Facebook’ta Tüm İlgi Üzerinizde Olsun: Paylaşımları Doğru Saatlerde Yapın

Facebook’ta Tüm İlgi Üzerinizde Olsun: Paylaşımları Doğru Saatlerde Yapın

Facebook paylaşımları yapılarak, hedef kitleden bir geri dönüş almak amaçlanmıştır. Peki size paylaşımlarınızın daha fazla görülmesi ve daha hızlı geri dönüş alabileceğiniz belirli saatler var desek?  

İçindekiler

İPUCU

Facebook üzerinde doğru paylaşımlar doğru saatlerde yapılırsa daha fazla insana ulaşılabilir.

Facebook sayfanızı takip eden kişilerin sayısından ziyade o kişilerin hangi sıklıkla Facebook’a giriş yaptıklarını bilmeniz her zaman daha faydalı olacaktır. Öncelikli olarak sahip olduğunuz sayfayı iyi tanıyor olmanız gerekmektedir.

O yüzden ya Facebook sayfasıyla uzun süredir ilgileniyor olmanız gerekir ya da sayfadan gelen istatistikleri sürekli güncel olarak takip etmeniz gerekir. Çünkü insanların aktif oldukları saatleri takip edemiyor ve ona göre  paylaşım yapamıyorsanız sayfanızdan beklenen geri dönüşü alamazsınız. Facebook’ta kullanıcıların aktif olduğu zaman dilimlerini belirlemek için bazı yöntemler vardır. Gelin onlara bir göz atalım;

Facebook İstatistikleri

Facebook sayfanızı yönetirken istatistikler en büyük yardımcınız olmalıdır. Onları sürekli güncelleyerek incelemeli, gerekli analizleri yapabilmeli ve sonuç olarak stratejinizi belirlemeniz gerekmektedir. Facebook sayfanızdaki istatistikler kısmındaki gönderiler bölümünü açtığınızda görseldeki gibi son 1 haftalık veriler görüntülenmektedir. İstatistikler grafik halinde gün ve saatler olarak ayrılmıştır. Bu istatistikleri sürekli güncelleyerek bir çıkarımda bulunmanız gerekmektedir.

 

Facebook'ta yapacağınız paylaşımların saati geri dönüş açısından çok önemlidir.

Burada kullanılmakta olan verilere göre sayfayı takip eden kullanıcılar sabah 06:00 saatinde uyanıp ilk iş olarak Facebook uygulamasını açıyor. Sonraki saatlerde bir azalma gözleniyor ve öğlen saatlerine doğru Facebook’taki aktif kişi sayısı daha fazla olmaya başlıyor. İnsanların ortalama iş çıkış saatleri olan 18:00’dan sonra ise aktif kullanıcı sayısı maksimum değerlere ulaşıyor.

Araştırmacılara Göre..

Genel olarak yapılan araştırmalarda da paylaşım yapılması gereken en doğru zamanlar gün ve saat olarak belirlenmiştir. Facebook’ta paylaşım yapmak için en doğru günler Çarşamba ve Pazar günleri arası olarak belirlenmiştir. Özellikle en yoğun katılım ise Çarşamba günü olarak belirlenmiştir.

Bu günler için ise en verimli ve hızlı geri dönüşün alındığı saatler ise 13:00-16:00 arası olarak belirlenmiştir. Araştırmacılara göre Facebook’ta bir paylaşım yapıldığında geri dönüş, beğeni ve yorum gibi etkileşimler paylaşımın yapılmasından sonra 2 saat içerisinde alınmaktadır.

Paylaşım Yapılırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  1. Öncelikle Facebook paylaşımlarınızı yaparken yukarıda da belirtildiği gibi kullanıcıların aktif olduğu saatlere dikkat etmeniz gerekmektedir.
  2. Yapacağınız paylaşımları gün içerisinde 2-3 parçaya bölmeniz sizin yararınıza olacaktır. Örneğin insanlar sabah uyandığı saatlerde mobil olarak Facebook uygulamasını kullanırlar, Öğle tatili saatlerinde Facebook uygulamasını kullanırlar ve akşam işten çıktıktan sonra eve geldiklerinde dinlenirken aktif durumda olurlar. Bu düşünceyle kullanıcılara paylaşımlarınızı ulaştırabilirsiniz.
  3. Sürekli paylaşım yaparak kullanıcıları sıkmamalısınız. Günlük 2 ya da en fazla 3 paylaşım yaparak hem kullanıcıları bunaltmamış hem de hedef kitlenize hitap etmiş olursunuz.
  4. Hedef kitlenizin aktif oldukları ve paylaşım yaptıkları saatleri istatistikleri baz alarak tespit etmeli ve o saatlerde paylaşımlarınızı yayınlamalısınız.

Facebook'ta paylaşım yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.

Şu anda dünyanın en fazla aktif kullanıcısına sahip olan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook doğru kullanıldığında çok hızlı geri dönüşler alınabilir ve açılan sayfalar amacına ulaşabilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

d78ecc Captca Değiştir