Google'dan İstemediğim Fotoğrafımı Nasıl Kaldırabilirim?

Google'dan İstemediğim Fotoğrafımı Nasıl Kaldırabilirim?

Pek çok kişi, firma veya markalar internet ve Google üzerinde istemedikleri fotoğrafları kaldıramadıkları için zarar görmektedirler. Bazı durumlarda montaj kullanılarak oluşturulmuş resim ya da fotoğraflar yine kişi ve markalar için maddi, manevi birçok zarara sebebiyet verebilmektedir. 

İçindekiler

Özel hayatlarını koruma amacı olan sosyal medya kullanıcıları ve ya firma, marka sahipleri tüm önlemlerini almış olmalarına rağmen Google’da istenmeyen resimleri ile karşılaşmaları sonucunda fotoğrafların kaldırılmasına ihtiyaç duymaktadırlar.

Google’da Fotoğrafımın Ne İşi Var?

 • Google arama motoru, arama sonuçlarını birçok web siteye ait olan verileri tarayarak indexlemektedir. Bu nedenle ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta Google’ın, fotoğrafınızı hangi site üzerinden  indexlediğidir.
 • İkinci bir detay üye olduğunuz web sitelerinin gizlilik politikalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizin bilmeden veya haberiniz olmadan başkalarının bu fotoğrafları paylaşması sonucunda Google arama motorunda gözükme olasılığı vardır. O nedenle üyelik işlemi gerçekleştirdiğiniz sitelerin gizlilik politikalarını okumanızda fayda vardır.
 • Sosyal medya platformlarında profil resimleriniz bilginiz dışında herkese açık konumda bulunuyorsa bu durum da Google arama motorunun sizin resimlerinize ulaşmasını mümkün kılabilmektedir.

Google’dan Fotoğraf Kaldırma

Google arama sonuçlarında görüntülenmekte olan bir fotoğrafın kaldırılmasını istiyorsanız genellikle fotoğrafınızın ait olduğu web sitenin sahibiyle işlem yapmanız gerekmektedir.

İPUCU

Kaldırmak istediğiniz fotoğrafın belirli durumları bulunmaktadır. Aşağıdaki işlem seçeneklerine göre gerekli işlem bilgilerini edinebilirsiniz.

Google'dan fotoğraf kaldırmak için Google ya da web sitesi sahibi ile bağlantı kurmalısınız.

Başkasının Web Sitesindeki Fotoğrafı Kaldırmak

Google arama motoru,  imza, kredi kartı numarası v.b kişisel bilgilerinizi içeren görselleri ilgili kişilerin onayının olmadığı durumlarda kaldırabilmektedir. Bunun dışında yine kişinin onayı olmadan cinsel içerikte ya da uygunsuz olan görsel paylaşımlar Google tarafından kaldırılabilmektedir.

 • Kaldırmak istediğiniz fotoğraf  Google’ın İçerik Kaldırma Politikası kapsamında ise  Google’dan  konu ile alakalı olan görseli arama sonuçlarından kaldırmasını talep edebilirsiniz.
 • Google arama sonuçlarından kaldırmak istediğiniz fotoğrafın yasal gerekçeler ile kaldırılmasını istiyorsanız yine bu durumu Google’a bildirmeniz gerekir. Google bu durumu inceleyecek ve gerekli kararı verip size geri dönüş yapacaktır.
 • Google’dan kaldırmak istediğiniz fotoğraf Google’ın İçerik Kaldırma Politikası kapsamında değil ise bu durumda fotoğrafınızın indexlendiği web sitesinin yöneticisi ile bağlantı kurmanız gerekmektedir.

Silinmiş Fotoğrafı Google Arama Sonuçlarından Kaldırmak

Herhangi bir web sitesine üyelik ya da başka bir sebepten koymuş olduğunuz bir fotoğrafı daha sonradan silmiş olabilirsiniz. Buna rağmen Google arama sonuçlarında görselinizin bir süre daha görüntülenme olasılığı bulunmaktadır. Bu tip görselleri kaldırabilmek için;

 • Google’dan kaldırmak istediğiniz fotoğraf için images.google.com adresinde arama yapmanız gerekir.
 • Bulduğunuz ve kaldırmak istediğiniz görsele sağ tıklayıp Bağlantı Adresini Kopyala seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Eski İçeriği kaldırma sayfasına gitmeniz gerekiyor.
 • Bu sayfada Kaldırma İsteğinde Bulun butonunun yanında yer alan URL kutusuna kopyaladığınız bağlantınızı yapıştırın.
 • Son olarak Kaldırma İsteğinde Bulun seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(5 Oy . Ortalama Puan : 3,2 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

3ddf6d Captca Değiştir