Google Hummingbird Algoritmasının Bilinmeyen Detayları

Google Hummingbird Algoritmasının Bilinmeyen Detayları

Google’ın mevcut algoritmasına eklentiler olarak çıkan önceki Panda ve Penguin güncellemelerinden farklı olarak, Hummingbird temel algoritmanın eksiksiz bir revizyonu olarak gösterildi.

İçindekiler

Çekirdek algoritmanın önceden var olan bileşenlerinin birçoğu sağlam kaldığı düşünülse de Hummingbird Google’ın arama sonuçlarını daha alakalı sonuçlarla eşleştirmek amacıyla ziyaretçilerin sorgularına daha iyi cevap verebilmek için işleme konuldu.

Google Hummingbird Nedir?

Google Hummingbird, arama yaparken ve kullanıcılara geri dönüş yapılırken sahip olduğu tüm bilgileri sıralamak için kullanılmaktadır. Hummingbird adının verilmesinin sebebi de bu algoritmanın hassas ve hızlı olmasından kaynaklıdır.

Panda ve Penguin gibi daha önceki algoritma güncellemeleri, trafik kaybı ve sıralamalarının kayda değer biçimde rapor edilmesine yol açarken, Hummingbird genel web üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip gibi gözükmüyordu. Büyük ölçüde, “bilgi grafiği” olarak bilinen Google’da yer alan verilerin doğruluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Ancak bazı yerel SEO topluluk üyeleri, belgelenen etkilerin yerel arama motoru sonuçlarında da hissedildiğini belirtmişti.

Hummingbird’ün Amacı

Hummingbird’ün amacı tam olarak anlamak için öncelikle etkilediği arama motoru özelliklerini tanımak önemlidir; Anabilim araştırması ve bilgi grafiği. Sonuç sayfasındaki “Mercimek Çorbası” araması sonucunda elde edilen bilgi grafiğini görebilirsiniz. SERP, standart organik sonuçları ve uygun web sitelerine bağlantılar içermektedir, ayrıca bir bilgi grafiği de dahil olmak üzere zengin sonuçlara dair verileri içerir.

Hummingbird Google'ın bir 2013'te çıkarttığı etkili bir algoritmadır.

Semantik arama, uygun SERP sonuçlarını, internet kullanıcılarının sorgularının tek tek anahtar kelimelerin anlamlarının ötesinde eşleştirerek, daha geniş bir bağlamı hesaba katmaya çalışmaktadır. Anlamsal aramayı anlamak için yukarıdaki “Mercimek Çorbası” SERP resmine bir göz atmalısınız.

Hummingbird aramaların kolaylaştırılmasını ve hızlandırılmasını sağlamaktadır.

Hummingbird’ün ana amaçlarından bir diğeri anlamsal aramayı bir kavramdan, bir realiteye ve eninde sonunda arama standardı haline getirmektir. Örnek olarak bir sorgulama yaparken kullanıcıların "klima siparişi" vereceğini düşünelim. Kelime olarak “İklimsa nedir” yerine “İklimsa” şeklinde bir arama terimi arayabilirler. Bu aramada haritanın karşınıza çıkmasını ve en yakın İklimsa’nın nerede olduğunu gösterecektir.

[iliskiliyazi id=178]

Sonuçta..

İPUCU

Hummingbird algoritması, yakındaki pizzacınızı, halı yıkamacınızı, restoranınızı, kuru temizlemecinizi gibi çok çeşitli isteklerinizi hassas ve hızlı bir şekilde karşılamanıza son derece faydalı oldu.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

85d8f1 Captca Değiştir