Google Hikaye Özelliğini AMP Sayfalarda Uygulayacak!

Google Hikaye Özelliğini AMP Sayfalarda Uygulayacak!

AMP hikayeleri, öncelikle etkileşimli fotoğraflar ve metinlerden oluşan küçük ölçekli ve görsel açıdan ilgi çekecek içeriktir. Snapchat ile başlayan hikaye özelliği gittikçe yayıldı ve sosyal medyada neredeyse tüm platformlara uygulandı. Şimdi de Google, AMP hikayelerini Snapchat’e benzerlik gösterecek şekilde tasarlamıştır.

İçerik olarak ise görüntü, metin, hareketli görüntü, video gibi özellikleri barındıracak. Bu tasarım yayıncılar için bir para kazanma aracı olmayacaktır. Bu açıklamaya ters olarak ise Vox Media yöneticisi Joe Alicata’nın açıklamalarına göre AMP hikaye sistemi para kazanma potansiyeline sahiptir.

Google AMP hikayeleri kullanıcıların arattıkları bilgiye göre görsel sunmayı sağlayacaktır.

Google’ın AMP hikayeleri her ne kadar haber siteleri için fırsat olarak değerlendirilse de bu sistem herkes tarafından aktif olarak kullanılamayacak. Google’ın AMP hikayeleri ile daha çok kullanıcıya ulaşması ihtimali sebebiyle bu durum Snapchat’i bir nebze kızdırmış gibi görünüyor.

Tahminlere göre Google, uygulamayı ilk olarak haberler ve hava durumu bölümleri içerisindeki “Top Stories” alanında kullanarak başlayacak. Google, AMP hikayeleri yalnızca arama devinin AMP programında yer alan web siteleri tarafından oluşturulabilecektir. Bu uygulama, web sayfalarının mobil cihazlarda normale oranla çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesine olanak tanımaktadır.

İlerleyen zamanda AMP stories özelliğinin tüm kullanıcılara sunulmasının ardından, örnek olarak Google’da bir konu ya da bir kişi aratıldığında, AMP formatını kullanarak içerik üreten web siteleri tarafından görsel olarak hikayeler görüntülenebilecektir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

5db50e Captca Değiştir