Geleneksel Reklam Mı ? Yoksa İhtiyaçtan Çok Zorunluluk Olan Dijital Reklam Mı?

Geleneksel Reklam Mı ? Yoksa İhtiyaçtan Çok Zorunluluk Olan Dijital Reklam Mı?

 Satışa sunulan her mal beraberinde dikkat çekme ihtiyacınıda doğurmaktadır.  Bu ihtiyaç o malın adını duyurmakta olabilir, direkt malın satışını da amaçlayabilir.

İçindekiler

 Sanayi devrimi ve artı ürünle birlikte elde kalan bu fazla malın ihtiyacı olanlara iletilme süreci, bu malın adını duyurma gereğinin başlangıcı kabul adilebilir. Biz buna reklamcılık diyoruz. Her ne kadar reklamcılığı kabataslak bu şekilde tarif etsek de özüne indiğimizde geleneksel ve dijital olmak üzere iki ayrı yol ayrımı karşımıza çıkmaktadır. Bu yol ayrımının sebebi ise müşteriye ulaşmadan kaynaklanmaktadır.  Geleneksel reklamcılığın televizyon, gazete,radyo gibi araçlarının beraberinde getirmiş olduğu tek yönlülük günümüzde zamanının çoğunu sosyal medyada vakit geçirerek ve haberlerin en güncel hallarine anında ulaşan bireyler için bir zaman ve emek kaybı olarak görülmektedir. İşte bu noktada da devreye dijital reklamcılığın kolay ulaşılabilir ve bireylerin kendi istek ile arzularına göre şekillendirebileceği esnek yapısı devreye girmektedir. Zamanın bu gereklerinin farkında olan işletmeler ise reklam tercihlerini günaşırı bir şekilde dijital ortama taşımaktadırlar.

Müşteriye Ulaşmak ya da Ulaşamamak, İşte Bütün Mesele Bu

 İşletmelerin dijital ortama geçmelerinin önemli nedenlerinden biriside bu ortamın geleneksel ortama göre maliyetinin daha az olmasıdır. Ayrıca dijital ortamda anında bireye ulaşıp, bireylerin tercilerine göre ürün sıralamalarında bulunan sitelerin yanında  gazetelerdeki reklamlar çağdışı denilebilecek seviyede kalmaktadır.

İPUCU

Televizyon ve radyoda kısıtlı süre içerisinde verebileceği en genel mesajı vermek zorunda kalan şirketler bunları müşterilerin içselleştiremeyeceğininde bilincine vararak gitgide dijital ortamlardaki ürünleri daha ayrıntılı tanıtan vebireylere doğrudan ulaşan reklamları tercih etmektedirler.Her ne kadar bu dijital ortamın hayatımıza yeni girmiş olması şirketlerin kafasında bazı soru işaretleriyle birlikte güven problemlerini de beraberinde getirse de müşterilerin bu ortamlarda gerçek kimlikleriyle ve güvenilir banka hesaplarıyla alışveriş yapmaları bu ortamın gerçek hayattaki piyasaya ne kadar iyi alternatif olduğunu göstermektedir.

Reklamcılığın Uzay Çağı

 Dünyanın herhangi bir ucundan diğer bir ucuna erişimde ışınlanma gereksinimini ortadan kaldıran insanoğolu bu sosyal medya ortamına ticaretide de dahil ederek reklamcılığı adeta uzay çağına taşımıştır. Ortadan kalkan mesafelerle birlikte  gelişen ticaret ağınında etkisiyle herhangi bir ürün bölgesel kullanımdan çıkmış iyi bir tanıtımla dünyanın her bölgesinde tercih edilebilir hale gelmiştir. Bu tercih edilebilirliğin boyutları ancak iyi bir reklamla belirlenebilmektedir. En iyi reklamı yapılan ürünün en çok tercih edilip satılmasınında başlıca sebebi bu hızlı ve kaliteli dijital reklamlardan geçmektedir.

Reklam Şirketi ve Üretici Firma Arasında ‘KAZAN KAZAN’ Devri

 Dijital reklam firmaları internet ağı üzerinden yaptıkları düşük maliyetli reklamlarla birlikte hem kendi hem de reklam aldığı şirketlerin masraflarını düşürürek şirketlere adeta yeni yatırım kaynakları yaratmaktadır.  Dijital reklamcılığın hem bu kazan kazan yönü hemde sanal ortamdan müşterilere hitap etmesinde ve ürün tanıtımındaki güvenilirlik bu alanın yükselen bir yıldız olma yolunda sağlam adımlarla ilerletmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2602fd Captca Değiştir