Google Drive Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Drive nedir nasıl kullanılır?


Google Drive'ı kısaca anlatmak gerekirse dökümanlarınızı, raporlarınızı, resimlerinizi ve daha bir çok şeyi Google'ın size özel olarak tahsis ettiği bilgisayarda online bir şekilde saklayabilirsiniz! Ülkemizde çok yoğun bir şekilde kullanılmasa da yurtdışında özellikle işletmeler ve üniversitelerde kullanımı oldukça yaygındır. Bu yazımızda Google Drive'a nasıl üye olunur, nasıl kullanılır gibi konulardan bahsedeceğim. 

Google Drive'a nasıl giriş yapılır?

Google'ın uygulamalarını ve ürünlerini kullanmak için Google'ın bize sunduğu tek şart bir Gmail hesabınızın olmasıdır. Bir Gmail hesabı oluşturmak için gerekli adımları "Gmail hesabı nasıl oluşturulur" yazımızdan okuyabilirsiniz. Bu adımı tamamladıysak Google Drive'a giriş yapmaya hazırız demektir. 

Google Drive sayfasına giriş yapmak için dilerseniz her zaman yaptığımız gibi Google arama motoruna " Google Drive " yazabilirsiniz. Ana sayfaya direkt olarak yönlenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Google drive verileri saklamanızda çok faydalıdır.


Önceden google hesabınıza giriş yapmış olduğunuz için her hangi bir giriş yap butonuna tıklamanıza gerek kalmadan direkt olarak uygulamanın içerisine giriş yapabilirsiniz. Google Drive oldukça basit bir tasarıma sahip olduğu için uygulamanın ana sayfasında yükleyeceğiniz tüm dosyalar gözükecektir. 

Yeni bir dosya eklemek için sol üst köşede bulunan "Yeni" butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz şeyin bir dosyamı ve ya bir klasör mü olduğunu seçmeniz yeterlidir. Sonrasında gelen pencerede bilgisayarınızda bulunan ve Google Drive'ınıza yüklemek istediğiniz dökümanı bulup işaretlemeniz yeterlidir. Yükleme tamamlandığında dilediğiniz her bilgisayarda Google Drive hesabınıza giriş yaparak yüklemiş olduğunuz belgelere ulaşabilirsiniz. Yalnız unutulmamalıdır ki Google Drive hesabınız için sadece 15 GB saklama alanı ücretsiz olarak sunulmaktadır. 


Google Drive Uygulaması Mobil Versiyon Kullanımı


Google Drive tüm iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilir. Gerek uygulamasını indirerek gerek cihazınızın web browser bölümünden Google Drive ana sayfasına bağlanarak dökümanlarınızı mobil olarak da kontrol edebilirsiniz. Mobil versiyonun da ilk etapta uygulama sizden bir Wi-Fi bağlantısı isteyecektir. Bunun nedeni cep telefonunuzun mobil bağlantısının yavaş olabilmesi ve kota aşımına uğramamanız için alınan bir önlemdir; fakat bulunduğunuz lokasyonda Wi-Fi istasyonu yok ise bu adımı atlayarak direkt olarak hücresel veri ağınız ile dökümanlarınıza ulaşabilirsiniz.

Google Drive tüm iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilir.

Google Drive'a Yüklenilen Belgelerde Değişiklik Yapmak

Google Drive'a yüklediğimiz Microsoft Word, Excel vb. dosyalarının içerisindeki bilgilerde her hangi bir değişiklik yapmak için Google Documents kullanılması gerekir. Bu konu ile alakalı bilgi edinmek için Google Documents hakkındaki yazımızı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

İPUCU

Google Drive en basit dille bize sunulan ücretsiz online bir bilgisayardır. 15 GB saklama kapasitesine sahip bu bilgisayarınızın içerisine dilediğiniz dökümanı yükleyip, dilediğiniz yerde erişim sağlayabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(6 Oy . Ortalama Puan : 3,5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4932cb Captca Değiştir