Google Analytics İle A/B Testi Yapmak

(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5)
Bu Sayfa 2738 Kez Görüntülenmiştir.

Günümüzde çoğu internet sitesi, ziyaret eden kişi dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanıcılara farklı örnekler sunarak, en iyi sonucu almaya çalışmaktadır. Genellikle en çok marka olmuş e-ticaret şirketleri tarafından çıkan bu sonuçları ölçmek amacıyla bazı testler uygulamaktadır. Bu testlerden biri de A/B testi olarak bilinen testtir.

Google Analytics ile A/B testi yapılabilirA/B testi, bir web sayfasının 2 farklı sürümünün performans konusunda karşılaştırılmasıdır. Daha basit anlatılacak olursa A/B testi, aynı ziyaretçi kitlesine, aynı anda bir web sayfasının 2 farklı sürümü gösterilir ve en iyi dönüşüm oranına sahip olan sürüm kazanarak, yayınlanmaya başlanır. Bu dönüşüm oranları, tüm sitelerin bir var olma amacından dolayı kaynaklanmaktadır. Örnek olarak; E-ticaret siteleri, ziyaretçilerinin alışveriş yapmalarını isterler ya da içerik üretmekte olan web siteleri, ziyaretçilerinden daha fazla sayfa gezip, daha fazla reklam tıklamalarını istemektedirler.

Bu siteler için asıl konu ziyaretçilerin bir adım ilerisidir. Yani bu olaya da dönüşüm ismi verilmektedir. Söz konusu bu test ile de bu dönüşüm oranlarının arttırılması planlanmaktadır.

A/B Testi Nerelerde Kullanılır?

A/B testi, çeşitli web sitelerinde ve çeşitli amaçlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanları arasında çeşitli markalar varış sayfası da denilen landing page optimizasyonu yaparken bu testten yararlanabilmektedir. Çeşitli varış sayfası tasarımları hazırlanarak farklı gruplara gösterilebilir ve gelen geri dönüşümler ölçümlenerek en iyi sonuç veren varış sayfası tasarımının uygulanmasına karar verilir.

Google Analytics testAyrıca A/B testi, seo ile e-posta pazarlama için de kullanılabilmektedir. Farklı kişi gruplarına çeşitli şablonlarda e-postalar gönderilerek ölçüm yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra, ürün sepete ekleme ve e-ticaret sitelerinin ödeme sayfalarında da bu test uygulanabilmektedir. Site ziyaretçilerinin en çok tercih etmekte olduğu özellikleri göz önüne alarak, sonuçlara göre tasarım uygulanabilmektedir. A/B testi ayrıca ziyaret edilen sitelerde bulunmakta olan reklamlar için de kullanılabilmektedir. Çeşitli kesimlerde bulunan ziyaretçilere farklı reklamlar gösterilerek, nasıl dönüşümler alındığı ölçülebilmektedir.

Sosyal medya içerik pazarlamasında da bu testler çoğunlukla uygulanabilmektedir. Farklı içerikler farklı zaman dilimlerine paylaştırılarak, ziyaretçilerin etkileşimi izlenebilir, en çok hangi saatte ne tür içeriklerin göz önünde tutulduğunu ve ne kadar fazla paylaşıldığı ölçümlenebilmektedir. Üyelik formu sayfalarında ise en iyi sonucu elde etmek amacıyla yine A/B testleri uygulanabilmektedir. Form içerisindeki bilgiler, üyeliğin kaç adımda tamamlanacağı gibi tasarımlar değiştirilerek kullanıcılara çeşitli sayfa örnekleri sunulabilmektedir.

Google Analytics İle A/B Testi Yapmak
Hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Google Analytics ile A/B Testi

Genellikle e-ticaret sitelerinin büyüme amaçlı kullandığı araçlardan bir tanesi de A/B testleridir. Bu testleri yapmak için bazı araçlar geliştirilmiş; bunlardan biri de Google Analytics ile A/B testi yapmaktır. Bu test ücretsiz ve hızlı bir biçimde yapılabilmektedir.

Bu test yapılırken öncelikle, yapılacak teste uygun iki farklı URL adresi hazırlanmalıdır. Örneğin; bir karşılama sayfası test edilmek isteniyorsa zaten mevcut sayfa bulunacaktır. Bu nedenle ayrıca test edilmek istenen sayfa yaratılmalıdır. Değerler, sayfa detayları ve görseller gibi test edilmek istenen ayrıntılar hazırlanmalı, iki sayfada da Google Analytics kodu bulunmalı ve farklı URL’lerde bu sayfaların çalışır olması gerekmektedir. Daha sonra Google Analytics ile A/B testi yaparken Behaviour bölümünden Experiments kısmına gelinerek, yeni bir test başlatmak için Create Experiment butonuna tıklanır ve 4 aşamada A/B testi yaratılarak süreç başlatılmaktadır.

Google Analytics deneme testi

Google’ın Analytics  servisi ile söz konusu bu testi yapmadan önce bu teste bir isim verilmesi gerekmektedir. İsim verilirken dikkat edilmesi gereken unsur net ve test yapılan sayfanın ne olduğunu açıklayan bir isim yazılmalıdır. Test ismi belirlendikten sonra ölçüm yapılacak hedef seçilmelidir. Sayfa ile amaçlanan konu yeni kullanıcı kazanımı ise bunu bir goal olarak tanımlayarak, bu alanda yeni kullanıcı kazanımı seçilmelidir. Üçüncü alanda ise gelen ziyaretçi trafiğinin ne kadarının test sayfasına yönlendirileceğine karar verilerek seçim yapılmalıdır. Gelişmiş ayarlamalar yapılmak istendiğinde üç farklı seçenek daha göz önüne gelmektedir. Varantlar arasında ziyaretçi trafiğinin eşit olarak dağıtılması aktifleştirilebilir. Ayrıca testin ne kadar süre süreceği de buradan ayarlanabilmektedir.

Son adıma gelindiğinde ise bu testi uygulayan kişi için bir kontrol gerçekleştirecektir. Kodlar ve kurulum doğru ise teste hazır olunmuş anlamına gelmektedir.

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..
Yorum Formu
9 + 6  Captca Değiştir