Google Sıralamasına Etki Eden 17 Faktör

Google Sıralamasına Etki Eden 17 Faktör

SEMrush tarafından yayınlanan araştırıma sonuçlarını daha önceden paylaşmıştı. Bizler de sizler için bu araştırıma sonuçlarını bir araya getirdik. Sonuçlar ABD, İngiltere ve diğer ülkelerin arama sonuçlarında SERP’te ilk 100 sırada yer alan 600.000 anahtar kelimenin de yer aldığı veri setinin sonuçları analiz edildi. Aşağıdaki faktörlere bakıldığında birçoğu On Page SEO ve Off Page SEO kapsamında değerlendirilebilinir.

Google Sıralama Faktörleri

1. Doğrudan Ziyaret: Siteye doğrudan ziyaret edenlerin organik sonuçlar vs. gibi yüksek olması sitenin gerçekten kaliteli olduğunu gösteren faktörlerden.

2. Sitede Kalma Süresi: Ziyaretçiler site genelinde ne kadar çok zaman harcarsa o sayfanın SERP’te sıralaması da yüksek olur. İlk sıradan alt sıralara doğru inildikçe ortalama harcanan zamanın da düştüğü görülmektedir.

3. Oturum Başına Sayfa: Araştırmaya göre kullanıcılar ziyaret ettikleri sitede 3 ile 3,5 sayfa arasında gezinmektedir. Alt sıralara inildikçe bu sayı düşmektedir.

4. Hemen Çıkma Oranı: Sayfaların konumu ne kadar yüksekse hemen çıkma oranı da düşüktür. Kullanıcılar sitede aradıkları şeyi bulamıyorlarsa hemen çıkma oranları da yüksek olacaktır.

5. Referring Domain: Etki edilen anahtar kelimenin yer aldığı sayfanın konumu araştırmaya göre ref domain sayısı arttıkça yükselmektedir.

Referans veren backlinklerin sayısın gösteren bir örnek. Kaynak: Ahrefs.

6. Toplam Backlink: SERP’te konumu yüksek olan sayfaların toplam bağlantı sayılarının da yüksek olduğu görülmektedir.

7. Toplam Referring IP: Üst sıralarda yer alan sayfaya ne kadar fazla farklı IP referans olursa sıralaması da o derece iyi olduğu gözlemlenmiştir.

8. Do-Follow Bağlantılar: Eğer başka siteler sizin sitenize güveniyorsa size do-follow link verirler. Bu da sıralamada etkili olmaktadır.

9. İçeriğin Uzunluğu: İdeal uzunluk elbette ki konuya göre değişim göstermektedir; ancak bir konuyu hedef alan içeriklerin olabildiğince geniş kapsamlı e detaylı olması beklenir. Araştırmada uzun içeriğe sahip sayfaların daha iyi onumlar elde ettiği belirtiliyor. (İçeriğinizin uzunluğunu Kelime Sayacı aracımızdan öğrenebilirsiniz)

10. Https: Chrome artık Https kullanmayan siteleri “Güvenli Değil” olarak belirtmeye başladı. SSL sertifikası da sıralama etkenleri arasında.

11. Toplam Anchor Text: Verilen bağlantılar anchor textleriin toplamı ve bu oranlar sıralamada etkilidir.

12. Anchor Text & Anahtar Kelime: Anahtar kelime yoğunluğu ile verilen bağlantılardaki anchor text arasında ilişki vardır.

13. Ana İçerik & Anahtar Kelime: Ana içerikte anahtar kelimelerin geçmesi önemlidir. Sırlama elde eden sayfalara bakıldığında bunların %75’inden fazlasının ana içeriklerinde anahtar kelimeyi kullandıkları göze çarpmaktadır.

14. Anahtar Kelime Yoğunluğu: Sıralamalarda pozisyonu yüksek çıkan sitelerin anahtar kelime yoğunluğunun kabul edilebilir düzeyde olduğu gözlemlenmiştir.

15. Başlıkta Anahtar Kelimenin Geçmesi: ilk sıralarda yer alan sayfaların başlıklarında anahtar kelimeleri geçirdiklerine rastlanılmıştır. Bu da Title oluştururken ilgili kelimeyi geçirmenin önemini göstermektedir.

[iliskiliyazi id=97]

16. Description’da Anahtar Kelimenin Yer Alması: Meta açıklamaları doğrudan sıralama sonuçlarını etkilemez; ancak tıklanma oranını etkileyebilir. Bu yüzden Description kısımları ilgili yazıyı özetler şeklinde yazılırsa faydalı olabilir.

17. Video: Sayaların içerisinde ilgili makale/konuyu açıklayan videoların yer alması bazen etkili olabilmektedir. Var olan içeriği videolarla daha da zengin hale getirmeniz sıralamanızı etkileyebilir. Raporla ilgili daha fazla detayı SEMrush’ın kendi sitesinden bulabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c41b38 Captca Değiştir