Google’ın Yeni Yerel Arama Dünyası

Google’ın Yeni Yerel Arama Dünyası

Google, yerel arama alanında oldukça önemli değişiklikler yaptı.Geçen ay Yerel Arama Derneği’nin yıllık konferansı (LSA2018) düzenlendi.

Tartışılan ana temalardan birisi, Google’da yapılan aramaların, organik web sayfası sonuçlarını ve Google ürünlerini öne çıkarma hakkında daha fazla bilgi sunmasıyla ilgiliydi.

Google’ın sahip olduğu mülkler:

  • Ücretli girişler ve reklamlar
  • Bilgi panelini gözden geçirin
  • Yerel paket
  • Haberler
  • Görüntüler
  • Araştırmalar
  • Markalarınızı Google SERP özelliklerine göre hassaslaştırın
  • E-ticaret URL’leri
  • URL'leri gözden geçirin

Google özelliklerinin neredeyse tüm sayfayı kapladığını ve organik web sayfası sonuçlarının neredeyse hiç görünmediği sonuç sayfalarını görüyoruz. 

Web sayfasının kendisi yerine Google’ın sunucularında daha fazla bilgi bulunuyor.

Etki alanı oldukça açıktır: Web sayfasının kendisi yerine Google’ın sunucularında daha fazla bilgi bulunuyor. Google kullanıcıların gördükleri içeriklerin büyük çoğunluğunu ‘küratörlüğe sokar’. Bu sebeple web yöneticilerinin Google’ın platformuna ve bağımsız olarak sahip oldukları web sitelerine daha az güvenmeleri gerekmektedir.

İçindekiler

Arama motoru optimizasyonu (SEO) Google’ın kurallarına çok fazla bağlı kalmasından şikayetçi olanlar için yerel arama alanı oluşturulmaktadır. 

Kullanıcıların konum bilgisinden yararlanarak dijital pazarlama başarısı elde etmek için en deneyimli SEO uzmanlarının ilk baktığı yer Google My Business (Google Benim İşletmem) hesabıdır. Neredeyse organik arama sayesinde kazanılan trafik kadar pozitif bir etkisi olan Lokal SEO, işletmenizin veya web sitenizin Google My Business hesabıyla daha etkin bir hale getirilebilir.

İPUCU
Google My Business hesabı, Google Arama Motoruna bağlı çalışan, ve işletme sahiplerinin çevrimiçi mevcudiyetini ispatlamasını sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Özellikle bölgesel çalışmalarda ön plana çıkan My Business, kullanıcıların bulunduğu konuma bağlı olarak efektif bir etkileşim fırsatı sağlar.

Google’ın yeni yerel arama dünyasında nasıl ayakta kalınır?

Google özelliklerinde arama sıralamanızı yükseltmek için önerilen bazı yöntemler aşağıda verilmiştir.

1-İşletmenizin Bilgi Grafiğini Optimize Edin!

Bilgi grafiği, içeriği Google’ın algoritması için önceden dizine eklendiğinden bu yana SEO için yeni bilgi kaynağı haline gelmiştir.

GMB artık web sitesi sahiplerinin fotoğraflardan ve temel giriş bilgisinden çok daha zengin içerik eklemesine izin veriyor. Bu güncellemelerin bazıları:

Google Mesajları: İşletmelerin adı, adres ve telefon numarası (NPA) bilgileri gibi daha kalıcı içeriklerden farklı olarak kullanıcılarla dinamik içerik paylaşımlarını sağlar. Örnekler arasında olaylar, duyurular veya mevsimsel içerikler bulunabilir. Yazılar metin, fotoğraf ve video biçiminde olabilir.

Google Q&A.:  Kullanıcılar ürününüz veya servisinizle ilgili sorular sorabilir ve siz veya ziyaretçilerinizden bir kişi cevaplayabilir. Bu, müşterilerle etkileşim kurmak ve girişinize alakalı içerik eklemek için bir yoldur.

Google Mesajlaşma: Google Q&A'dan farklı olarak, mesajlar kişiseldir ve girişinizde görünmez. Mesajlar doğrudan müşteriye cevap veren işletmeye gönderilir.

Google Bookings:  Google rezervasyonları, GMB hesabınız üzerinden randevular ve rezervasyonlar ve analizler sağlamak için desteklenen planlama iş ortaklarıyla entegre olur.

2-Google Benim İşletmem(GMB) girişinizi aktif olarak yönetin!

Yeni özellikler, GMB listelerine önemli ölçüde daha fazla işlevsellik katar, ancak daha fazla iş de eklemektedir.

Bir toplayıcının güncel olmayan bilgileri veya bir şaka fotoğrafı ile güncellemediğinden emin olmak için listeyi düzenli olarak kontrol etmek her zaman tavsiye edilirken, yeni özellikler sık ​​sık, günlük değilse de kontrol eder.

Yeni Google Benim İşletmem özellikleri, eklerinin listenizde olumlu bir etkiye sahip olmasını sağlamak için sık sık dikkat edilmesi gerekiyor.

3-Yerel işletmenizin arama sonuçlarını test edin

Her şey içeriden iyi görünse de, dışarı çıkıp ekran penceresinin müşteri gördüğü gibi kaldırımdan nasıl göründüğünü görmek önemlidir. GMB girişinizle bazen görüntülenen sonuç beklediğinizle eşleşmeyebilir.  Four Seasons Hotel gibi markalar için bile, hem arama sonuçlarında hem de yerel haritalarda görüntülenen özellikleri içinde yanlış bilgiler bulunabiliyor.

Bir işletmenin arama sonuçlarını etkileyen yanlış bilgilerden bazıları:

Eski bir mülkün bulunduğu bir otelin adının yanlış tanımlanması.

Yanlış yere düşmüş harita pimi.

Google Haritalar'da, dolambaçlı yönlere neden olan eksik köprü.

Google Haritalar’daki mülkün yönlerini etkileyen yanlış sokak adları.

Bu problemlerin hepsi rapor edilerek ,düzeltildi. Bu, işletmenizin arama sonuçlarının müşteriler tarafından görüntülenmesine verilen önemini gösterir.

4-Arama sonuçlarında sıralamalarınız üstlerde olmasınız istiyorsanız reklamlara yer verin

Moz.com'dan alınan verilere göre, yerel paket sonuçlarının yüzde 35'ten yüzde 64'üne artık reklamlar dahildir.

Moz.com'dan alınan verilere göre, yerel paket sonuçlarının yüzde 35'ten yüzde 64'üne artık reklamlar dahildir.

Ayrıca, AdWords reklamları, SERP sonuç sayfalarının sonuçlarını paylaşması için büyüyor.
Tidings.com'dan David Mihm, bu noktayı göstermek için “SERP topolojisi” ni yarattı:

AdWords, arama sonuçlarının en üstünde listelendiğinizden emin olmak için en iyi seçenek olarak görünüyor.

Yeterli miktarda ödeme yaparsanız, AdWords sayfanın en üstünde en göze çarpan konumda da görünür. Dolayısıyla, AdWords, arama sonuçlarının en üstünde listelendiğinizden emin olmak için en iyi seçenek olarak görünüyor.

 

5-Sorulara cevap vermek için web içeriğini yeniden yapılandırın

Yukarıdaki grafik, yerel SERP'lerde belirgin bir şekilde görüntülenen diğer içerik türlerinin de Google snippet'leri olduğunu göstermektedir. Bunlar, Google’ın, arama yapan kişinin aradığı şeyi en iyi şekilde yanıtlayacağına inandığı sonuçları sağlayan web sayfalarından alıntılardır.

Web sayfası URL'ler ile sağlanırken, snippet, birçok durumda web sayfası için tıklatma ihtiyacını ortadan kaldıran alakalı bilgiler sağlar. Snippet, bir paragraf, liste veya tablo şeklinde görüntülenen bir konuda bir tanım, bir cevap veya bir açıklama içerebilir.

Snippet, sörf yapmayı, web sitelerinin ve işletme bilgilerinin keşfini azaltır ve keşif potansiyelini kısaltır. Bunun yerine, tek bir cevap en iyi bilgi olarak kabul edilir ve kullanıcıya sunulur.

Snippet'lerde sık sorulan soruların yanıtlarını sağlamak için optimize etmek, bir snippet'te yer alma şansınızı arttıracaktır.

Google My Business Kullanmanın Faydaları

Hem lokal SEO potansiyelini yakalamak hem de kullanıcılarınızla daha fazla etkileşime geçmek için işletme hesabınızı bir an önce açmanızı ve yönetmeye başlamanızı tavsiye ediyoruz. Eksiksiz bilgiler sunan ve kullanıcı yorumlarıyla şekillenen bir işletme hesabı, yerel görünürlüğünüzü artırmak için oldukça büyük öneme sahiptir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b4c2d5 Captca Değiştir