Kalite Puanı Nedir ve Google Adwords Nasıl Etkilenir?

Kalite Puanı Nedir ve Google Adwords Nasıl Etkilenir?

Kalite Puanlarının iyi anlaşılmasının sebebi ücretli arama ağı kampanyalarınızın maliyeti ve etkinliği üzerinde büyük etkisi olduğudur. Tıpkı kredi puanı bir krediye hak kazanıp kazanamayacağınızı ve faiz oranınızın ne kadar yüksek olduğunu etkileyebilir durumdadır.

İçindekiler

İPUCU

Google Kalite Puanı, PPC reklamlarınızın performansını ve her bir tıklama için ne kadar ödediğinizi etkilemektedir.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite Puanı, hem anahtar kelimeleriniz hem de PPC reklamlarınızın kalitesi ve alaka düzeyi ile ilgili Google’ın derecelendirmesidir. Reklam açık artırma işleminizdeki reklam sıralamanızı belirlemek için tıklama başına maliyetinizi belirlemek ve maksimum teklifinizi ortaya koymak için kullanılır. Kalite Puanınız, bazı etmenlere bağlıdır. Bunlar;

  • Tıklama oranı
  • Her anahtar kelimenin reklam grubuyla alaka düzeyi
  • Açılış sayfası kalitesi ve alaka düzeyi
  • Reklam metninizin alaka düzeyi
  • Geçmişteki Adwords hesap performansınız

Google’ın dışında hiç kimse, her bir faktörün kalite puanı algoritmasında ne kadar ağır olduğunu tam olarak bilmiyor, ancak tıklama oranının en önemli bileşen olduğunu biliyoruz. Reklamınızı daha çok kişi tıkladığında, bu Google’a reklamlarınızın alakalı ve kullanıcılar için yararlı olduğunun göstergesidir. Buna göre, Google size şunları sunmaktadır;

  • Daha yüksek reklam sıralamaları
  • Düşük maliyetler

Google için kalite puanı öncelikle bir alakalılık ölçüsüdür.

Google Kalite Puanını Arttırmanın Faydaları

Binlerce PPC hesabını analiz ederek, Kalite Puanının PPC başarınızda doğrudan bir korelasyon olduğunu biliyoruz. Kalite puanlarınızı optimize etmek, yüksek yatırım getirisi için kendinizi ayarlamalısınız. Bunun nedeni, daha yüksek kalite puanları, dönüşüm başına daha düşük maliyetle ilişkilidir. Dönüşüm başına maliyet ise tıklama başına maliyetten farklıdır.

Genel olarak, kalite puanınız ne kadar yüksek olursa, dönüşüm başına maliyetiniz o kadar düşük olur. Unutmayın, yüksek bir kalite puanı, Google’ın PPC reklamınızın potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını karşıladığını söyleme biçimidir. Potansiyel müşterinin gereksinimlerini ne kadar iyi karşılarsanız, Google’ın reklam tıklaması için de o kadar az ücret talep edeceksiniz.

Kalite Puanınızı Nasıl Arttırırsınız?

Kalite Puanınız, reklamlarınızın nerede ve ne sıklıkta gösterileceğini belirlediğinden, hesabınızda tutarlı bir şekilde çalışarak derecelendirmenizi arttırmanız önemlidir. Bu çabalarınıza birkaç ana alana odaklanarak gerçekleştirilebilir;

Kalite Puanını arttırmanın birçok yöntemi bulunmaktadır.

Anahtar Kelime Araştırma: Kampanyalarınıza eklemek için, genel trafiğinizin büyük kısmına katkıda bulunabilecek uzun kuyruk fırsatları dahil, yeni anahtar kelimeleri keşfetmelisiniz. Anahtar kelimelerinizi, tek tek reklam kampanyalarına daha etkin bir şekilde bağlanabilecek sıkı, düzenli gruplara bölün.

Reklam Metni Artıyor: Tek tek reklam gruplarınıza daha fazla hedeflenen PPC reklam kopyasını test edin. Daha etkili reklamlar, kalite puanını artırmanın en iyi yollarından biri olan TO’yu arttırır.

Açılış Sayfalarını İyileştirme: Doğrudan reklam gruplarınızla bağlantı oluşturan sayfalar oluşturmak için açılış sayfasının en iyi uygulamalarını izleyin ve ziyaretçiler için anahtar kelimeden dönüşümüne kadar uyumlu bir deneyim sunun.

Negatif Anahtar Kelime Ekleme: Bütçenizi boşa harcayan alakasız arama terimlerini sürekli olarak araştırın, tanımlayın ve hariç tutun.

Gördüğünüz gibi, kalite puanı öncelikle bir alakalılık ölçüsüdür ve anahtar kelime kalite puanını iyileştirmek, PPC kampanyalarınızı küçük, iyi organize edilmiş ve sıkı sıkıya örülen anahtar kelimeler grubuna yapılandırma meselesidir.

Daha iyi anahtar kelime araştırma ve organizasyon da doğal olarak hedeflemek için reklamlarınızdın  ve web sitenizin içeriğinin kalitesi, özgünlüğü artacaktır. Düşük Adwords kalite puanları, temel olarak anahtar kelimeler, reklam grupları, reklam metni ve açılış sayfası içeriği arasındaki bağlantı kelimesinin bir sonucudur. 

Bir Adwords hesabı, uygun anahtar kelime gruplarındaki organize anahtar kelimeleri, belirli bir reklam gruplarına karşılık gelen reklam metinlerini ve reklam metin teklifiyle bağlantı oluşturan açılış sayfalarını içerdiğinde yüksek bir kalite puanı doğal olarak gelmektedir. Kalite puan formülünüzü iyileştirmek için kolay, kusursuz bir cevap bulunmuyor olsa da, alaka düzeyine dikkat ederek puanlarınızı büyük ölçüde artıracaksınız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

d6fa8e Captca Değiştir