Google Fred Güncellemesi Neden Önemlidir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google Fred Güncellemesi Neden Önemlidir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı sitelerde, trafikte bir gecede gözle görülür bir azalma görüldü. SEO uzmanları, müşterilerini toplamaya çalıştı ve bazı web sitelerin trafiklerinde %90’a varan bir düşüş görüldü. Webmasterlar, Gary ılles tarafından şakayla verilen güncellemeye “Fred” güncellemesi olarak bilinen en yeni Google algoritmasından öğrendi.

İçindekiler

İPUCU

Google, yıl boyunca arama algoritmalarını sürekli olarak ayarlar ve günceller. Bununla birlikte az sayıda güncelleme, Fred’in yaptığı etkiyi yapmaktadır.

Fred’in toparlanmasından yaklaşık 6 ay sonra bazı siteler hala kaybettikleri trafiği geri kazanmak için mücadele etmektedirler. Gelecekteki güncellemelerin sonucunda web trafiğinin olası düşüşlerine karşın planlamalar yapmak ve bu durumun olabildiğince önüne geçebilmek adına uzun vadede amaçlanan değişiklikler incelenmelidir.

Google Fred Güncellemesi Nedir?

Fred güncellemesi, 7 Mart 2017’de uygulanan Google’ın arama sıralaması algoritmaları için uygulanan bir düzeltmeydi. Başlangıçta Google, güncellemeyi ilan etmeyi tercih etmedi. 8 Mart’ta analitik verilerini incelediğinde birçok SEO ve webmaster’ın panik içine girdiğini gördü ve haber verilmesi gerektiğine karar verdi. Güncelleme sonucunda ortaya çıkan web sitelerinin patlamasının arama pazarlama medyası ekosistemine girmesinden sonra bile Google, Fred güncellemesini resmen onaylamadı.

Google Fred güncellemesi birçok web sitesinin sıralamasını geri düşmesine neden olmuştur.

Google Fred Güncellemesinin Amacı Nedir?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Google, Eylül 2015’te uygulanan Hummingbird güncellemesi gibi ya da daha önceki önemli güncellemelerde olduğu gibi Google Fred güncellemesinden en çok etkilenen sitelerin özellikle düşük kalitede olan web siteleri olduğu belirlendi.

Ancak birçok SEO uzmanı, Fred’in arkasındaki ana faktörün kalite olduğuna inanmaktadır. Özellikle bazı siteler tarafından kullanılan saldırgan para kazanma taktiklerinin, Google’ın görüşüne göre kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği yönündedir.

Google Fred Güncellemeleri için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düşük kaliteli bağlantılar, aşırı reklam yerleşimi, ince içeriğin bir sonucu olarak, Fred pek çok web sitesini rahatsız ediyordu. Tam tersi olarak da kullanıcılar ve Google için ise faydalı bir iştir.

Google güncellemelerinin potansiyel etkisi konusunda endişeleriniz varsa, dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunmaktadır;

Sitenizin Genel Kalitesine Odaklanmak

Google Fred ile ilgili en ilginç şeylerden birisi, güncellemeden dolayı oldukça zorlanan bazı sitelerin nasıl iyileştiğini göstermektedir.

Kapsamlı Bir Saha Denetimi Yapmak

Hangi algoritmaların gelecekteki algoritmik güncellemeler kapsamında cezalandırılma riskine gireceğini tam olarak anlamanız çok önemlidir. Bu, sitenizin tamamının kapsamlı bir şekilde denetlenmesi anlamına gelmektedir. SEO için bir site denetimi gerçekleştirmenin iki ana yolu vardır;

  1. Kendiniz yapabilirsiniz.
  2. SEO uzmanı yardımıyla yapabilirsiniz.

Google Fred gibi güncellemelerden etkilenmemek için kapsamlı bir web site denetimi yapmalısınız.

Yalnızca En iyi ve Kaliteli İçeriğin Yayınlanması

Şimdiye kadar, eğer siteniz hala “kalite üstü nitelikli” yayın modeline güveniyorsa, yaklaşımınızı daha radikal bir şekilde gözden geçirmeniz gerekmektedir. Google’ın sıralama algoritması tam bir sır olarak gizemini korusa da Google’ın alakalı, uygulanabilir, içerikli sitelere bazı ödüller sunduğunun bilincindeyiz.

Bir sitenin içeriği ne kadar kullanışlı olursa kullanıcıların ve reklam verenlerin isteği ya da kullanıcı deneyimi de o derecede yüksek olur. Her gün ya da haftada bir kez içerik yayınlamayı kendinize hedef olarak belirlemelisiniz.

Bağlantı Profilinizi Temizleyin

Fred güncellemesinde bağlantı kalitesinin belirleyici bir faktör olup olmadığı, bağlantı profilinizi temizleme, gelecekteki Google güncellemelerinin hazırlanmasında yapılacak listenizde olmalıdır.

Bağlantı profilinizi temizlemek gelecekteki güncellemeler için önlem olacaktır.

Bağlantı profilinizi değerlendirmeye başlamak için Ahrefs kullanabilirsiniz. (Bknz: Off Page SEO)

Aşırı Reklamlardan Kaçının

Web sayfalarınızda kullanıcıları rahatsız edecek tarzda yeni sekmede açılan ya da splash tarzı reklamlar eğer içeriği engelliyorsa burada hemen aksiyon alabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

406a7a Captca Değiştir