Google’ın En iyi 5 SEO Aracı

Google’ın En iyi 5 SEO Aracı

SEO kampanyalarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için Google, bazı araçları kullanıcılarına sunmaktadır. İşte Google’ın en iyi 5 SEO aracı;

İçindekiler

1. Chrome Lighthouse

Chrome Lighthouse arayüzü

Lighthouse, bir site inceleme aracının “lite” versiyonudur. Bu araç SEO metriği hakkında geri bildirim vermektedir. Lighthouse aracı Google’da olan önemli ölçütlerin anlık görüntülerini sağlamaktadır.

Chrome Lighthouse’un önemli 10 metriği

 1. Viewport Meta Etiketi
 2. Başlık Elemanı
 3. Meta Açıklaması
 4. HTTP Durum Kodu
 5. Linkler Üzerinde Açıklayıcı Metin
 6. Başarılı Tarama ve Dizin Oluşturma için Sayfa Durumu
 7. Hreflang uygulamaları
 8. rel= canonical
 9. Mobil Cihazlar İçin Yazı Tipi Okunabilirliğini Doğrular
 10. Belgenin Görüntülenmek Üzere Tarayıcı Eklentileri Olmasını Engeller.

Lighthouse SEO aracı neden kullanılmalı?

Chrome Lighthouse’u basit bir site aracı olarak kullanmak kolaydır. Lighthouse’un hafif bir site inceleme aracı olduğu inkar edilemez bir gerçektir; ancak Google bu aracın önemli olduğunu düşünüp kullanıcılara sunuyorsa kullanıcılar da Lighthouse’un  önemli olduğunu inkar etmemelidir.

2. TestMySite

TestMySite arayüzü

Bu site, denetim aracı olarak 2 metrik sunmaktadır;

 1. 3G mobil ağda tahmini yükleme süresi
 2. Kötü yükleme süresi nedeniyle tahmini ziyaretçi kaybı

Bu, bir web sitesinin etkileriyle alakalı hızlı bir görüntüsünü almak için iyi bir araçtır. Başlangıç noktası açısından bakıldığında son derece kullanışlı bir araçtır. TestMySite aracı web sayfanızı hızlandırmak için öneriler içeren eksiksiz bir raporu e-postayla göndermenizi sağlamaktadır.

Neden TestMySite kullanılmalı?

TestMySite, aracından alabileceğiniz bilgileri Page Speed Insights kullanarak da edinebilirsiniz. Bununla birlikte TestMySite aracı, bir web sayfasının hızının küçük bir genel görünümünü elde etmek için de etkili bir kısayoldur. Düzenlemeyle alakalı ayrıntıları bilmek isterseniz Google’ın Sayfa hızı analizlerine gitmelisiniz.

3. Page Speed Insights

Page Speed Insights arayüzü

Page Speed Insights, çevrimiçi araç puanı sağlar ve web sayfasını hızlandırmak için özel ipuçları sunar. Hangi stil sayfalarının sitenizi yavaşlattığını, hangi görüntülerin çok büyük olduğunu ve web sayfalarınızı hızlandırmak için birçok ipucu sunmanızı sağlamaktadır.

Page Speed Insights neden kullanılmalı?

Page Speed Insights, sayfa hızını etkileyen gizli teknik sorunlar için sadece kullanışlı çözümler sunmaz. Bunun yanında  aynı tipteki konuların ne olduğunu, ne ile alakalı olduğunu öğrenmenizi sağlayacak bir kaynaktır.

4. Güvenli Tarama Testi

Güvenli Tarama Testi arayüzü

Güvenli tarama test aracı, bir web sitesinde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını sunmaktadır. Bu araçla ilgili önemli bir şey de, bir sitenin test edildiği son tarihi ortaya çıkarmasıdır. Bazı siteler diğerlerine göre daha sık test edilebilmektedir. Güvenli tarama test aracı da tüm bu test verilerini ortaya koymaktadır.

Güvenli tarama test aracı neden kullanılmalı?

Bu araç, web sitenizde kötü yazılım barındırma olup olmadığını ve sitenin ne sıklıkta güncellendiğini, tarandığını gösteren bilgiler sunmaktadır.

Google Trends arayüzü

Google Trends, anahtar kelime popülerliği hakkında bilgi sağlamaktadır. Bilgileri zamana ve coğrafyaya göre kategorilere ayırmaktadır.

Zaman dilimi, mevsimlerin anahtar kelimeleri nasıl etkileyebileceği hakkında size fikir verebilmektedir. Ayrıca bir anahtar kelimenin popülaritesini kaybedip kaybetmediğini de size gösterebilir. Anahtar kelimelerde düşüş gözlemliyorsanız, bu ürün ya da trend kelimeyi aratan kullanıcıların da azaldığını görebilirsiniz.

Neden Google Trends kullanılmalı?

Google Trends, rekabetçi araştırmacılar için büyük bir önem arz etmektedir. Kişilerin Google’ı bir rakip firmanın markasını ne sıklıkla aradığını göstermektedir. Trends çizgisi, size bu Trend’in ne kadar sabit, yukarı ve aşağı doğru hareket edeceğini göstermektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ae2c8c Captca Değiştir