Featured Snippets = Position Zero (0. Sıra) Nedir ve Nasıl Çıkarım?

Featured Snippets = Position Zero (0. Sıra) Nedir ve Nasıl Çıkarım?

Kısaca açıklamak gerekirse featured snippets arama sonuçlarında bazı sorularınıza hazır cevaplar veren kutuların yer aldığı arama sonuçları olarak tanımlanabilir. Öne çıkarılmış snippet'lar (featured snippet ya da position zero) gibi birçok isimle biliniyor. 2018 web trendlerinde ise bu sonuçlarda yer alan değişimler ve sıralamalarda büyük etkiler yaratabiliyor. Peki bu Google'ın deyimiyle “Öne Çıkan Snippet” özelliği aslında nasıl oluşuyor? Bu alanda çıkmak için neler yapılması gerekli gibi birçok soru ile ilgili olarak bir süredir devam ettirdiğimiz başka kaynakların da neler yaptığını bir araya getirdik. Yabancı platformlarda yer alan sitelerde de birçok çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Position Zero’nun önemi ortaya çıkacak gibi gözüküyor.  

İçindekiler

Testimizin detaylarını ve konuyla ilgili diğer bilgileri size aktarmadan önce Google’ın konuyla ilgili açıklamasını sizlere verelim.  

“Bunu siz yapamazsınız. Bir sayfada, kullanıcının sorduğu sorunun olası yanıtının bulunduğunu Google programla belirler ve sonucu öne çıkan snippet olarak görüntüler.”

ne kadar da net bir cevap öyle değil mi? :)   Bizde konuya daha bilimsel anlamda yaklaşmaya karar verdik. Bu konuyla ilgili olarak elimizdeki örneklemleri büyütmek istedik. Bizim için ve İstatistik bilimi için yeterli olduğunu düşündüğümüz örneklem için 5 bin anahtar kelime üzerine bu çalışmamızı gerçekleştirdik. Analizimiz için gerekli yapıyı oluşturduk. Bu testimizde “ne zaman, kimdir, nedir vs.” gibi kelime grupları üzerinde durduk. Tüm bu gruplarında yanında ayrıca Google’ın otomatik kelime tamamlayıcılarını da analiz etme fırsatını yakaladık. Belirlediğimiz her kelime grubu için 10 tane otomatik tamamlama önerilerini dikkate aldık. Bu anahtar kelimeleri ayıklayarak Featured Snippet kısmında çıkma olasılığı üzerine hesaplamalar gerçekleştirdik.  

Görünüm Oranları

Google’da yapılan 5 bin anahtar kelimemizi tek tek inceledik. Bu anahtar kelimelerin 950 tanesinin Featured Snippet olarak çıktığını fark ettik. Bu sayı da kabaca yüzde 19’luk bir orana denk geliyordu. Dolayısıyla cevap kutuları toplam arama sonuçlarında düşük bir orana denk geldiği ilk gözlemimizde ortaya çıktı. Tabi ki bu analiz yöntemimizin sonucu kesinlikle bu sayıdır diyemeyiz bu sadece yaptığımız deney için yapılan bir orandır.

Featured snippets

  Yaptığımız araştırmalara göre cevap kutularının şekil ve boyutlarında değişiklikler olduğunu gördük. Bu yüzden testimizde cevap kutularında ne tür cevap kutularını görüldüğünü tespit ettik. Yanıt kutularının birçoğunda web sitelerinden alınan web yanıt kutucukları yer alıyor. (Yani web sitelerine güvenilerek alınan sonuçlar) Google web tanımlamaları, video öğeleri, Google Widget’lar (haritalar vb.) ve Google sözlük sonuçlarının hepsinin toplamı yanıt kutularından daha az durumda. SEO açısından bu duruma bakacak olursak aslında bir bakımdan iyi haber diyebiliriz; çünkü düşünün burada hep Google’ın kendi servislerinin olduğunu? Bu durumda SEO uzmanlarının elleri bağlanıyor diyebilirdik. Google servislerinin verdiği yanıtlar Featured Snippets olarak azalması SEO’da daha faydalı olacaktır denilebilir.

Featured snippets farklı türlerde olabilir. 

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Sizlere bu türlerden biraz bahsedelim...  

Google Sözlük Tanımları Google sözlük, şirketin arama sonuçlarında bir kelimenin ne anlama geldiğini belirttiği bir yanıt kutusudur. Eğer aranılan bir kelime ya da kelime grubu sözlük şeklinde kutucuk olarak çıktığında bunun yanında URL göremezsiniz tek başına sergilenir. Burada amaç aslında Google’ın istediği bu bilgilerin kesin doğru olduğu ve fazla açıklama/bilgilere gerek duymadığını belirtmek istemesidir.

Position zero olarak çıkan bir örnek. 

Google Widget Google; hava durumu, çeviri, yol tarifi ya da para birimi dönüştürücü gibi hizmetleri içerisinde bulunduran bir arama ağı algoritmasına sahiptir. Bu widget’lar kullanıcı deneyimlerini en üst düzeyde gerçekleştirme ve zaman ile sayfa gezinme sayısından tasarruf sağlamaktadır. Örnek olarak bir ziyaretçi "İstanbul ile Samsun arası Kaç Km" sorgusu yaptığında Google kullanıcıya başka site/sitelere gerek duymadan direkt olarak en net cevabı bu widget’lar ile verebilmektedir.

Google'dan başka bir featured snippets örneği. 

Google Video Widget Arama sonuçlarında Google tarafından video olarak bazı sonuçlar yer alabilmektedir. Bu sonuçlara ise yaptığımız testlerde çok az rastladık. Bu testlerde belirgin olanlardan bahsetmek gerekirse; "horon nasıl oynanır, Sivas halayı nasıl çekilir" gibi sonuçlarda Video Widget’ları görebildik.

Google Web Tanımları Web sitelerinden sağlanan cevap kutuları veya kelimelerin URL olmadan arama sonuçlarında gösterilmesidir. Tıklanıldığında bir sayfaya gitmez sadece altta kaynak link gibi bir link yer alır. Bu sonuçlar genellikle statik bir yapıya sahiptir. Zaman zaman bu yanıtların gerçekten çok yanlış ve alakası olmayan bilgiler verdiğini de söyleyebiliriz.

Google Web Yanıtları Burada gösterilen yanıtlar web tanımlarından daha güvenilirdir. Statik olmaktan daha çok dinamik ve daha doğru sonuçlar gösterilmektedir. Analizimizde bu oran yüzde 60 olarak ortaya çıkmıştır. Bu da featured snippets kısmında yer alan 570 kelimeye denk gelmektedir. Genel olarak yüksek otoritelere sahip sitelerin sonuçları yer alır ve arama sorgularında bu kısımlar görülebilir. Örnek olması açısından testimizde "Sultan Ahmet Han Kimdir" sorusunu sorduk ve aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere site featured snippets kısmında yer almış gözüküyor. (Bu makale yazıldıktan sonra elbette burası değişebilir/kaybolabilir.) 

Featured snippets olarak nasıl çıkılacağından örnek.

 Arama motorları dünyası özellikle de Google git gide gelişme gösteriyor ve bunun örneğini de haliyle bu yanıt kutucuklarıyla görebiliyoruz. Web sitelerinden çıkartılan cevapları analiz ettiğimizde 191 web sitesinden geldiğini gördük. Bu oran elbette bizim yaptığımız teste özel bir veridir, yapılacak başka testlerde bu oran değişebilir. Bu 191 web sitesi içerisinde çoğunlukla Wikipedia olduğunu belirtirken aslan payının da aldığını belirtmeden geçmeyelim. Bu site sayısı da yüzde olarak yaklaşık %20’ye denk gelmektedir. Google yanıt kutuları ise %80 oranında yer almaktadır.

Featured snippets algoritmasıdna farklı türler olabiliyor. Hazır yanıtlar gibi.

SERP Sonuçlarında Sıralama

SERP sıralamasında çıkan dağılıma da bakma şansımız oldu. İlk 10 sırada yer almayan sitelerden gelen yanıtlarından sadece 1 yanıt (istatistik olarak baktığımızda 0,01’den az) yer aldı. Bu yüzde Featured Snippet olarak sıralamada yer alabilmek için sıralama çok önemli bir etkendir. İlk üç sırada yer alan sitelerin featured snippet olarak çıkma şansının bir hayli yüksek olduğu SERP sıralaması ile görülebilmektedir. 

featured snippets serp sonuçları oranı.

SERP'te tek başına burada yer almayı analiz ederek şekilde olmadığını backlink analizi yaparak gördük. Referring Domain sayılarına göre bu siteleri değerlendirdik. Referring Domain sayısı 1k’dan fazla olan sitelerin yanıt kutularında çıkma oranının yüzde 43 olduğunun gördük. Bu da backlinklerin de içeriklerle beraber burada çıkmak için önemli olduğunu gösteriyor. (Bknz: Off Page SEO)

Featured snippets olarak çıkan sitelerin ortak backlink özelliği

İPUCU

Bu kelime sayıları da ilgili bölümde yer alabilmek için yardımcı unsurlardan bir tanesidir. Makale içerisinde başlıklar ve kelimelerin düzenleri ile imla kuralları gibi birçok detayda algoritma tarafından algılanabiliyor. 2k kelime sayısından daha az kelime sayısına sahip olan sayfalar tüm cevap kutularının yaklaşık olarak yüzde 75’ine denk gelmektedir. Analizimizde 2k kelimede ideal oran olarak Times New Roman yazı fontuyla yaklaşık olarak 5 sayfa ve yazı tipi boyutu olarak 12 olacak şekilde tek aralık bırakılan makaleler olduğu varsayılmıştır.

Featured snippets kelime sayılarında ise böyle bir oran karşımıza çıkıyor.

Kelime sayısı arttıkça, cevap kutusu sonuçları çıkma oranında azalma olduğu görülmüştür.  

Başlık İçeren ve İçermeyen Cevap Kutuları

Google’da farklı sorgulamaları sürdürdüğümüzde iki tür cevap kutusu olduğunu fark ettik. Algoritma bazen başlıkları alarak bazen de konu başlığını almayarak siteleri gösterebilmekte. Burada gösterilen başlıkların temel amacı kullanıcıları içeriğin ne hakkında olduğunu göstermektir. Başlık içeren ve içermeyen kutucuklar arasında kullanıcı davranışları arasında ciddi farklar bulunduğunu gördük. Gelecek aylardan itibaren her şey değişim gösterebilir, belki de sadece başlıklı yanıtlar ya da başlıksız yanıtlar aramalarda yer alabilir.

Position zeroya ilişkin title durumu. 

Örnekteki gibi başlık içeren bir kutucuk çıksaydı içeriğin hemen üstünde “POMEM Nedir” yazacaktı. Bu örnekleri elbette değişik arama sorgularıyla çoğaltabilirsiniz.

Öne çıkarılmış snippetlardan POMEM örneği.

Görüldüğü gibi cevap kutularına girebilmek ve orada yer alabilmek için yapılması gereken, analizde de gördüğünüz birçok iş gözükmektedir. Bu yanıt kutularında yer aldığınızda ise verdiğiniz emeklerin sonuçlarını alacaksınız. Position Zero kısmından alacağınız trafik ise size her türlü kazanç sağlayacatır denilebilir.  

**Farklı bir bilgi daha vermek gerekirse kullanım süresi dolmuş, who is bilgilerine de baktığımızda bir yıl önce silinmiş domainlerinde bazı aramalarda hala daha featured snippets olarak durabildiğini de gördüğümüz belirtelim.**  

Bazı kelimeleri de yukarda belirttiğimiz şekilde analiz ettiğimizde Google tarafından ilk 10’da göstermeye uygun bulmadığı bir siteyi nasıl olurda yanıt kutusunda gösterir tabi orası da ayrı bir konu olarak gizemini koruyor. Ayrıca bu sitenin kalitesine algoritma nasıl güvenebilir? Yanıt kutularında ise birçok kelimede Wikipedia’nın otoriterliğini ortaya koyduğunu da test sonucumuzdan görebildik.

SAMET ÖZSÜLEYMAN

SEO EXPERT

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b3cb26 Captca Değiştir