Google Adwords ile Reklamcılığa Giriş Serüveni

Google Adwords ile Reklamcılığa Giriş Serüveni

İçindekiler

Google’ın Farklı Arama Sonuçları

Kullanıcılar, anahtar kelimeler olarak adlandırdığımız kelime ve cümlelerle aramalar yapıldığında Google, alakalı web sitelerine bağlantılar listelemektedir.

Google’ın arama sonuçları sonuçlar sayfalarının ortasında görünüyor ancak,  aşağıdaki  resimde görüldüğü gibi kırmızı renklerle ana hatlarıyla belirtildiği gibi eşleşen PPC reklamlarını sağda ve genellikle en üstte görüntülemektedir.

Google farklı arama sonuçları örneği

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Nedir?

Google'ın PPC reklamları, aslında, reklamınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimelerle aramalarda teklif verdiğiniz gerçek zamanlı bir açık artırmadır. Üzerinde teklif verdiğiniz bir anahtar kelime arandığında, sizin ve rekabet eden şirketlerin reklamları 'Reklamlar' konumlarında görüntülenir.

Örneğin, reklamveren  'Antalya tatil fırsatları' ve 'Antalya tatil köyleri' gibi anahtar kelimelere 1.50 TL teklif verebilir. 100 kişi, ilgili aramaları takiben reklamlarını tıklarsa, Google'a 150 TL (100 x 1,50) ödeme yapar.

PPC Sizin için Ne Yapabilir?

İşte PPC'nin size ve işletmeniz için sunduğu özelliklerin bir özeti:

 • Görülebilir olun, marka ve reklamcılık kopyası, hedeflemeyi seçtiğiniz herhangi bir kitle için görülebilir.
 • Web sitenize anlık trafik gönderin.
 • Nitelikli potansiyel müşteriler olun, reklamlarınız yalnızca seçtiğiniz alakalı anahtar kelimeleri kullanarak arama yapanların önünde görünür.
 • Anında satış yapın.
 • Geleneksel reklamcılık yöntemlerinden çok daha yüksek Yatırım Getirisi (ROI).
 • Günlük bütçenizi istediğiniz kadar kısıtlayın.
 • Üzerinde teklif verdiğiniz anahtar kelimeleri ve görüntülediğiniz reklam kopyasını ekleyin, değiştirin ve silin.
 • Farklı anahtar kelimelerin ve reklam metninin karlılığını test edin.
 • Çoğu ülkedeki farklı dilleri, bölgeleri ve şehirleri hedefleyin.

Kontrol listesi için Google AdWords hesabı oluşturmanız gerekir.

PPC Başarısı İçin Kontrol Listesi

[iliskiliyazi id=190]

Kontrol listesi için  Google AdWords hesabı oluşturmak, AdWords ana sayfasını ziyaret ve süreç boyunca size yol gösterecektir kayıt sihirbazını izleyin.

 1. Bütçenizin günlük limitini ayarlayın. Bu, bir günde harcayabileceğiniz en yüksek tutardır. Az bir miktarla başlayın ve kar elde etmeyi öğrenene kadar kendinize güvenebilirsiniz.
 2. Üzerinde teklif verdiğiniz anahtar kelimeleri dikkatle seçin.
 3. Anahtar kelimelerinizi, farklı teklif gruplarına, reklam metnine ve açılış sayfalarına sahip olabilmeleri için farklı Reklam Gruplarına ayırın.
 4. Farklı reklamlar yazın ve birbirlerine karşı test edin ve test etmeyi asla kesmeyin - her zaman en iyi performans gösteren reklamlarınızı yenmeye çalışın.
 5. Rakiplerinizin bilmediği ne var? Benzersiz Satış Noktanız nedir? Reklamınızı çekici kılmak ve tıklamalarınızı artırmaya çalışın. Tıklama oranınız ne kadar yüksek olursa, Google'ın sayfaları o kadar yüksek olur ki reklamınız görünür.
 6. Google'ın farklı eşleme teklifleriyle ilgili bilgi edinin ve tam eşleme ve geniş eşleme kullanın . Kesin eşlemeyle yalnızca belirli anahtar kelimeler için teklif veriyorsunuz. Geniş eşlemeyle teklif ettiğiniz kelimeyi içeren tüm anahtar kelimeler için teklif verirsiniz.
 7. Negatif anahtar kelimeleri kampanyanıza tanıtın . Reklam edecek değil negatif anahtar kelimeleri içeren herhangi aramalar için teklif gösterecek.
 8. Reklam kopyalama ve açılış sayfalarınızın sundukları anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Bunu yapın ve reklamlarınız, teklifleri artırmaya gerek kalmadan Google'ın sonuç sayfalarından daha yukarıya çıkabilir; bu, daha az maliyet ve daha fazla kâr anlamına gelir.
 9. Reklamlarınızı coğrafi olarak hedefleyin. Reklamlarınızın yalnızca satabileceğiniz bölgelerdeki müşteriler için görünmesini sağlayın.
 10. Reklamlarınızı yalnızca şirketiniz ve ürünlerinizle alakalı günün saatlerinde gösterilecek şekilde sınırlayın.

İPUCU

Tıklama Başı Ödeme (PPC) size anında trafik ve sonuç getirebilir. Ama dikkat et! Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, PPC tüm bütçenizi boşa çıkarabilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

3bf5ad Captca Değiştir