Girişimcilikte En Sık Karşılaşılan 8 Hata

Girişimcilikte En Sık Karşılaşılan 8 Hata

Özellikle internet ortamında yapılan ticaretin sermaye ve genel bütçesinin çok az olması nedeniyle birçok genç girişimci e-ticaretin çok kolay olduğu düşüncesiyle bilinçsizce online ticaret hayatına atılıyor. Yapılan hatalar ve dikkat edilmeyen çok sayıda sebepten dolayı ticari faaliyetlerine son vermek durumunda kalıyorlar. 

İçindekiler

Girişimcilerin Dikkatine!

İPUCU

Girişimcilerin birçoğu işe atılırken farkında bile olamadığı bir sürü sorunla karşılaşmaktadır. Ülkemizde fiziki yaşam veya e-ticaret sitelerinde yapılmakta olan ticaret hakkında henüz yeterli eğitimlerin yaygınlaşmamasından dolayı bilinçsiz olarak iş hayatına atılan girişimciler sonradan büyük yanılgılara uğramaktadır.

Sizlerin girişimcilik hayatınızda sonradan hatalarla karşılaşmamanız için bu yazımızı mutlaka dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Sıklıkla Karşılaşılan Hatalar

1. İş Fikrinin Uygulanabilirliğine Dikkat Etmemek

Girişimcinin satışını planladığı iş fikrinin uygulanabilirliği iyice araştırılmalıdır. Her girişimci kendi iş fikrinin mükemmel olduğunu savunur. Ancak iş fikrinin müşterilere hitap etmesi için, Müşterilerin buna ihtiyacı var mı? Bu ürün veya hizmetler müşterilere hangi alanda fayda sağlayacak? Satılması planlanan ürün veya hizmet ilgi çeker mi? gibi müşteri odaklı birçok soruyu girişimci önce kendine sormalı ve bu tip sorulara karşılık gelen cevapları varsa iş fikrinin uygulanabilir olduğuna kanaat getirilmelidir.

Girişimciler işe atılmadan önce bazı hususlara mutlaka dikkat etmelidirler.

2. Analiz Yapmamak

Satışa sunulması planlanan ürünlerin aynısı veya benzerinin piyasada olup olmadığının bilinmesi gerekir. Eğer var ise bu da bir rakip firma anlamına gelmektedir. Bu durumda rakip firmanın gölgesinde kalmamak için ya ürününüzü değiştirmeli ya da satış stratejinizi rakip firmadan daha etkili şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

Çok farklı ve üretimini sizin gerçekleştirdiğiniz bir ürününüz yok ise muhtemelen satışa çıkaracağınız ürünün hali hazırda bir pazarı vardır. O nedenle  kendinizin, ürünlerinizin, pazarın ve rakiplerin analizini iyi yapmanız gerekmektedir.

3. İş Planlamasının Yapılmaması

Yeterli emek ve yeterli zaman ayırarak bir iş planlaması yapılmazsa girişimcilik hayatınızın başlangıcında olmasa bile ilerleyen bir zamanında %99 bir sorunla karşılaşacak ve en başında bir iş planınızın olmamasından dolayı pişmanlık duyacaksınız.

İş planınızın olması, iş planına dair yazılı belgelerinizin olması ve teknik konulara da yeterli zamanı harcayarak planlı bir iş hayatınızın olması gerekmektedir. İş planının yapılması girişimcide bir farkındalık oluşturmakta, gözden kaçan detayların, yapılabilmesi olası olan yanlışların önceden fark edilmesi ve bunların önüne geçilmesi anlamına gelmektedir. Plansız olarak yapılan bir iş çizimi yapılmamış bir inşaat gibidir. Sizi bir süre götürür ama mutlaka bir gün çöker!

4. Hukuki Konulara Önem Vermemek

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerişinde bir iş yapmayı planlıyorsanız, işinizin içeriğiyle alakalı olarak belirlenmiş tüm hukuki ve mali yaptırımlardan sorumlusunuz ve sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekmektedir. Tam anlamıyla bir hukukçu veya bir finans uzmanı gibi her konuya hakim olmanız elbette ki sizden beklenmeyecektir. Ancak en azından işinizi ilgilendiren temel yaptırımlardan haberiniz olması ve bilincinde olmanız gerekmektedir.

5. Yanlış Yapılan Ortaklıklar

İş ortaklığı yapmak üniversitede eve çıkmak gibidir. Üniversite okuyan öğrenciler hiç tanımadıkları insanlarla eve çıkarlar, onlarla yaşamaya ve bir şeyler paylaşmaya çalışırlar. Daha sonrasında anlaşıp anlaşamadıklarına karar verirler. İş ortaklığı da buna benzer bir durumdur. Birbirini tanımayan veya tanıdığını düşünen insanlar ortaya fikirlerini ve maddiyatlarını koyarlar.

Her konuda anlaşma sağlandığında iş ortaklığı başlar. Ancak her zaman işler istenildiği gibi gitmeyebilir. Bu durumda ortaklar arasında istenmeyen tatsız durumlar ortaya çıkabilmektedir. Yürüdüğünüz yolda tökezlememek için yanınızda yürüyecek olan insanların sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olun!

6. Tecrübesiz İş Yapmak

Yapacağınız işi belirledikten sonra işin içeriğiyle, hizmetiyle, satış stratejisiyle ilgili tecrübe ya da bilginiz yok ise işe girmeden önce ya o konuyla ilgili eğitim almalı ya da işin içeriğiyle alakalı tecrübeli, bilgili birini yanınıza alarak çalışmalısınız. Aksi durumda müşterilere gerekli hizmeti veremez ve faaliyetinize son vermek durumunda kalabilirsiniz. Sadece kârı fazla olduğu için bilinçsizce bir işe girilmesi çok büyük bir hata olacaktır.

Girişimciler mutlaka tecrübeli olmalı ya da tecrübe sahibi olan biriyle çalışmalıdırlar.

7. Sermayeyi Boşa Kullanmak

Özellikle genç girişimciler işe başlarken ellerinde bulunan sermayeyi yanlış harcamalara kullanabilmektedirler. İşe başlanırken küçük harcamalarla başlanmalı ve ihtiyacın olmadığı hiçbir şey için maddiyat kullanılmamalıdır. Sermayenizin tamamını işinizin merkez noktasına harcarsanız geri dönüşünüz de bir o kadar hızlı olacaktır.

8. Büyük Resmi Görememek

Genel olarak yaptığınız işin günlük çalışmalarına ya da üretim aşamalarına kendinizi çok fazla kaptırmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi durumda çevrenizde olup bitenleri görme şansınız azalır.

Aslında çok da önemli olmayan ancak çok fazla zamanınızı almakta olan bir işe odaklanmışsanız, çevrenizde sizin için çok önemli olabilecek bir fırsatı kaçırmış olabilirsiniz. Bu durumda da rakipleriniz fırsatları değerlendirirlerse, siz onların gölgesinde kalabilirsiniz. O nedenle her zaman büyük resmi görmeye özen göstermelisiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2b6369 Captca Değiştir