EV SSL Sertifikasını Neden Kullanmalıyım?

EV SSL Sertifikasını Neden Kullanmalıyım?

Web sitelerinin çeşitliliğiyle birlikte veri trafiğinin daha güvenli olmasını sağlamak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Verilerin güvenliğini sağlamak adına da SSL sertifikaları kullanılmaktadır.

İçindekiler

SSL Nedir?

Açılımı “Secure Sockets Layer” olarak bilinen SSL’in Türkçeye çevrilmiş hali ise “Güvenli Giriş Katmanı” anlamına gelmektedir. Türkçe isminden de anlaşılacağı gibi SSL web siteleri için bir güvenlik katmanıdır. Sunucu ve istemci arasındaki verileri şifreleyerek güvenli hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Sunucu ve istemci arasında olan veriler 128 bit ve 256 bit gibi uluslararası standartlar ile sağlanmaktadır. SSL uygulaması web sitenizin yazılımını ve site güvenliğini sağlamaz. Yalnızca siteye olan kullanıcı girişlerindeki verileri şifrelemektedir. Bu iki durum birbirine karıştırılmamalıdır. SSL uygulaması kullanıcıların T.C. kimlik numarası, kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerin 3. kişiler tarafından erişilmesini engellemektedir.

EV SSL sertifikaları web sitenizdeki trafiğin güvenliğini sağlamaktadır.

[iliskiliyazi id=32]

EV SSL Sertifikası Nedir?

Sertifika bilir kişileri tarafından SSL sertifikası kullanacak olan kurumun fiziksel veya yasal olarak var olduğunun doğrulanması web sitelerinde kuruma ait unvanın yeşil bar ile gösterilmesini sağlamakta olan ve sertifikaya ait kurumun bilgilerinin işlendiği sertifikalara EV SSL sertifikası denilmektedir.

EV SSL sertifikasına ait EV ibaresi sertifikanın doğrulama türünü ifade etmektedir. EV ibaresi tahmin edebileceğiniz gibi bir açılımın kısaltmasıdır ve “Extended Validation” anlamına gelmektedir. Türkçeye çevrilmiş hali ise “Genişletilmiş ya da Geliştirilmiş Doğrulama” anlamlarına gelmektedir. EV SSL sertifikası sitenize yapılan giriş çıkışlarda ziyaretçilere kim olduğunuzu ve siteniz üzerindeki güvenlik kontrolünün sizde olduğunu belirtmektedir. Bu yeşil bar uygulaması ziyaretçilere sitenizde herhangi bir dolandırıcılık veya sahtekarlık durumunun oluşmayacağını garanti etmektedir.

EV SSL Sertifikası Neden Alınmalıdır?

Google, http olan siteler için kullanıcılara artık sitenin güvenli olmadığı uyarısı gösterme kararı almıştır. Bu nedenle SSL sertifikası olan siteler otomatik olarak indexleneceği ve üst sıralarda yer alma avantajına sahip olması SSL sertifikasının önemini açıklamaktadır. Bunun dışında site ziyaretçilerinin T.C kimlik numarası, kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerini kullanan bir web siteniz varsa EV SSL sertifikasını kullanmak zorundasınız.  EV SSL sertifikasını kullandığınızı fark eden ziyaretçiler sitenize daha çok güvenecek ve bir e-ticaret siteniz var ise satışlarınız ve müşteri potansiyeliniz artış gösterecektir.

EV SSL Sertifikası ziyaretçilerin web sitenize olan güvenini arttıracaktır.

EV SSL Sertifikasını Kimler Kullanmalıdır?

  • Online alışveriş imkanı sunmakta olan e-ticaret siteleri.
  • İnternet siteleri üzerinden sahtekarlık, hırsızlık girişimlerinde web siteleri taklit edilmekte olan kurumlar.
  • Resmi internet siteleriyle prestij ve marka değerini arttırmak isteyen kurumlar.
  • Teknolojideki ilerlemeyi takip eden ve teknolojik altyapılarına yatırım yapmakta olan ve bu yatırımları güvence altında tutmak isteyen kurumlar.

İPUCU

Bu ve buna benzer tüm ilgili kurumlar, web sitesi sahipleri EV SSL sertifikası sahibi olurlarsa hem kendilerini hem ziyaretçilerini hem de ziyaretçilerinin güvenlerini maksimum seviyede korumuş olacaklardır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

52a48c Captca Değiştir