‘’Google Lens’’ Telefon Kameralarınıza Anlam Katmaya Geliyor

‘’Google Lens’’ Telefon Kameralarınıza Anlam Katmaya Geliyor

Google’ın geliştirici etkinliği olan Google I/O 2017 konferansında, birbirinden önemli duyurular yapıldı. Ancak bu duyurular arasında en çok dikkati çeken ve en önemli duyuru olarak gösterilen ‘Google Lens’ oldu. Bizzat Google CEO’su Sundar Pichai tarafından tanıtılan Google Lens, telefon kamerasını yapay zeka ile birleştirerek daha önce kimsenin sunmadığı bir teknolojiyi kullanıcıların beğenisine sunuyor.

İçindekiler

Google Lens, telefonunuzun kamerası ile yapay zekayı birleştirerek aynı zamanda kameranın gördüğü yerleri işliyor ve çekilen içerikler hakkında bilgi veriyor. Örneğin kameranızı bir restoranta doğrulttuğunuzda, Google Lens sizler için o görsel ile ilgili tüm sonuçları dökecek ve bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ne olduğunu bilmediğiniz herhangi bir şeyle karşılaştığınızda bunu bir örnek üzerinden anlatacak olursak, bilmediğiniz ama ne çiçeği olduğunu inanılmaz merak ettiğiniz bir çiçekle karşılaştınız ancak ne çiçeği olduğunu nasıl öğreneceğinize dair en ufak bir fikriniz yok.
Peki o zaman ne yapacaksınız? İşte Google Lens tam olarak burada karşınıza çıkıyor.

Kameranızı bir restoranta doğrulttuğunuzda, Google Lens sizler için o görsel ile ilgili tüm sonuçları dökecek ve bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Google Fotoğraflar uygulamasına girerek kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçin. Silme ve düzenleme butonlarının arasında bulunan ‘Lens’ butonuna tıkladıktan sonra fotoğrafınız taranacak  ve Google sizin için o çiçeğin ne çiçeği olduğunu bularak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

İPUCU
Ayrıca Google Lens ile metin çevirisi de yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey kameranızı başka bir dilde metne yönlendirmek ve Google Asistan’ına ‘’bu ne diyor’’ diye sormak olacaktır.

 

Google Lens Nasıl Kullanılır?

Lens’i kullanmak oldukça basit.  Yapmanız gereken tek şey ‘home’ butonuna basılı tutarak veya ‘’Okay Google’’ komutunu söyleyerek Google Asistan’ı çağırmak ve daha sonrasında Lens’i başlatmak için Asistan’daki kamera simgesini kullanmak olacak. Kameranızı ‘’arama öğesine’’ doğru yönlendirin veya basit bir söyleyişle nesne arasına yerleştirin ve Lens’in sunduğu teknolojiyi hayranlıkla izlemeye başlayın.

Google Lens’e Nasıl Sahip Olabilirim?

Google Fotoğraflar’ı güncelleyerek Google Lens’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Asistan Hakkında

Google Asistan uygulaması  Türkçe dil desteği olmadığı için henüz ülkemizde kullanılamıyor ne yazıkki. Asistan uygulamasını kullanabilmek için cihazınızın dil desteğini ingilizce olarak ayarlayabilirsiniz.

Google Lens , Google Asistan için adeta bir göz işlevi görmektedir.

Bu devrim niteliğinde ki arama aracının Google tarafından Arama Optimizasyonu üzerinde etkisi olacağı açık bir durum. Ancak Google Lens’in çevrimiçi sıralamanızı nasıl etkileyeceğini veya kapsamlı bir SEO stratejisini nasıl tasarlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız Adtorium bu konuda sizlere hizmet vererek yardımcı olabilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e8c65a Captca Değiştir