Google News Dizine Dahil Olarak Haberlerinizi Farklı Kitlelere Ulaştırın

Google News Dizine Dahil Olarak Haberlerinizi Farklı Kitlelere Ulaştırın

Google, kurmuş olduğu haber sistemini diğer arama motorlarından her zaman bir adım önde tutarak kaliteli içeriklerini insanların beğenisine sunabilmek amacıyla son derece özenli davranmaktadır.

İçindekiler

Google News Nedir?

Google News yani Türkçe adıyla Google haberler uygulaması dünya üzerindeki 50.000’den fazla sayıdaki haber kaynağından, içerikleri ve başlıkları toplayan ve bu içerikleri okuyucuya sunan bilgisayar tabanlı bir hizmettir. Google News uygulaması ile Google, okurlarına dünya çapında oluşan haberleri anlık olarak sunabilmektedir. Google News sitesine girdiğinizde pek çok dilde pek çok güncel habere ulaşabilme imkanınız vardır.

Google News SEO açısından önemli bir kazanım sağlamaktadır.

Google News Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Her firma ve iş yerleri artık interneti kullanmak durumundadır özellikle aynı sektörde buluştukları rakiplerinden önde olabilmek için interneti kaliteli şekilde kullanmaktadırlar. Bu durum haber siteleri için çok daha büyük önem taşımaktadır.

İPUCU

Haber siteleri eğer daha fazla ilgi çekmek ve daha fazla okura sahip olmak istiyorsa mutlaka Google News’e kayıt olmalıdırlar.

 • Google arama sonuçlarında üst sırada yer almak isteyen siteler ya da içerikler çok yoğun bir SEO çalışması yapmak durumundadırlar. Google News’e kayıt olunduğu taktirde aşırı şekilde bir yatırım yapmaya ihtiyaç yoktur. Google News kaydı ile önemli SEO çalışmaları birlikte yürütüldüğünde üst sıralarda yer almak kaçınılmaz olacaktır.
 • Google News kaydı gerçekleştiği taktirde siteniz çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilir.
 • Okur sayınızın artmasıyla birlikte kurumlar ya da ajanslar tarafından fark edilir ve reklam alma şansınız ortaya çıkar. Bu da marka değerinizi arttırır.
 • Sitenizin imajı yükselir ve Google News sayesinde sitenizin güvenilirliği artar.
 • Marka değeriniz hızlı bir şekilde yükseleceği için piyasada yer edinmeniz kolaylaşacaktır.

Google News’e Nasıl Kayıt Olunur?

Google News’e web sitenizle kayıt olabilmek için Google şirketinin belirlemiş olduğu bazı kriterler vardır. Web siteniz bu kriterleri sağladığı zaman Google News kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Web tasarım seçiminizin yani tema seçiminizin Google News ile uyumlu olması gerekmektedir.
 2. Sitenizde köşe yazarlar kısmı ve bu kısımda bulunan yazılarınızın görsel destekli olarak mutlaka bulunması gerekmektedir.
 3. Sitenizde mutlaka iletişim bilgilerinin olduğu bir bölüm bulunmalıdır. Adres, telefon, mail gibi iletişim bilgilerinin doğru girilmesi gerekir.
 4. Sitenizin içeriklerinin güncel, özgün ve gerçek olması çok önemlidir. Google’ın en çok dikkat ettiği şeylerden biri özgünlüktür.
 5. Sitenizin içeriği ne olursa olsun blog yazılarınız ya da haberleriniz bilgi verici nitelikte olmalıdır. Paylaştığınız her türlü bilgi sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.
 6. Web sitenizin tasarımı size kalmıştır. Ancak sitenizin üst kısmında veya alt kısmında Künye, İletişim, Hakkımızda, Referanslar, Reklam gibi ana başlıklara yer verirseniz bu sizi daha avantajlı kılar

Google News kayıt olabilmek için bazı kriterleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bu kriterlerin sağlanması durumunda Google News için başvuru yapabilirsiniz. Partnerdash'a girdikten sonra karşılaşacağınız ekranda Google Haberler’e ekleme isteğinde bulun seçeneğine tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Ek olarak  başvurularla ilgili Google News başvuru süreci makalesine de göz atabilirsiniz.

Açılan sayfada haber sitenizle ilgili açıklama yapmanız gereken bir bölüm sizi karşılayacak. Bu bölüme sitenizin ne zaman kurulduğu, habercilik prensipleriniz gibi siteniz hakkında bilgi aktarımı yapabilirsiniz.

Açıklamanın ardından alt kısımda bulunan formu web sitenizdeki aynı bilgilerle doldurmalısınız ve alt kısımda haber içeriklerinizi işaretlemeniz istenilen alanla karşılaşacaksınız. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra başvuru formunu değerlendirilmesi için Google’a göndermiş olursunuz ve onay mesajıyla işleminiz tamamlanmış olur.

Google News Başvuru Sonucu

Google News başvurusu yapıldıktan sonra sonuç bekleme aşamasına geçilir. Eğer Google başvurunuzu olumsuz şekilde sonuçlarsa genel olarak 3-5 gün arasında bir cevap alırsınız. Başvurudan sonra olası bir reddedilme durumunda 60 gün bekledikten sonra yeniden başvuru yapma hakkına sahip olursunuz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c7f8de Captca Değiştir