Facebook Yerel SEO’yu Nasıl Etkiler?

Facebook Yerel SEO’yu Nasıl Etkiler?

İnsanların yarısından fazlası birçok yerel işletmeyi bulabilmek için sosyal ağları kullanmaktadır. Facebook Local’ın kullanıma girmesiyle birlikte bu sayı daha da yükselmeye başlamıştır.

İçindekiler

Kasım ayının başında Kuzey Amerika’da başlatılan Facebook Local, etkinlikler uygulamasının yeni ve daha geliştirilmiş halidir. Yerel işletme etkinliklerinin bir listesi olup hepsi ayrı kategorilere göre düzenlenir ve arkadaşlarınızın bu etkinlikten haberdar olup olmadıkları belirtilir. 

İncelemeler Kalacak Mı?

Facebook Local ile Facebook, gözden geçirme sitelerinin karşılaştığı sorunu çözdü; Güvenilirlik.

İPUCU

Tüketicilerin %85’i çevrimiçi incelemelere aile ve arkadaşlarının tavsiyeleri kadar güvenirken, bunların dörtte biri incelemelerin gerçek olduğuna inanmak zorundadır. Sahte gözden geçirme yaygınlığı ve bunların var olduğunun farkındalığı bulunmaktadır.

Facebook Local’de işletmeler, Facebook kullanıcılarının bildiği, güvenen ve saygı duyan kişiler arasında popülerlik derecelerine göre sıralanır. Facebook'taki işletmeler, sayfaları inceleyen kullanıcılar için sayfa önemine dikkat etmelidirler. Bu incelemelerin devam eden önemini ve işletmelerin Facebook Yerel’i Yelp veya Google My Business İş dünyasındaki gibi öncelik vermelerine duyulan gereksinimi vurgulamaktadır.

Yerel Rehberler için Konular

İşletmeler, Facebook sayfalarının doğru ve eksiksiz doldurulmasına özen göstermelidirler. İşletme adınız, işletme adresiniz ve telefon numaranızın doğru olup olmadığından kesinlikle emin olmalısınız. İşletmenizle alakalı kategoriler eklemelisiniz. Profilinizin içerik bölümünde anahtar kelimeleri tespit edip kullanarak insanların sayfanızda  keyifli vakit geçirmelerini sağlamalısınız. Profilinizi ne kadar çok doldurursanız, hata oluşma olasılığını da o kadar azaltmış olursunuz.

Facebook doğru kullanımla yerel SEO'yu önemli derecede etkilemektedir.

Check-in’lerin Popülerliğini Önemseyin

İnsanların milyarlarca kullanıcı hesaplarını tarayan Facebook, check-in’lere bakarak hangi işletmenin en popüler olduğunu ve daha fazla değer gördüğünü incelemektedir. Kullanıcıların işyerinizi ziyaret etmeleri, check-in yapmaları ve Facebook üzerinden paylaşmalarını talep edebilirsiniz.

Yepl’in check-in teklifleri gibi, müşterilerin mobil uygulamalarında başarılı bir check-in yaptıklarını gösterdikleri takdirde, onları check-in’e teşvik edecek indirim kodları, kampanya, çekiliş gibi farklı fırsatlardan yararlanmalarını sağlayın. Örneğin bir restoran işletmecisiyseniz restoranda en iyi fotoğraf çekinme ve paylaşma ile ilgili bir yarışma düzenleyin. Karşılığında da ücretsiz yiyecek içecek gibi bir ödül koyun. Bu sayede Facebook üzerinde reklamınız ve kullanıcınız artacaktır. Onun dışında da fiziki işletmeniz de daha fazla değer görecektir.

Etkinliklerinizi Arttırın

İnsanlar sosyal medya üzerinde eğlenme, keyifli vakit geçirme, arama yapmanın dışında düzenlenen etkinlikleri de özellikle Facebook üzerinden takip edip uygulama yapmaktadır. Sayfalar üzerinden paylaşılan “x gününde y yerinde z etkinliğini kaçırmayın” gibi bir paylaşım yapıldığında insanlar bu etkinlikler üzerinde katılıp katılmayacağını oylar. Bu durum da kullanıcıların sayfanıza katılması, beğenmesi ve sayfanızın ilgi görmesi için SEO açısından önemli bir ayrıntıdır.

Etkinlikler oluşturmak, Facebook üzerindeki keşfedilme ihtimalinizi arttırmak ve daha fazla ilgi görmeniz için önemlidir. Bunun dışında müşteri kitlenizin yayınlarına dahil olun, sürekli etkileşim halinde olmak da sizi daha fazla görünür kılacaktır. Sonuç olarak ürün lansmanı, satış ya da geleneksel etkinlikler de dahil olmak üzere birçok farklı konuda etkinlikler oluşturun.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

6a221a Captca Değiştir