Google AdWords Kampanyanızı Öldürebilecek 5 Kritik Hata

Google AdWords Kampanyanızı Öldürebilecek 5 Kritik Hata

Yıllar boyunca birçok Google Adwords hesabı incelemesi yapıldı ve reklam verenlerin bazı kritik hataları istemsizce yaptığını gözlemlemekteyiz. Özellikle de reklamların kalitesizliği gibi.

İçindekiler

Reklamlarınız kullanıcıların bakış açısına göre mağaza vitrininizdir ve etkin Google Adwords reklamları oluşturmak, şirketinizin çevrimiçi gelişen basitçe bütçenizi boşa çıkaran arasındaki fark anlamına gelmektedir.

Zayıf Reklamlar Tıklama Oranınıza Zarar Verir

Google Adwords uzmanları, Google’ın reklamınızın sonuç sayfalarındaki konumunu belirlemek i.in Google’ın “Reklam Sıralaması” adlı bir algoritma kullandığının bilincindedir. İyi bir reklam sıralaması ilanınızın sayfanın üst kısmında yer alacağı  anlamına gelmektedir. Sayfanın alt kısmında görünen reklamlar daha az oranda trafik çekmektedir.

Reklam sıralaması, reklamınızın aldığı her bir tıklama için ne kadar ücretlendirildiğinizi hesaplamak için kullanılmaktadır. İyi bir reklam sıralaması kampanyalarınız için daha az ödeme yapacağınızı göstermektedir.

Reklam sıralamasını hesaplamak için;

Reklam Sıralaması= TBM Teklifi* Kalite Puanı

Bir dizi öğe, kalite puanınıza katkıda bulunmaktadır, ancak en önemlisi tıklama oranının düzeyidir. Tıklama oranı ve reklamla alaka düzeyiniz kampanya başarısı için çok önemlidir.

Reklam Verenler Neyi Yanlış Buluyor?

Reklamlar söz konusu olduğunda, açılış sayfalarını zayıf şekilde dönüştüren ve imla hataları gibi çok sayıda basit hatalar yapılabilmektedir.

1. Alakalı Olmayan Reklamlar

Reklamlarınızın açılış sayfanızla ve bununla ilişkili anahtar kelimelerle alakalı olmasını sağlamak için bir öncelik olmalıdır.

Reklamlarınızı içeriğinizle alakalı olarak oluşturursanız kalite puanınıza da katkı sağlamış olursunuz.

Reklamlarınızı alakalı yapmak hem kalite puanınızı hem de reklamlarınızın elde ettiği tıklanma oranınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Kalite puanını yükseltmek, aldığınız her tıklama başına daha az ödeme yapmanız anlamına gelmektedir.

Anahtar kelimelerin sıkı şekilde gruplandırılması içerikle ilişkili olması son derece önemlidir. Reklam verenler dinamik anahtar kelime ekleme özelliğini de kullanmayı düşünmelidirler. Reklamlarınızın açıklamalarına da hedef anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz.

2. Harekete Geçirici Mesaj Eksik

Reklamlarınıza bir harekete geçirici mesaj eklemek son derece önemlidir. Tıklama oranınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. Bununla birlikte incelenen hesaplarda  net bir şekilde yapılan hesaplarda aramalar eksik bulunmaktadır. Bu harekete geçirici mesaj eklendiğinde bile doğru dil kullanılmamaktadır.

İPUCU

Eylem çağrınızı en doğru şekilde hazırlamalısınız. Eylem çağrısının gücünü küçümsememelisiniz. Uygun bir cümlecik kullanmak, bir kullanıcı ürünlerinize göz atan ve aslında bir şeyler satın almak isteyen insanların ilgisini çekecektir.

3. Test Eksikliği

Her zaman reklamınızın en az üç varyasyonunun yayınlanması önerilmektedir. Yeni reklamlarınızı her ay test etmelisiniz ve böylece tıklanma oranınızı sürekli arttırmaya çalışmalısınız.

Birçok reklam veren, düzenli olarak reklamlarını güncellemez, bir durum genellikle mesajlaşma, promosyon veya fiyatların güncelliğini yitirmiş demektir. Bu kullanıcı deneyimi de tıklanma oranınızı etkileyebilmektedir.

4. Reklam Uzantılarının Eksikliği

Reklam verenlere sunulan çeşitli reklam uzantısı türleri bulunmaktadır. Bu uzantıları kullanmak, aradıkları bilgiye hızlı bir şekilde ziyaretçileri göndermenize yardımcı olabilmektedir.

Ziyaretçilerin aradıkları bilgiye en hızlı şekilde ulaşabilmeleri için reklam uzantıları çok önemlidir.

Geleneksel uzantılar, arama, yer, ürün ve sosyal uzantıların yanı sıra site bağlantılarını da içermektedir. Kısa bir süre önce Google, uygulama uzantıları dinamik arama ağı reklam uzantıları eklemenize ve uzantılar sunmanıza olanak tanıyan geliştirilmiş kampanyalar başlatmıştır.

5. Reklam Oluşturma için En iyi Uygulama

Google ücretsiz olarak en iyi uygulama Google Adwords tavsiyesi sağlamaktadır. Google’ın en iyi uygulamalarını izlemek, reklamlar oluştururken ve hesap yapılandırırken başlangıç için iyi bir yerdir.

Başarılı bir reklam kampanyası oluşturmaya çalışan kullanıcılar için en iyi uygulamalar şunlardır;

  • Reklamlar anahtar kelimeler ve açılış sayfaları arasındaki ilişkinin alakalı olduğundan emin olmalısınız.
  • Rakiplerin reklamlarını analiz edin.
  • Her kelimenin ilk harfini büyük harf ile yazarak reklam metninizi öne çıkarın.
  • Benzersiz satış noktalarından ve avantajlarınızdan müşterilere bahsedin.
  • Çekici promosyonlar ve özel fiyat teklifleri uygulayın.
  • Reklamcılık hedeflerinizle alakalı bir harekete geçirici mesajınız olsun.
  • URL alanına anahtar kelimeleri ekleyin.
  • Reklamcılık hedeflerinize karar verin ve uygun reklam uzantılarını kullanın.
  • Test etmeyi kesinlikle ama kesinlikle unutmamalısınız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c2a8e7 Captca Değiştir