Google’ın ‘Bağlantıları Kaldırma Aracı’: Disavow Links Tool

Google’ın ‘Bağlantıları Kaldırma Aracı’: Disavow Links Tool

 İyi bir backlink sitenizin daha üst sıralarda olmasına yardımcı olu. Kötü bir backlink ise sorunlara neden olabilmektedir. Daha önceki SEO yazılarımıza dikkat ettiyseniz bunlar bildiğiniz şeylerdir. Ayrıca, Google’ın ‘Reddetme Bağlantıları Aracı’nın sitenizi bağlantılardan kaynaklanan cezalardan koruyacağını biliyor musunuz?  Bu yazıda bağlantıları nasıl reddetmeniz (veya kaldırmanız) ile ‘kötü’ bağlantıları nasıl tanımlayacağınızıla ilgili sorulara cevap bulabiliceksiniz. Ama onun öncesinde Google’ın reddetme aracını yaratma sebeplerine bakalım.

İçindekiler

 Google Reddetme Aracı ‘Disavow Links’

  Bu uygulama sıralama amacıyla belirli geri bağlantıları göz ardı etmenizi Google’a bildirmenizi sağlar. Teknik işlem basittir: Google Search Console (GSC) aracılığıyla reddetmek istediğiniz bağlantı sayfalarını veya alanlarını içeren bir metin dosyası gönderirsiniz. Bu işlemde karar verme süreci biraz karmaşıktır. Bu karmaşıklığın sebebi  hangi alanları reddetme dosyasında bulundurmanızı veya bunları reddedip reddetmeyeceğinizdir.

İPUCU
Google’ın bu aracı oluşturmasının belli başlı sebepleri vardı. Google, on yıldan fazla bir süredir spam bağlantı kurma konusunda mücadele etti. Bağlantı spam'ını azaltma konusundaki ilk denemesi, Ocak 2005'te "nofollow" özelliğinin sunulmasıydı. Google, sonraki yıllarda algoritmasını değiştirmeye devam ederken, Google'ın ilk Penguen algoritmasını yayınladığı Nisan 2012'ye kadar, bağlantı şemalarını hedefleyen bir sonraki önemli değişiklik gerçekleşmedi.

 

Google neden Disavow Bağlantıları Aracı'nı oluşturdu?

 Disavow Links Aracı, web yöneticilerine Google’ın sitelerini sıralamak ve potansiyel olarak cezalandırmak için kullandığı bağlantılar üzerinde daha fazla kontrol sağlamak gibi kolaylıkların kapısını açtı. Google bu uygulamanın kullanıma sunulma tarihi olan Ekim 2012’den itibaren bile bu aracın sınırlı sayıda web yöneticisine uygulandığını düşünmektedir. Penguen’i, çoğu SEO siteleri reddetmenin, arama sonuçlarında siteleri uzun süreli düşüşlere karşı korumanın başlıca aracı olarak görmekteydi.

 Temiz Bağlantı Sağlamanızın 5 Net Kaynağı

          1. Ücretli Bağlantılar

 

Google, ücretli bağlantıların bir alt kümesini hedeflemektedir. Bunlar PageRank’ı geçmek için açıkça tasarlanmış, editoryal olmayan, dofollow bağlantılardır. Her ne kadar bağzı ücretli linkleri tespit etmek zor olsa da bu konuda ki birkaç kırmızı bayrak bize yardımcı olmaktadır.

 

          2. Özel Bloglama Ağları (PBNs)

 

Google, 2014 yılında PBN’leri aktif olarak indekslemeye başladı. Bunlar halen varlığını sürdürüyor ancak PBN’lerden yapılan bağlantılar herhangi bir beyaz şapka bağlantısı kurma stratejisinin parçası değildir.

 

          3. Düşük Kaliteli Dizinler

 

Düşük kaliteli bir dizini tanımlamak için kendinize şu soruyu sormanız gerekmektedir: Liste üzerinden yönlendirme trafiği almayı bekliyor muyum? Eğer cevabınız ‘Hayır’ ise, muhtemelen düşük kalitede bir dizin olacaktır. Bazı SEO’lar düşük kaliteli dizin gönderimleri yıllarca çalışmadıktan sonra şimdi reddetme ihtiyacını ortadan kaldıran nofollow bağlantılarını kullanmaktadır.

 

         4. Yorum ve Forum Spam’ı

 

Yetkili siteler ve forumlar hakkında yorum yapmak ve sitenizdeki ilgili içeriğe bağlantı vermenize Google tarafından yalnızca izin verilmez, aynı zamanda teşvik edilir. Sorun, bu sürecin ölçeklendirilmesi veya otomasyonudur. Birçok yorum sistemi artık tüm bağlantıları ‘nofollow’u varsayılan olarak ayarlamaktadır ve bunda hem büyük bir risk hemde ödül vardır.

 

         5. Negatif SEO

 

Negatif SEO'nun en yaygın türü, yüzlerce veya binlerce düşük kaliteli web sitesinden bir rakiple tekrar bir araya gelmek olan ‘backlink spam'idir.

 

Reddetme Riskleri Nelerdir?

 

Site Gezgini’ne giriş yaptıysanız ve yönlendiren alan adlarında büyük ve gereksiz bir sıçrama yaptıysanız siteniz saldırıya uğrama riskiyle karşı karşıyadır.

Öyleyse Ne Zaman Reddedilsin?

 

Sıralamalardaki keskin düşüş, düşük kalitedeki linklerle ilişkilendirilebilir. Bunun yanı sıra sitenizin kötü bağlantı akışları sırasında arama sonuçlarından kaybolması bağlantı reddi için önemli bir sebeptir. Keskin bir düşüş olmadan bile, proaktif bir inkar sitenin korunmasına yardımcı olabilmektedir.

 Kötü linklerin reddedilmesinin birçok site üzerinde etkisi olmayacağından, öncelikle müşteriye niçin değerli olduğuna dair bir ikna çalışmasında bulunmalısınız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

f7b868 Captca Değiştir