Google’a Alternatif 15 Arama Motoru

Google’a Alternatif 15 Arama Motoru

Google arama motorunu kullanmayı tercih etmeyen birçok ülke bulunmaktadır. Google’a alternatif olabilecek farklı çok sayıda arama motoru bulunmaktadır.

İçindekiler

Bing

Microsoft’un arama motoru Bing, arama pazarının %15,8’iyle dünyanın ikinci en popüler arama motorudur. Bing arama motoru Google’a karşı ciddi bir yarışmacıdır. Hatta bunu açıklayan ve ikna etmeye çalışan birçok makale de bulunmaktadır.

  • Bing’in video arama özelliği Google arama motorundan çok daha iyidir. Hatta Bing, size üzerinde gezinmeniz durumunda oynatmaya ve önizlemeye tıklayabileceğiniz geniş bir küçük resim ızgarası sunmaktadır.
  • Bing genel olarak Google’a göre iki kat fazla otomatik tamamlama önerisi vermektedir.
  • Uçak bileti arıyorsanız, havayollarının ne zaman kalkacağını tahmin edebilir.
  • Linkfromdomain:[site name) yazarsanız, o siteden en iyi sıralanmış bağlantıları vurgulayarak seçtiğiniz sitenin en fazla hangi diğer siteleri bağladığını bulmanıza yardımcı olur.
  • Bing, Yahoo’nun arama motoruna da destek ve güç vermektedir.

Bing, Google'ın rakibi ve kapsamlı bir arama motorudur.

Quora

Google, daha karmaşık sorulara cevap bulmak konusunda daha iyi hale geldiğinde, Quora ile olan kişisel dokunuşlar arasında hiçbir zaman eşleşmeyecektir. Quora üzerinde bir soru sorulduğunda size yanıtlanmış cevapları sunacaktır. Bunun dışında Quora üzerinde daha önceden sorulmuş soruları ve bunların cevaplarını görebilir ya da seçebilirsiniz.

Quora, kullanıcıların sordukları soruların cevaplarını sunmaktadır.

Dogpile

Dogpile, klip-art ile birlikte cobbleden bir arama motoru gibi görünebilir; ancak Google, Yandex ve Yahoo da dahil olmak üzere çeşitli farklı motorlardan gelen sonuçları çeker ancak bunu yaparken tüm reklamları da kaldırır.

Dogpile çeşitli arama motorlarından gelen sonuçları çeker.

Vimeo

Google’dan vazgeçecek olursanız, normal olarak Youtube’dan da vazgeçmek zorunda kalırsınız. Bu elbette ki kötü bir fikir olabilir. Ancak bir alternatifiniz var ve bu konuda son derece iyi bir araç. Vimeo çok sayıda HD videolu ve reklamsız, profesyonel video paylaşım sitesidir.

Vimeo diğer arama platformlarının Youtube uygulamasıdır.

Yandex

Yandex, Google’ın benzer ürün ve hizmetlerini sunan bir Rus portalı ve Rusya’da baskın özelliği olan bir arama motorudur. Arama sonuçlarını mantıksal bir formatta sunar, faviconlarla zenginleşir, böylece marka sorgularınız için çeşitli kanalları da açıkça görebilirsiniz.

Yandex, Google arama motoru gibi çalışan Rus yapımı bir arama motorudur.

Boardreader

Büyük yayınlardan uzakta, farklı bakış açılarına sahip bir konunun niteliği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Boardreader , içeriği tamamen forumlardan, mesaj panolarından ve Reddit’ten oluşmaktadır.

Boardreader, farklı bakış açısıyla bilgi edinmenizi sağlamaktadır.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha, internet tabanlı bir veri bulma ve hesap yapma platformudur. Wolfram Alpha, herhangi bir bilgiyi hesaplamaya ve bilgiyle alakalı her türlü veriyi önünüze sermek için kurulmuş bir platformdur.

Wolfram Alpha internet veri tabanlı bir hesap yapma programıdır.

StartPage

Gizliliği ön planda tutarak kullanım sağlayan başka bir arama motoru olan StartPage, kullanıcılarının özel olarak arama yapmalarını sağlayan ilk arama motorudur. StartPage ile ayrıntılarınızın hiçbiri saklanmıyor ve tercihlerinizi hatırlatmak için kullanılan, bilinmeyen bir çerez için kaydedilmiş hiçbir çerez kullanılmamaktadır. Benzersiz bir şekilde, StartPage, yalnızca aramada değil, aynı zamanda gizlilik içinde internette gezinmek isteyenler için de bir proxy sunmaktadır.

StartPage gizliliği ön planda tutan bir arama motorudur.

Ask.com

Adından da anlaşılacağı gibi “Ask” Türkçe’de soru anlamına gelmektedir. Soru-cevap şeklinde çalışan ve bu felsefeyle çalışan bir arama motorudur. Sağ bölümdeki popüler sorular ve popüler cevaplar çok kullanışlıdır ve kolayca ulaşılabilmektedir.

Ask.com, soru cevap şeklinde çalışan bir platformdur.

SlideShare

 SlideShare, sunumlardan, web seminerlerinden ve konferans katılımlarına kaçırmış olabileceğiniz diğer kaynaklardan bilgi almak için son derece kullanışlı bir araçtır. İnternet üzerinde hazırlanmış olan sunumların, konferansların online olarak yayınlanmaya ve paylaşılmasına olanak sağlayan servistir.

SlideShare sunum, konferans gibi organizasyonları online olarak yayınlamaya yarar.

Addict-O-Matic

Addict-O-Matic, Google, Bing Haberler, Twitter, Youtube, Flickr gibi birçok sayıda kanaldan yer imi koyarak sonuçlarını görebileceğiniz, kendi konu sayfanızı oluşturarak, web üzerinde kullanabilirsiniz.

Addict-O-Matic farklı sosyal mecralardan yer imi koyarak sonuçları ortaya çıkarır.

Creative Commons

CC, web siteniz için telif hakkı olmayan resimleri bulmanız gerekiyorsa son derece kullanışlıdır. Aramak istediğiniz, seçtiğiniz siteye tıkladıktan sonra anahtar kelimenizi, aramak istediğiniz kelimeyi yazmanız yeterli olacaktır.

CC Search, özellikle telif istemeyen resimler bulunması konusunda oldukça yararlıdır.

Yaani

Web kullanıcılarının internet üzerinde gezinmelerini, arama yapmalarını sağlamakta olan yerli bir arama motorudur. Yaani arama motoru öncelikli olarak yerel içerikleri kullanıcılara sunmaktadır. Yaani, kullanıcılarının ihtiyaçlarını odak noktası alarak tasarlanmıştır. Kullanıcıların aradıkları tüm sonuçlara kolayca ulaşabilmelerini sağlayan bir arama motorudur.

Yaani, yerli arama sonuçlarını ön planda tutan bir arama motorudur.

Amazon

Amazon.com bir alışveriş sitesi olarak kullanılmasının yanında hizmete sunmuş olduğu A9, hem web sitesi hem de Explorer araç çubuğu özelliği sunmaktadır. Ayrıca A9 olarak sunulan arama motorunda  sonuçlar görüntülenirken bu sonuçları amazon ürünleriyle de filtrelemek mümkündür.

Amazon, bir alışveriş sitesi olmasının yanı sıra A9 arama motoru olarak da çalışır.

Baidu

Baidu, Çin’de gösterilmekte olan web siteleri için bir arama motorudur. Bunun dışında ses dosya servisi ve görsel servis sunmaktadır. Baidu, Vikipedi ile benzerlik gösteren bir ansiklopedi ve forumdur. Baidu, internet kullanıcılarına toplamda 57 farklı internet servisi bulunmaktadır.

Baidu Çin'de kullanılmakta olan bir arama motorudur.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

d429df Captca Değiştir