Google, Breadcrumb SERP Özelliğini Uygulamaya Koydu

Google, Breadcrumb SERP Özelliğini Uygulamaya Koydu

Bu arama ekranı güncellemesi, Google’ın arama sonuçlarını nasıl gösterdiğiyle alakalı değişime uğrayan hızlı bir adım. Değişiklik görünüşe göre Google’ın gelişen mobil sürümünün bir parçasıdır.

İçindekiler

Mobil Öncelikli İndexlemenin Yeniden Değerlendirilmesi

Google, yeni bir mobil first indexe geçeceğini ve bunun genel anlamıyla, Google’ın mobil cihazlarda iyi performans gösteren siteleri tercih etmesi anlamına geldiği anlaşıldı. Google ayrıca, mobil cihazlar için uygun olan bilgileri görüntülemek için yeni bir yönteme geçiyor. Breadcrumb SERP’ler de bu geçişin bir parçası olarak görünmektedir.

SERP sonuçlarıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Bu sonuçlar araştırmacılar için görüntüleniyor, o yüzden muhtemelen bir test olmadığı görülmektedir.

İlk Mobil Kullanıcı Arayüzü

Google’ın arama sonuçlarını ve diğer son güncellemeleri nasıl gösterdiğine ilişkin bu değişiklik, Google’ın arama sonuçları ile benzerlik göstermeyen bir adım atmıştır. Bu durum da Google’ın ilk defa mobil ara yüzde bilgi görüntüleme kaygısının bir göstergesi olabilmektedir.

Arama sonuçları mobil cihazlar için uyumludur. Kullanıcılar belirli bilgi türlerini aradıklarında, Google arama sonuçlarını cep telefonundaki ara yüzle en basit şekilde göstermektedir.

Google, akıllı cihazlar için hızlı kaydırma gibi mobil cihazlara özgü etkileşimlerden yararlanmaktadır. Arama sonuçlarında resim kullanımını da bu şekilde arttırmaktadır.

Bu uygulamayı bir örnekle açıklayacak olursak;

Turkey Presidents Örneği

Turkey presidents şeklinde bir arama yapıldığında, Türkiye’ye ait cumhurbaşkanları sırasıyla resimli olarak aşağıdaki görseldeki gibi listelenir. Bunun yanında sıralanan resimlerin üst kısmında da Breadcrumb uygulaması görülür.

Turkey Presidents Breadcrumb

Bir sonraki aşamada herhangi bir cumhurbaşkanı bilgisine tıkladığınızda Breadcrumb bir sonraki aşamaya geçer. Daha öncesinde Turkey> Presidents olan Breadcrumb, herhangi birine tıklandığında sonraki sayfada örnek olarak Turkey> Presidents> Mustafa Kemal Atatürk olarak karşımıza çıkar. Bu aşamada da Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili daha detaylı bilgilendirmeler yapılır. Kullanıcılar bir sonraki aşamaya tıkladıkça ilk arama sonucundan uzaklaşmaktadırlar. Ayrıca mobil cihazlara da uyumlu olduğundan döngü şeridi üzerinde kaydırma yapılarak daha fazla seçeneğe erişilebilmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ada930 Captca Değiştir