en doğru SEO çalışmalarının gerçekleştirilebilmesi için bilmeniz gereken 11 farklı ana başlığı sizler için değerlendirdik.

İçindekiler

1. Tarama Bütçesi Takımın Dengesidir

12 numaralı formasıyla Tarama Bütçesi

Google sitelere belirli miktarda tarama bütçesi ayırır. GoogleBot'a sayfalarınız ne kadar etkili şekilde sunulabilirse tarama bütçeniz de bir o kadar iyi yönde gelişim gösterecektir. Kullanıcılar için değer sağlamayan bazı sayfalarınızı bu bağlamda engelleyerek tarama bütçesinize katkı sağlayabilirsiniz. (Daha fazla bilgi için Tarama Bütçesi Nedir?)

2. Sitenizin Bilinirliği: Backlinkler

1 Numaralı formasıyla Backlinkler

Web sitenizin SEO açısından kalitesini arttırmak için backlinkler olmazsa olmazınızdır. Backlinkler web sitelerinin popülerliğini belirlemektedir. Web siteniz diğer alakalı web siteleri tarafından ne kadar çok ve doğal yollardan önerilirse, siteniz de o kadar kaliteli olacaktır.

3. Savunmada Güvenlik Sertifikaları

8 numarayla Güvenlik Sertifikaları

SSL sertifikası web sitenizi dış etkenlere karşı korumaya yarayan önemli bir etkendir. SSL sertifikası web sitenize şifre, kredi kartı gibi değerli bilgilerini veren kullanıcıların bu bilgilerinin kullanılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hem web sitenizin güvenliği, hem kullanıcıların web sitenize olan güveni hem de SEO açısından SSL sertifikası web sitenizde mutlaka yer almalıdır.

4. Mobil Uyumluluk Desteği

2 Numaralı formasıyla mobil uyumluluk

Mobil cihazları ile web sitelerine girişler, günümüzde bilgisayarlardan daha fazladır. Bu durumdan dolayı web sitelerinin de gelişen teknolojiye uyum sağlamaları gerekmektedir. Google’da artık sitelerin mobil uyumluluğunu test etmekte ve buna göre ayrıca bir sıralama belirlemektedir. O nedenle siteler mobil uyumluluğunu test etmelidirler. (Bknz: Mobile First Indexing)

5. Bir Takımın Hızı Herşeyidir!

3 Numarayla site hızı SEO'nun önemli değerlerindendir.

Site hızı, artık Google için bir sıralama faktörüdür. Bunun dışında web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar site hızınızı düşük bulduklarında, sitede çok fazla vakit geçirmek istemez ve sıkılırlar. O nedenle hem SEO çalışmalarınıza faydası hem de kullanıcı deneyimi açısından sitenizin hızlı olması son derece önemlidir.

6. Sayfa Başlıkları Saha İçi Trafiği Sağlar

Sayfa Başlıkları 4 numarayla en önemli etkenlerdendir.

Google, web sitesi sıralamalarını belirlerken sayfa ve blog yazılarına ait başlıklara dikkat etmektedir. Bu başlıkların içerikler ile ne kadar ilgili olduğu Google için son derece önemlidir. Bunun dışında konuyla alakalı ilgi çekici başlıkların oluşturulması web sitesi kullanıcılarının da hoşuna gidecektir. Oluşturulan farklı başlıklar sayesinde web sitenizin trafiği de artış gösterecektir.

7. Sitenizin Beyni Anahtar Kelime Araştırması

5 Numara ile anahtar kelime araştırması ilgi çekmektedir.

En doğru anahtar kelimelerin kullanılması web sitenize çok büyük geri dönüşler sağlayabilmektedir.  Web sitenize daha fazla ziyaretçi kazanabileceğiniz gibi bunun yanında web sitenizin sıralamasını da olumlu yönde etkileyebilmektedir. O yüzden doğru anahtar kelimeleri yerinde kullanabilmeniz gerekmektedir.

8. Rakiplerinizi Tanımak Gücünüze Güç Katar

6 Numarayla rakip analizi çok önemli bir yere sahiptir.

Rakip işletmelerin ya da web sitelerin çalışma yöntemlerini, içeriklerini, anahtar kelimelerini takip etmek size strateji geliştirmekte fayda sağlayacaktır. Rakip analizi yaparak kendi sitenizde olan ama gözünüzden kaçmış olan eksiklerinizi fark edebilirsiniz ve bu eksikleri kapatabilirsiniz.

9. Görsel Optimizasyonlar Taraftarınızı Etkiler

7 Numarayla görsel optimizasyonlar siteniz için büyük önem teşkil etmektedir.

Görsel optimizasyonlar web sitenizde mutlaka yapılması gereken uygulamalardan birisidir. Site tasarımınıza uygun resim boyutları, görsel dosyalarınızın biçimi, çözünürlükleri ve netliklerinin ayarlanması çok önemlidir. Bu optimizasyonlar Google botları tarafından kontrol edilmektedir. İlgi çekici ve doğru görsellerin kullanılması ziyaretçilerin de hoşuna gidecektir.

10. Kaliteli İçerikler Hücumda Etkilidirler

9 Numarayla kaliteli içerikler tamamıyla taraftara(web kullanıcılarına) hitap etmektedir.

Kaliteli içeriklerin oluşturulması web kullanıcılarını sitenize çekecek etkili bir yöntemdir. Diğer sitelerden farklı olarak özgün, kaliteli, ilgi çekici içeriklerin oluşturulması kullanıcıların dikkatini çekecek ve merak uyandıracaktır. Bu sayede de web sitenizin trafiği artış gösterecektir.

11. Yapısal Veriler Sitenizin Yıldızıdır

10 Numarayla Sitenizin yıldızı Yapısal Veriler

Google, arama sonuçları sayfasında (SERP) görünen küçük bilgiler olan zengin snippet’ler oluşturabilmek için yapılandırılmış verileri kullanmaktadır. SEO stratejinizin önemli bir parçası olarak web siteniz yapısal verileri kullanmıyorsa arama motorlarında üst sıralarda yer alma ve görünürlüğünüzü arttırmak için önemli bir fırsatı kaçırmış olursunuz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

00aab5 Captca Değiştir