Google Speed Update (Hız Güncellemesi) Algoritmanın Parçası Haline Geldi

Google Speed Update (Hız Güncellemesi) Algoritmanın Parçası Haline Geldi

Google, akıllı cihazlar üzerinden yapılan mobil arama için tasarladıkları yeni bir sıralama algoritması olacağını duyurdu. Google’ın duyurusuna göre Speed Update olarak adlandırılan bu uygulama yalnızca deneyim olarak en yavaş olan sitelerin ya da sayfaların bu güncellemeden etkileneceğini bildirmektedir.

İçindekiler

Google Speed Update Nedir?

Google Speed Update, Google’ın ziyaretçilerine kullanıcı deneyimini geliştirmek açısından gelişim sağlamayı planladığı bir güncelleme şeklidir diyebiliriz.

Kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden arama yaptıklarında çok yavaş açılan sayfa veya sitelerin hızını arttırmaya yönelik bir çalışma yapılacağı bilinmektedir. Temmuz ayından itibaren gerçekleşmesi planlanan bu güncelleme sayfa hızı yüksek olan siteleri etkilemeyecek.

Kendi sayfa hızınızı test etmek ve bu konuda iyileştirmeler ve geliştirmeler yapmak  için Google, yeni güncellenmiş PageSpeed raporunu ve LightHouse gibi araçları kullanmanızı önermektedir.

Google Speed Update uygulaması yavaş hızdaki siteleri sıralama olarak geriye itecek.

Google’ın yaptığı duyuruya göre “Sayfayı oluşturmak için kullanılan teknoloji ne olursa olsun, tüm sayfalara aynı standart uygulanır” şeklindedir. 2010 yılında Google, sayfa hızının bir sıralama faktörü olduğunu  ancak yalnızca masaüstü aramalara odaklanıldığını beyan etmişti.

Şimdi ise Temmuz 2018’den itibaren mobil sayfaların da hızını inceleyecek ve bu durum da web sitesi sıralaması için önemli bir faktör haline gelecektir. Google’ın yıllardır vaat ettiği mobil sayfa hızının güçlendirilme uygulaması nihayet kullanıcısıyla buluşuyor.

İPUCU

Google Speed Update sayesinde aynı zamanda çok yavaş mobil sayfaların da arama sıralamaları düşecek.

Bu durum da web sitelerinin üst sıralarda olabilmesi için artık mobile site hızının bir SEO taktiği olduğunu göstermektedir. Bu güncellemenin masaüstü aramalarda geçerli olup olmayacağı henüz netlik kazanmış durumda değil. Buna nazaran kullanıcı deneyimi için çok faydalı bir güncelleme olacağı kesin.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a130b4 Captca Değiştir