Google Analytics İle A/B Testi Yapmak

Google Analytics İle A/B Testi Yapmak

Genellikle en çok marka olmuş e-ticaret şirketleri tarafından çıkan bu sonuçları ölçmek amacıyla bazı testler uygulamaktadır. Bu testlerden biri de A/B testi olarak bilinen testtir.

İçindekiler

A/B Testi Nedir?

A/B testi, bir web sayfasının 2 farklı sürümünün performans konusunda karşılaştırılmasıdır. Daha basit anlatılacak olursa A/B testi, aynı ziyaretçi kitlesine, aynı anda bir web sayfasının 2 farklı sürümü gösterilir ve en iyi dönüşüm oranına sahip olan sürüm kazanarak, yayınlanmaya başlanır. Bu dönüşüm oranları, tüm sitelerin bir var olma amacından dolayı kaynaklanmaktadır. Örnek olarak; E-ticaret siteleri, ziyaretçilerinin alışveriş yapmalarını isterler ya da içerik üretmekte olan web siteleri, ziyaretçilerinden daha fazla sayfa gezip, daha fazla reklam tıklamalarını istemektedirler.

Google Analiytics ile A/B testleri ücretsiz yapılabilmektedir.

İPUCU

Bu siteler için asıl konu ziyaretçilerin bir adım ilerisidir. Yani bu olaya da dönüşüm ismi verilmektedir. Söz konusu bu test ile de bu dönüşüm oranlarının arttırılması planlanmaktadır.

A/B Testi Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanları arasında çeşitli markalar varış sayfası da denilen landing page optimizasyonu yaparken bu testten yararlanabilmektedir. Çeşitli varış sayfası tasarımları hazırlanarak farklı gruplara gösterilebilir ve gelen geri dönüşümler ölçümlenerek en iyi sonuç veren varış sayfası tasarımının uygulanmasına karar verilir.

Ayrıca A/B testi, SEO ile e-posta pazarlama için de kullanılabilmektedir. Farklı kişi gruplarına çeşitli şablonlarda e-postalar gönderilerek ölçüm yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra, ürün sepete ekleme ve e-ticaret sitelerinin ödeme sayfalarında da bu test uygulanabilmektedir. Site ziyaretçilerinin en çok tercih etmekte olduğu özellikleri göz önüne alarak, sonuçlara göre tasarım uygulanabilmektedir. A/B testi ayrıca ziyaret edilen sitelerde bulunmakta olan reklamlar için de kullanılabilmektedir. Çeşitli kesimlerde bulunan ziyaretçilere farklı reklamlar gösterilerek, nasıl dönüşümler alındığı ölçülebilmektedir.

Sosyal medya içerik pazarlamasında da bu testler çoğunlukla uygulanabilmektedir. Farklı içerikler farklı zaman dilimlerine paylaştırılarak, ziyaretçilerin etkileşimi izlenebilir, en çok hangi saatte ne tür içeriklerin göz önünde tutulduğunu ve ne kadar fazla paylaşıldığı ölçümlenebilmektedir. Üyelik formu sayfalarında ise en iyi sonucu elde etmek amacıyla yine A/B testleri uygulanabilmektedir. Form içerisindeki bilgiler, üyeliğin kaç adımda tamamlanacağı gibi tasarımlar değiştirilerek kullanıcılara çeşitli sayfa örnekleri sunulabilmektedir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Google Analytics ile A/B Testi Nasıl Yapılır?

Bu test yapılırken öncelikle, yapılacak teste uygun iki farklı URL adresi hazırlanmalıdır.

Örneğin; bir karşılama sayfası test edilmek isteniyorsa zaten mevcut sayfa bulunacaktır. Bu nedenle ayrıca test edilmek istenen sayfa yaratılmalıdır. Değerler, sayfa detayları ve görseller gibi test edilmek istenen ayrıntılar hazırlanmalı, iki sayfada da Google Analytics kodu bulunmalı ve farklı URL’lerde bu sayfaların çalışır olması gerekmektedir.

  • Daha sonra Google Analytics ile A/B testi yaparken;
  • "Behaviour" bölümünden "Experiments" kısmına gelinerek,
  • yeni bir test başlatmak için "Create Experiment" butonuna tıklanır ve A/B testi yaratılarak süreç başlatılmaktadır.

Google Analytics deneme testi

Google’ın Analytics servisi ile söz konusu bu testi yapmadan önce bu teste bir isim verilmesi gerekmektedir. İsim verilirken dikkat edilmesi gereken unsur net ve test yapılan sayfanın ne olduğunu açıklayan bir isim yazılmalıdır. Test ismi belirlendikten sonra ölçüm yapılacak hedef seçilmelidir. Sayfa ile amaçlanan konu yeni kullanıcı kazanımı ise bunu bir goal olarak tanımlayarak, bu alanda yeni kullanıcı kazanımı seçilmelidir.

Üçüncü alanda ise gelen ziyaretçi trafiğinin ne kadarının test sayfasına yönlendirileceğine karar verilerek seçim yapılmalıdır. Gelişmiş ayarlamalar yapılmak istendiğinde üç farklı seçenek daha göz önüne gelmektedir. Varantlar arasında ziyaretçi trafiğinin eşit olarak dağıtılması aktifleştirilebilir. Ayrıca testin ne kadar süre süreceği de buradan ayarlanabilmektedir.

Son adıma gelindiğinde ise bu testi uygulayan kişi için bir kontrol gerçekleştirecektir. Kodlar ve kurulum doğru ise teste hazır olunmuş anlamına gelmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

eaff9d Captca Değiştir