Google Güncellemeleri ve SEO Denetim Süreci

Google Güncellemeleri ve SEO Denetim Süreci

 Google her yıl algoritmalar üzerinden 500 civarında değişikliğe gitmektedir ve bu değişikliklerin çoğu küçük çaptaki değişikliklerdir. Ayda bir olsada gidilen büyük çaplı değişiklikler yeni düzenlemeleri de beraberinde getirmektedir. Bu yeni düzenlemelerlede muvcut olan programlar her seferinde işlem ve algoritmalarını değiştirmektedir. SEO Audit’de ( Denetim Listesi) bu algoritma değişikliklerinden etkilenir ve sürekli kendisini günceller. İlk önce google güncellemelerine sonrasında SEO denetim sürecine birlikte bakalım.

İçindekiler

Google Algoritma Güncellemeleri

 Google’ın son büyük yedi güncellemesine baktığımız zaman bunların bir tanesi 2018, kalan altı tanesi ise 2017 yılında yapılmıştır. 2017 yılında olanlardan ilki Maccabees güncellemesi idi. Bu güncellemede tekrar eden anahtar kelimelerle ilgili ayrı sayfalar oluşturan web sayfalarını etkilemeye çalışmaktadır. Bir başka güncelleme olan Chrome Https uyarılarıdır. Google, bildiğimiz gibi Chrome 62 ile birlikte SSL sertifikası olmayan siteler için ziyaretçilerine ‘Güvenli Değil’ uyarısı göndermeye başlamıştı. Buna tam bir algoritma güncellemesi diyemesekte önemli bir adım olarak kabul etmek zorundayız. Bu uygulama ile sitelerin akış trafiklerinde ve site imajı, güvenilirliği konusunda kullanıcı gözünde önemli etkileri olmuştur.

 Google onaylamadığı ‘Fred’ uygulamasından sonra, ‘İsimsiz Büyük Güncelleme’ diye adlandırabileceğimiz algoritma güncellemesinde bir haftalık süreç içerisinde hiç durmadan algoritma güncellemelerine gitmiştir. Bu güncellemelerin ayrı ayrı güncellemeler mi olduğu yoksa hepsinin tek bir güncellmenin parçaları mı olduğu temelde bilinmese de büyük algoritma değişikliklerine sebep olduğu ortadadır.

İPUCU
2017 yılındaki son değişiklik ise Geçis Reklamlarına getirilen cezadır. 10 Ocak’ta getirilen ceza uygulamasının uyarısı beş ay öncesinden yapılmıştır. Google bu değişiklik ile mobil kullanıcı deneyimine zarar veren geçiş reklamlarına ve pop-uplara bir yaptırım getirmeyi amaçlamıştır.

 

2018 yılında yapılan tek değişikliğe geldiğimizde ise description kısmında yapılan, karakter sınırlamasında ki değişikliği görüyoruz. Bu değişiklikle Google, arama sonuçlarında 300 karaktere kadar yer verilebileceğini belirtmiştir.

Seo Denetim Süreci

 Google’ın bu güncellemeleri ile birlikte SEO Denetim sürecinde bazı değişiklik ve gelişmeler olmuştur. SEO denetim sürecindeki en önemli aşamalardan birisi olan rakip web siteleriyle rekabet ve bu rekabetin boyutlarının araştırılması gün geçtikçe üstüne düşülmesi gereken bir konudur ve Google’da bu süreçte yaptığı değişikliklerle rekabet koşullarını mümkün olduğunca eşitlemeye çalışmaktadır.

 Denetim sürecindeki aşamaları sıralayacak olursak bunların içerinde içerik incelemeleri, kırık bağlantıların tespit edilmesi, içbağlantıların incelenmesi gibi aşamaları vardır. Bu aşamalara ve SEO denetim sürecine neden önem vermemiz gerektiğine bakacak olursak ilki ani trafik düşüşünü önlemektir. Bunun yanı sıra yeni pazarlama planlarının sunulması küçük çaplı dönüşümleri önlemeye yönelik yapılacak adımların başında gelmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

fde118 Captca Değiştir