Web Sitenizin Kimliği Favicon Nedir?

Web Sitenizin Kimliği Favicon Nedir?

Faviconları, yani web sitenize ait küçültülmüş logolar, sitenizin internet kullanıcılarının hafızasında kalmalarını sağlayacak ve herhangi bir site üzerinde ya da farklı bir yerde Faviconunuzla karşılaştıklarında kullanıcılar sizin olduğunuzu anlayacaklardır.

İçindekiler

Favicon Nedir?

Favicon, Web siteniz açıldığında sitenizdeki sayfa başlığının  ve sayfa URL’sinin önünde görülmekte olan genellikle 16*16 boyutlarına sahip, kimi zaman resim kimi zaman harf bazen de bir simge şeklinde tasarlanan ve web sitesinin tanınmasına yardımcı olan sembollerdir.

Favicon tasarımınızı en güzel ve etkileyici şekilde oluşturarak web sitenizi daha güzel ve daha zengin hale getirebilirsiniz.

Faviconlar, web sitelerini birbirinden ayıran en önemli özelliklerdendir. Favicon kelimesi “Favorites icon” kelimelerinin bir karışımı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle web sitenizin tanınır hale gelmesini sağlamaktadır. Bu noktada Faviconlar markanızın logoları kadar önemli ayrıntılardır.

[iliskiliyazi id=8]

Favicon Kullanım Şekli

Favicon’u kullanmak istediğiniz web sitesinin <head> </head>  tagları arasına bir kod eklemeniz gerekecektir. Kodlarınızdaki href bölümü favicon.ico sembolünüzün yerini belirlemektedir. Yazılması gereken kod ise şu şekildedir;

<link rel= “shortcut icon” href=” /favicon.ico” type=” image/x-icon” />

Favicon, web siteleri için marka logosu anlamına gelmektedir.

Favicon Ne Gibi Faydalar Sağlar?

  • Favicon kullanmanız durumunda, kullanıcılar web sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledikleri zaman web sitenizin adının hemen önünde favicon yer alacak ve siteniz kolay bulunur hale gelecektir.
  • Kullanıcılar web sitenizin kısayolunu masaüstüne konumlandırırsa, kısayol resmi Favicon’unuz olacaktır bu da web sitenizin farkını ortaya koyacaktır.
  • Favicon web sitenizin markalaşmasına katkı sağlamaktadır.
  • Faviconlar boyutları küçük olduğu için ayrıntı olarak düşünülür ve pek fazla önemsenmez, buna nazaran web sitelere katkıları oldukça büyüktür.

Favicon SEO  İlişkisi

Web sitelerinin kullanıcıların aklında kalabilmesi için markaya ait logo kadar Faviconlar da önem taşımaktadır. Dijital platformlarda ortaya çıkan favicon özelliği web teknolojilerinin SEO’ya etkisi açısından da kullanılmalıdır. Kullanıcıların hafızalarında yer sahibi olan web siteleri de bu şekilde dolaylı yoldan SEO açısından da faydalı olmaktadır, direkt olarak bir etkisi bulunmuyor.

İPUCU

Standart bir Favicon oluşturmak için şu kodları kullanabilirsiniz;

<link rel=”icon” type=”image/x-icon” href=”http://www.abc.com/favicon.ico” />
<link rel=”icon” type=”image/png” href=”http://www.abc.com/favicon.png” />
<link rel=”icon” type=”image/gif” href=”http://www.abc.com/favicon.gif” />

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(4 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

41f866 Captca Değiştir