Google My Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Google My Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Google My Business, Google’da işletmenize herkese açık bir kimlik kazandırır ve web sitenizi tamamlar. İşletmeniz hakkında sağlamış olduğunuz bilgiler Google Arama’da, Google Haritalar’da ve Google Plus’ta görüntülenebilir.

Google My Business( Google Benim İşletmem) hesabı ücretsizdir.

Google My Business hesabı web sitenizden bağımsız olarak çalışabilmektedir. Fakat işletme hesabınızla web siteniz arasında bazı bağlantılar kurmanız gerekebilmektedir. İşletme hesabınız asla web sitenizin yerine geçmez.

İşletmenizi tamamlamak için önceden belirlenmiş olan Google araçlarını kulladıysanız veya işletmeniz bir süredir çalışıyorsa işiniz zaten Google My Business’ta listelenmiş olacaktır. Eğer işletmeniz sizin kontrolünüz dışında doğrulanmış ise ‘’işletmem başka birisi tarafından doğrulanmış’’  yardım sayfasındaki yönergeleri takip ederek size ait olan işletme hesabını yönetmeyi talep edebilirsiniz.

İçindekiler

Google My Business İle İşletme Hesabı Oluşturma

Öncelikle işletmenizin zbir işletme hesabına sahip olup olmadığından emin olmalısınız. Bunun için ise Google araması yapmalısınız. Arama yaptığınızda işletmeniz için herhangi bir hesap açılmamış olsa bile lokal sonuçlarda listeleniyor olabilir.

İşletmenizin bilgilerini güncellemek ya da düzenli olarak duyurular yapabilmek için işletme hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Hesap doğrulamak ve hesap oluşturmak işlemine başlamak için Google My Business hesabına sürekli kullanmakta olduğunuz Google hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir.

İşletme hesabını ilk defa açıyorsanız, giriş yaptığınız Google hesabınızı ilerde değiştirmeyeceğiniz şekilde seçmeniz gerekmektedir.

İşletme hesabına giriş yaptıktan sonra işletmenizle ilgili ön bilgileri doldurarak firmanızı Google’a tanıtabilirsiniz:

Eğer işletmeniz kullanıcılarınıza fiziksel olarak ürün veya hizmet teslimatı yapıyorsa, kayıt sırasında karşınıza ‘’müşterilerimemallarını ve hizmetlerini bulundukları konumda teslim ediyorum’’ seçeneğini işaretlemeyi unutmamalısınız. Bununla beraber işletmenizin merkezini, varsa şubesini veya şubelerini de Google’a bildirebilirsiniz.

Bunlara ek olarak ‘’Google’da hizmet bölgesi işletmleri’’ yardım sayfasından göz atabilirsiniz.

İşletme Hesabını ve Google My Business Girişini Doğrulama

İşletme bilgilerinizi ve eğer varsa hizmet alanınızı gönderdikten sonra girişinizi doğrulamanız gerekmektedir. Doğrulama işlemi ,işletme girişinizin görünürlüğü ve performansı için son derece önemlidir. Google’ın adresinize gönderdiği doğrulama postasını onaylayarak doğrulama işlemini gerçekleştirene kadar herhangi bir listeleme ve istatiki veri girişi olmayacaktır.

Adresinize bir hafta içerisinde gönderilecek olan e-postada bir doğrulama kodu bulacaksınız, bu kodu girdiğinizde Google My Business hesabınız bütün fonksiyonlarıyla kullanıma açılmış olacaktır. İşletme hesabınızı resmi olarak ve tamamıyla doğru bir şekilde yayına almak istiyorsanız en doğru yolun bu olduğunu  belirtmek isteriz.

Google My Business Listenizin Yayına Alınması

Google My Business’ın sunduğu tüm imkanlardan yaralnabilmek için işletmenize dair bütün ayrıntıları doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Yerel arama sonuçları aramalarda en ilgili sonuçları desteklekler dolayısıyla daha detaylı ve doğru bilgileri sunmakta olan işletmelerin bulunması daha kolay hale gelmiş olur.

Yaptığınız iş, hizmet verdiğiniz bölge, ürün gönderimi yaptığınız bölgeler, çalışma saatleriniz, merkezinizin veya şubelerinizin fotoğrafları birçok detayı işletme hesabınıza girme imkanına sahipsiniz.

Anahtar Kelimeler

İşletmenize ait açıklama kısmında hedeflediğiniz anahtar kelimeleri ve anahtar kelime gruplarını buraya dahil edebilirsiniz.

Çalışma Saatleriniz Ve Günler

İşletmenizin hizmet vermekte bulunduğu günleri ve çalışma saatlerini doğru bir şekilde girmiş olmanız, kullanıcıların işletmenize yapacağı ziyaret planlamasını kolaylaştıracaktır.

Fotoğraflar

Kullanıcılarınızın işletmeniz hakkında en doğru bilgileri almasını sağlamalısınız. Bunu gerçekleştirebilmek için başvurabileceğiniz en doğru araç ise görsellerdir. İşletmenizi anlatan en iyi görselleri kullanmaktan çekinmemelisiniz. Özellikle işletmenizin adresini bulmayı kolaylaştıracak fotoğrafları kullanmak daha faydalı olacaktır.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcılarınız aldıkları ürün veya hizmetler hakkında yorum yapabilirler. Bu yorumları mutlaka dikkate alın ve mümkün olduğunca yanıt vermeye çalışın. Kullanıcı yorumları kadar kullanıcı yorumlarına yaptığınız dönüşlerde sizinle daha önce çalışmamış olan yeni müşterileriniz için bir fikir oluşturmuş olacaktır.

Google My Business İşletme Fotoğrafları

Kullanıcılarınızın işletmeniz hakkında daha net bir fikre sahip olmasını sağlayacak olan araç, fotoğraflardır. İşletmenizin logosu, işletmenizin içeri kısımdan ve dışarıdan çekilmiş fotoğrafları, kullanıcıların beklentilerini karşılayacak türden içeriklerdir.

İşletmenizin Logosu

İşletme logonuz kullanıcıların akıllarında kalmanızı sağlayan en önemli etkendir. Mümkün olduğunca kare ve sadece işletme logonuzun bulunduğu bir görsel seçmelisiniz.

Kapak Fotoğrafı

Markanızın Google+ sayfasının en üstünde bulunan bu büyük fotoğraf , her zaman 16:9 boyutlarına uyacak şekilde kırpılmaktadır. İstediğiniz zaman kapak fotoğrafınızı değiştirebilir ve herhangi bir kampanyanızla alakalı olarak içeriklere yer verebilirsiniz.

Kullanmak İstediğiniz Fotoğraflar Hakkında Teknik Bilgiler

Biçim: JPG veya PNG

Boyut: 10 KB-5 MB arasında değişmektedir.

Minimum çözünürlük: 720 piksel boyutunda, 720 piksel genişliğinde

Google My Business İstatistikleri

Son yıllarda Google, Google My Business işletme hesapları için analitik olarak geliştirilmiş veriler sunmaktadır. ‘‘Insights’’ adı verilen bu bölümde Google, müşterilerin işletme listenizde sizin nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamanız için sizlere farklı yollar sunmaktadır:

Kullanıcıların hesabınızı nasıl buldukları

Insights, kullanıcıların sizi nasıl keşfettiğine dair aşağıdaki kategorilere göre bir filtreleme yapmaktadır.

  • Toplam(doğrudan ve keşif) aramalar
  • Doğrudan aramalar
  • Keşif aramalar

Her kategori ise kullanıcı davranışlarının ve arama terimlerinin değişkenliğine göre belirlenmektedir.

Kullanıcı davranışları

Kullanıcıların sizi Google’da buldukları yerler

Yol tarifi talepleri

Telefon çağrıları

Fotoğraflar

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

609db9 Captca Değiştir