Google Sıralama Sinyali Olarak: ‘’Linkedin’’

Google Sıralama Sinyali Olarak: ‘’Linkedin’’

Günümüzde sosyal ağlar internet dünyasının vazgeçilmez unsuru haline gelmiştir. Sosyal medyanın diğer mecraları arasında yer alan linkedin ise iş arayan veya işveren kişilerin kullanmayı tercih ettiği iş hayatı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı sosyal bir ağdır.

Diğer sosyal ağlardan ayrılmasına sebep olan özelliği ise iş amaçlı kullanılıyor olmasıdır.
Linkedin, meslektaş gruplar arası iletişimi kolaylaştıran, daha rahat bir şekilde arkadaş edinilmesine yardımcı olan bir platformdur.

İçindekiler

Linkedin Kullanmaya Nasıl Başlayabilirim?

Dünya’nın en geniş profesyonel ağlarından bir tanesi olan Linkedin’in kullanımı ise oldukça basittir. Arkadaş bulma işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için yapmanız gereken tek bir adım bulunmaktadır.
E-mail adresiniz üzerinden taratma işlemi gerçekleştirmeniz halinde defterinizde kayıtlı olarak bulunan insanlarla kolaylıkla irtibat kurabileceksiniz.

Neden Linkedin?

Linkedin Kullanımının temel amacı iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmelerini sağlamaktır.
Yapılan sunum, dosya ve çeşitli kitapların rahatlıkla paylaşılabilmesi, bloglarınızın daha kolay yoldan reklamını gerçekleştirmek, iş hayatı ile ilgili konularda bilgi alışverişi yapmak gibi pek çok alanda fayda sağlayarak işlerinizin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.

Linkedin Kullanmalı Mıyım?

Gelişimini her geçen gün daha ileriye taşımakta olan teknolojik gelişmelerle beraber internet ortamları üzerinden rahatlıkla iş bulunabilmekte ve iş alımları gerçekleştirilirken işe alınacak kişilerin profilleri, hesapları ve sayfaları gözden geçirildikten sonra iş alımları gerçekleştirilmektedir. Durum böyle olunca sosyal ağlarda ki hesapların önemi artmıştır.

Üye işlemlerinizi gerçekleştirirken yapmanız gereken şey kendinizle ilgili bir Cv oluşturmak olacaktır. Ardından profesyonel bilgi, fırsat ve fikir alışverişleri insanlara daha güvenli bir şekilde linkedin aracılığı ile ulaşacaktır.

Üye olmanız halinde sektör hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilecek, hedeflerinize kavuşabilmek ve profesyonel kimliğinizi dışarıya yansıtabilmek açısından daha avantajlı duruma gelmiş olacaksınız. Bu da Linkedin’i vazgeçilmez bir aracı unsuru haline getirmektedir.

Kariyerlerin diğer paltformlara oranla daha iyi bir şekilde özetlendiği bu platforma sizlerde dahil olarak işinizi yükseltmek, geliştirmek ,yeni girişimlere yönelmek ve bilgiyi keşfetmek amaçlı bir çok kolaylığa linkedin aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca kişilerin birbirlerini etiketlemesine imkan sağlayarak bilgi alışverişinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Özetle Linkedin sosyal medyanın öne çıkan ağlarından bir tanesi olarak yeni girişimlerin keşfedilmesinde öncü olmaktadır.

Linkedin;

  • Kurumsal iletişim açısından oldukça önemli bir platform olan Linkedin, markanızın hedeflediği kişilere ulaşmasını sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesidir.
  • Linkedin’de sayfa içerikleri ve görselleri eksiksiz doldurmalısınız. Gerekli link inşalarını yaptıktan sonra markanızın temsil eden grulara katılım işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Google Sıralama Ölçütlerinde Marka Sinyali

Bir web sitesi içi arama motoru optimizasyonu yapılırken öncelik teknik SEO tarafında olmalıdır. Bu alandaki önemli sorunların giderilmesinin ardından sitenin on page ve off page tarafına yönelmek gerekmektedir. Bu iki alanda temel çalışmaların yapılmasının ardından siteye özel bir çok strateji geliştirilebilir.

Bu SEO stratejilerinin belirlenmesinde sektörün ve rakiplerin durumu göz önünde tutulmalıdır.
Bir SEO çalışmasının başarısı için ‘Marka Bilinirliği/SEO İlişkisi’ oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. SEO planı içerisine her zaman dahil edilmeli, konuyla ilgili özel stratejiler geliştirilmelidir.

Google’ın sıralama ölçütleri arasında bir web sitesinin adresinin başka sitelerde geçme sıklığı, bu sitelerin konuyla ilgili siteler olması yani teknik ismi ve backlink hala önemli bir noktadadır. Son zamanlarda bu sıralama ölçütleri arasında sitenin tam adresi yerine isminin geçmesi de yerini almaya başladı. Örneğin; Adtorium.com yerine Adtorium gibi..

İPUCU
 Büyük markalar gerçekten de Google haber sitelerinde sürekli kendilerinden bahsettirirler. Hatta bazı markaların ilk sayfalarında kendi Google haber kaynakları yer almaktadır.

Markanızın dijital ortamda konuşuluyor olması, sitelerde ve bloglarda markanıızın adının geçmesi, ilgili markaya ait sitenin sıralamalardaki başarısına olumlu yönde etkilemektedir.
SEO’da devamlılık ve doğallık ilkesine de bu sayede bağlı kalınmış olmaktadır.

Markalı ana metin basit ama oldukça güçlü bir marka sinyalidir. Bu kapsamda baktığımızda aslında konu oldukça basitleşmektedir. İnsanlar genellikle markaları aramaktadır. Eğer insanlar Google’da sitenize ulaşmaya çalışıyorlarsa Google herhangi bir markanın tespitini yaparken bunu mutlaka dikkate alacaktır.

Gerçek işletmelerin büyük bir çoğunluğunun  şirket Linkedin sayfası mevcuttur.

Rand Fiskin’e göre şirketinizde çalışmakta olan kişilerin, çalıştıklarını belirten Linkedin profilleri de bir marka sinyali niteliği taşımaktadır.

Büyük markalar gerçekten de Google haber sitelerinde sürekli kendilerinden bahsettirirler. Hatta bazı markaların ilk sayfalarında kendi Google haber kaynakları yer almaktadır.
Yan link verilmeden bahsedilen markalar mevcut olmaktadır. Google markaların link verilmeden isimlerinin geçmesini bir marka sinyali olarak değerlendirmektedir.
Böylece Linkedin ve SEO ilişkisi sayesinde markanız sıralamalarda üst sıraya yerleşecektir.

 

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ff02e7 Captca Değiştir