Google Mobil Tabanlı Web İçerik Boşluğunu Doldurdu

Google Mobil Tabanlı Web İçerik Boşluğunu Doldurdu

Google, önceden bir sayfanın içeriğinin mobil aramaları için masaüstü sürümü yardımıyla içeriği dizine ekleyebiliyordu.
MFI(Mobil First Indexing) ise Google’nin yeni geliştirdiği, doldurulması beklenen bir boşluk olarak düşünülen bir SEO tekniğidir.

MFI, mobil optimizasyon ile uyumlu siteleri belirli algoritmalara göre sıralayarak bu özelliklikleri taşıyan sitelere öncelik vererek bir sistemdir. Geçen yıl ekim ayında sınırlı sayıda web sitesi taşındı. Ancak bu kez mobil endeksleme süreci çok daha büyük bir ölçekte gerçekleştiriliyor.

İçindekiler

Mobil Indexleme Nedir?

Tüm cihazlarda arama yapabilen kullanıcılar için en iyi deneyimi sunma çabası taşıyan bu yöntem mobil cihazlar için dizine ekleme Googlebot’un bir sayfanın yalnızca mobil sürümünü tarayarak,dizine ekleyeceği anlamına gelir.

Masaüstü tarayacılarla karşılaştırıldığında artık mobil cihazlarda daha fazla arama yapılmaktadır. Bu yöntem, kullanıcıların ekranları için optimize edilmiş içerik bulabilmesini sağlamanın bir yoludur.
Eğer bir sitenin mobil uyumlu sürümü mevcut değilse, Google siteyi olduğu gibi tarar ve dizine ekler.

Bu, Googlebot Smartphone’dan günlüklerinde çok daha fazla bir trafikle karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, bu snippet'lerin Google Arama sonuçlarında da içeriğinizin mobil sürümünden oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Google Site Sahiplerini Bilgilendiriyor

Google, ilk mobil endeksleme sürecinin başladığının duyurulmasından bu yana ilk kez, SEO’lar ve web sitesi sahiplerine sitelerinin ‘mobil ilk dizinlemeye’ geçirilmeleriyle alakalı Google arama konsolu aracılığıyla bilgilendirmede bulundu.

Google 'ilk mobil endeksleme' güncellemesi ardından web site sahiplerini bilgilendiriyor.

İPUCU
Mobil trafiklerinizde düşüş bulunuyor,mobil sıralama kaybınız bulunuyorsa, sitenizi mutlaka kontrol etmelisiniz.
 

 

Mobil Indexleme Sıralamaya Etki Edecek Mi?

Google, site sahiplerine ‘mobil ilk endeksleme’ güncellemesinin sıralamalar üzerinde bir etkisi olmayacağını garanti eder. Bu, içeriğin Google’ın endeksi için nasıl toplandığıyla alakalı bir değişikliktir.
Başka bir ifadeyle, mobil ilk endekslemeye geçirilen bir sitenin, henüz taşınmamış olan bir siteye göre herhangi bir avantajı olmayacaktır.

Ancak, mobil uyumlu içerik, kullanıcı bir mobil cihazda arama yaparken genellikle arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

  • Mobil trafiklerinizde düşüş bulunuyorsa,
  • Mobil sıralama kaybınız bulunuyorsa, sitenizi kontrol etmelisiniz.

 

Mobil öncelikli endeksleme ile birlikte siteler artık mobil uyumluluğa daha fazla önem vermek zorunda kalacak. Çünkü, internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu sitelere mobil cihazlarından giriş yapmakta ve zamanlarının çoğunu mobilde harcamaktadır. Bu uygulama ile arama motorlarındaki sıralamaların mobilde ve bilgisayarlarda artık farklı olacağını söyleyebiliriz. Sitenizin mobil uyumluluğuyla fark yaratıp, MFI ile arama motorlarında üst sıralara yükselebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

97dc51 Captca Değiştir