Google Alerts Nedir? Nasıl kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Google Alerts Nedir? Nasıl kullanılır ve Ne İşe Yarar?

 Google Alerts faydalandığımız birçok Google hizmetinden yalnızca birisi. Peki nedir bu Google Alerts, nasıl kullanılır?Kimler nasıl faydalanabilir?

İçindekiler

Nedir Alerts?

 Alerts hakkında ilk söylememiz gereken bir arama motoru mantığıyla çalığıştığıdır. Ama Alerts’i diğer arama motorlarından ayıran ve bizim sanal ortamda bilgi kirliliğinden arındırılmış bir şekilde gezmemizi sağlayan bir kaç özelliği vardır.

İPUCU
Hepimiz ödevimizi yaparken, hiç bilmediğimiz bir konu hakkında bir şeyler araştırırken veya şuan olduğu gibi blogumuza yazı yazarken Google üzerinden konumuzla ilgili birkaç kelime yazarız ve çıkan milyonlarca sonuç arasından hangisinin işimize en çok yarayacak bilgiyi verebileceğini arayıp dururuz. Üstelik bunların büyük bir kısmı güncel değil ve çoğunluğuda aradığımız şeyle ne kadar alakalı?

 

Kişisel Haber Ajansınız Alerts

 İşte siz bu veri dağları içerisinde aradığınızı bulmakla uğraşırken devreye Alerts giriyor. Adeta size özel araştırma yapan bir gazeteci gibi belirlediğiniz kelimeler üzerinden hiç durmadan araştırma yapıyor. Bu veri dağları içerisinden size ve araştırmanıza en uygun bilgileri seçip çıkartarak mailinize yolluyor. Peki sadece belirlediğiniz kelimeler üzerinden mi araştırma yapıp size yardımcı oluyor? Bu kadar basit olsa bir blog yazısına bile konu olmayabilirdi. Sadece verdiğiniz kelimelerle ilgili en güncel yazıları size hergün mail atmakla kalmayıp adınızla veya yazmış olduğunuz bir yazınızın başlığıyla arama yaptığınızda hangi sitede ne zaman sizden bahsedilmiş olduğunu, yazınıza hangi sitede değinildliğini anında bildirimde bulunuyor.

Nasıl Kullanılır?

 Kullanımıda bir o kadar kolay olan Alerts, kendinize özel birkaç seçeneğini belirlediğiniz arama özelliklerini Alerts’e yazmanız ve kategorilemenizle bitiyor. Haber ajanslarına güzel bir alternatif olan Alerts, sadece mailinizi bildirmeniz ve sonrasında milyonlarca sonuç arasından gelen seçili bilgilerinizin tadını çıkaracağınız Google’ın en çok kullanılan uygulamalarından yalnızca birisi.

Kimler Google Alerts Kullanmalı?

 Kolay ve seçici arama özelliğiyle Alerts’i en çok kullananlar arasında öğrenciler ve akademisyenler gelmektedir. Bunun yanı sıra yatırımları için saha araştırması yapan iş adamları, haber ve blog yazarları,ajans sahipleri gelmektedir.

 Ayrıca bu kadar özelliğine ek olaraktan Alerts’in geliştirilmeye açık yönleride bulunmaktadır. Arama seçenekleri içerisine sadece internet havuzundaki bilgiler değilde üniversiteler,kütüphaneler ve müze kaynaklı bilgilerde dahil edilirse erişim ve faydalanma açısından daha geniş alana hitap edilebilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

531050 Captca Değiştir