Google RankBrain Algoritmasıyla Yapay Zeka Arama Sonuçlarında

Google RankBrain Algoritmasıyla Yapay Zeka Arama Sonuçlarında

Aslında son 2-3 yıldır, tüm Google sorgularının bir kısmı RankBrain tarafından işlenmiştir. Bu durum kullanıcı kaybına sebep olmamıştır. Google’a göre RankBrain algoritmasıyla web aramaları çok daha kolay bir hal almıştır. RankBrain Nedir? RankBrain Nasıl Çalışır? Makalemizde bu sorulara cevap vereceğiz;

İçindekiler

Google RankBrain Nedir?

RankBrain, Google’ın arama sorgularını anlamasına yardımcı olmak için oluşturulmuş bir yapay zeka programıdır. Google’ın arama sonuçlarını bu algoritmaya göre düzenlemesine ve kullanıcılar için daha alakalı sonuçları sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Makinelerin anlayabileceği matematiksel ya da yazılı veriler yerleştirilir. RankBrain, bilmediği bir cümleyle karşılaştığında benzer cümleler veya kelimeleri tahmin edebilmektedir. Sonucunda da buna uygun olarak filtreleyebilir.

RankBrain  Google'ın bir yapay zeka algoritmasıdır.

Bu durumlara önceden belirlenmiş bir şekilde yanıt vermek üzere zaman içerisinde kendisini güncelleyebilmektedir. RankBrain’i ara sıra bakım için dışarıdan bir müdahalede bulunması yerine sürekli olarak kendini güncelleyen bir robot olarak düşünmekte fayda vardır. Google mühendisleri arama sonuçlarındaki kaliteli siteleri %70 doğru tahmin ederken, RankBrain bu oranı %80’e çıkarmıştır. Genel olarak, RankBrain yeni kelimeleri cümleleri tanıyarak ardından bunları yeni bilgilerle eşleştirir. Bunun dışında da SERP'te  gözden geçirme yeteneğine sahiptir.

RankBrain’in SEO Üzerindeki Etkisi

RankBrain, anahtar kelime kampanyalarınızı etkileyebilmektedir. Anahtar kelimelerinizi tanımlarken, müşterilerin sorularına cevap veren alakalı terimler aramaktadır. Başarılı SEO stratejisinin işleme şekliyle alakalı olarak ve mantıksal olarak kitlenizin aradığı anahtar kelimeleri seçerseniz, kampanyanızın başarılı olmaması için bir sebep yoktur. İşte RankBrain bu noktada devreye girebilmektedir.

RankBrain, Google mühendislerine göre %10 daha etkili sıralama yapabilmektedir.

İPUCU

RankBrain sürekli olarak güncelleniyor ve yapay zeka sürekli olarak yeni bir şeyler öğreniyor. Sonuç olarak da SEO kampanyanız, daha akılcı bir hale geliyor ve arama motoru sıralamasındaki değişikliklere göre uyarlanmaldır.

RankBrain Nasıl Çalışır?

RankBrain algoritması için insanların arama kelimelerine bağlı olarak bir dizi veri tabanı kullanmaktadır. Daha sonrasında bu kelimeler bir adres vermek için matematiksel formüller kullanarak kelime vektörlerine ayrılmıştır. Google, bilinmeyen bir sorguyu işlerken, matematiksel olarak eşlenen sorguları en iyi şekilde alması için kullanmaktadır. Sonucunda da arama kelimeleriyle ilgili tüm sonuçları yansıtır.

RankBrain, arama sorgularının metinsel içeriğini, her biri matematiksel alanda benzersiz bir koordinat adresine sahip olan “dağıtılmış temsiller” olarak da bilinen kelime vektörleri haline dönüştürür. Bu alanda birbirine yakın olan vektörler dilsel benzerliğe karşılık gelir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ec3716 Captca Değiştir