Heyecanlanmayın! Sunumlarınız Artık Daha Rahat Geçecek

Heyecanlanmayın! Sunumlarınız Artık Daha Rahat Geçecek

Birçok insan genel anlamda topluluk önünde konuşmaktan, sunum yapmaktan korkar ve çekinir; ancak bilgi vermek için kullanılan teknikler arasında en etkilisi sunum yapmaktır.

İçindekiler

Görsel olarak karşınızdaki insana etkili ve doğru şekilde bilgi verirseniz, hem sizi daha dikkatli dinlemesini sağlarsınız hem de verdiğiniz bilgiler her zaman daha kalıcı olur.

Sunum Neden Önemlidir?

Örnek olarak bir restoranda yemekleri çok iyi bile olsa o restoranı tercih etmemizin temel sebeplerinden biri servis yapan elemanların giyimi, tavrı, sunumu gibi görsel etkenlerdir. Servis elemanlarınız sizinle ilgilenmiyorsa, giyimleri veya sunumları gözünüze hitap etmiyorsa bunu kabullenmek ve o restoranı tercih etmek istemezsiniz.

Başka bir örnekte okul sıralarında öğretmenler imkanlar doğrultusunda ders anlatırken, bilgisayar, tepegöz, vcd, slayt gibi anlatım yöntemlerini sıklıkla tercih ederlerdi. Bunun sebebi görsel anlatımın öğrencilerin hafızasında daha iyi yer etmesiydi. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte biz de bu teknolojiye ayak uydurarak görselliği bilgi verirken her zaman ön planda tutmalı ve sunum yöntemini her durumda kullanabilmeliyiz.

Karşıdaki insana kendini dinletebilmenin, dikkat çekici olmanın ve genelinde etkili sunum yapmanın bazı kritik noktaları vardır.

Sunum yaparken dinleyici odaklı çalışmaya dikkat etmelisiniz.

Sunum Öncesinde Neler Yapmalısınız?

Sunum yapmaya hazırlanan kişiler bu işe başlamadan önce belirli noktalara dikkat etmelidirler;

 • Konunuzu belirlemelisiniz ve işiniz ya da ödevinizle alakalı bir konu bile olsa mutlaka konunun güncel tarafını ele almalısınız.
 • Sunumunuzun hazırlığı aşamasında çok sayıda farklı kaynaktan yararlanmalı ve kişilerin ilgisini çekecek noktaları belirlemelisiniz.
 • Sunum yapacağınız yeri daha önceden görmeli ve bedensel hareketlerinizi ortama göre kullanma biçiminizi tasarlamalısınız.
 • Kullanılacak malzemelerin kontrolü, sunumunuzun veriminin artması açısından prova yapmanızda fayda vardır.

Sunuma Hazırsınız, Hadi Başlayalım!

 • Sunuma başladıktan sonra ciddi bir tavır takınmalı, derli toplu çalışmalı ve ağırbaşlı bir görünüm sergilemeniz ilk izlenim açısından ve karşıdakilerin ilk düşüncelerini olumlu yönde etkilemek açısından önemlidir.
 • Sunum yapacak kişi bilgi verirken ya da bir konuşma esnasındayken mimiklerine, ses tonuna, bulunduğu ortamı, tahtayı ya da görsel ekranı verimli kullanmaya son derece özen göstermelidir.
 • Sunum esnasında sizi dinleyen kişilerle vücut dilinizle iletişim kurabilmeniz ve göz temasınızı mutlaka kurmanız gerekmektedir.
 • Sunum sırasında heyecanınızı yenmeniz gerekir. Aksi durumda kelimeleri yanlış telaffuz edebilir ve sürekli duraksamak zorunda kalabilirsiniz. Bu da hoş bir durum olmayacaktır.
 • Sunumunuzda bilgisayar, projeksiyon, mikrofon gibi her türlü teknolojik cihazdan faydalanmanız hem sunumun verimi açısından hem de görselliğin dinleyicileri sıkmaması açısından önemlidir.
 • Sunum başlangıcında mutlaka hitap ettiğiniz topluluğa 1-2 cümleyi geçmeyecek şekilde kendinizi tanıtın. Okuduğunuz yeri, çalıştığınız yeri, kim olduğunuzu gibi bilgileri aktarın.
 • Dinleyicileri yormamak ve sürekli konuya adapte tutmak açısından eğer kabiliyetiniz varsa espri yapabilir ve dinleyicileri güldürebilirsiniz. Bu da sizin daha başarılı ve verimli bir sunum yapmanızı sağlar.

Sunum yapmak, dinleyicilere görsel veriler sunmak dikkat açısından her zaman daha önemlidir.

Sunum İçeriğiniz Nasıl Olmalıdır?

 • Slaytınızı hazırlarken içeriğinde bulunan yazılar asla küçük fontta olmamalıdır. En arkada oturan insanları baz alarak onların görebileceği büyüklükte yazı boyutu belirlemelisiniz. Genel olarak profesyonel bir sunumda kullanılacak yazı genişliği 36 puntodur.
 • Cafcaflı grafiklerden ve aşırı derecede animasyon kullanmaktan kesinlikle uzak durun.  Arka planın rengi ile metin yazılarınızın renginin uyumlu ve yazıların görünür olmasına dikkat edin. Sayfa geçişleri de aşırı gösterişli olmamalıdır.
 • Slaytınızın sayfalarına numara verin. Bu durumda dinleyicilere sunumunuzun süresi hakkında bir bilgi vermiş olursunuz. Ayrıca da sunumunuzu yaparken nerede kaldığınızı unutmamanız için de yardımcı olacaktır.
 • Slaytınızı aşırı yazıyla, metinle doldurmayın. Yalnızca konuyu özetleyen içerikleri ve ana fikirleri slaytınızda kullanın. Konuya ait genel bilgileri slayttan bağımsız olarak dinleyicilere aktarın.
 • Slaytınızda anlattığınız konu ile alakalı görseller, gifler, videolar kullanmak, dinleyicileri sunuma daha çok adapte edecek ve ilgilerini çekecektir.
 • Sunumunuzun sonuna isim, soy isim, firma, ve teşekkürler gibi yazıları bir sayfada ekleyebilirsiniz.
 • Öneri olarak sayfa geçişlerinde başlıkların yazılardan bağımsız ve önce gelmesi dinleyicilerin merak etmelerini sağlar ve daha dikkatli bir dinleme isteği uyandırır.

Sunum sırasında dinleyicilerin ilgisini çekmeniz ve sunumdan kopmamalarını sağlamalısınız.

Tebrikler! Sunum Bitti Ama Yapacaklarınız Bitmedi

 • Sunumu tamamladınız ve gayet verimli geçti. Sözünüzü bitirmenizin ardından dinleyicilerin konuşmasına aklına takılan soruları size yöneltmelerine izin vermelisiniz.
 • Dinleyicilerin size yönelttiği sorulara cevap verebilmek için slaytta hazırladığınızdan daha fazlasını bilmeniz gerekir. Bu nedenle de sunumu yapacağınız konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir
 • Dinleyicilerden gelen soruları tartışma haline getirmeden, dinleyicileri tatmin edebilecek, lafı dolandırmadan açık ve net cevaplar vermeniz gerekmektedir.

İPUCU

Yukarıda belirtilen tekniklerin tamamını en doğru şekilde uyguladığınız takdirde, yaptığınız ya da yapmaya hazırlandığınız her sunum son derece verimli geçer ve dinleyiciler tarafından beğenilir ve takdir edilir. Bu durum da sizi izleyen ya da dinleyen kişiler tarafından olduğunuzdan daha fazla saygı görmeniz anlamına gelmektedir. Siz de etkili ve başarılı bir sunum hazırlamak istiyorsanız bu yazıda geçen her noktayı detaylıca incelemelisiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

dcf771 Captca Değiştir