Etkili Pazarlamanın Temelleri Nelerdir?

Etkili Pazarlamanın Temelleri Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanları tarafından yapılan tanıtım tamamen ya onlar tarafından ya da sizin yardımınızla yaratılmaktadır.

Etkili pazarlama stratejilerinin içerisinde şunlar olmalıdır;

  • Sosyal medya gönderisi
  • Blog yazısı
  • Video
  • Vaka analizi
  • Belgeler

Hangi sektörde olursanız olun, etkili pazarlama stratejileri her zaman son derece etkilidir. Herhangi bir işletme, pazarlama stratejilerini deneyebilir. İnsanlar, etkileyici pazarlama taktikleriyle ilgili düşündüklerinde, örnek olarak ürün tanıtımlarını yapan ünlüler reklamlarını yaparken müşterileri o ürünleri kullandıklarına ikna etmeye çalışırlar.

Ünlülerin ürün tanıtım örneği

Bu örneği somutlaştıracak olursak, Kardashian’ın Instagram üzerinde yayınladığı ürün tanıtımı yaptığı bir fotoğrafta o ürünün sahibi olduğu düşünülmektedir. Aslına bakılırsa bu bir çeşit etkili pazarlama yöntemidir. Bu tip pazarlama taktikleri potansiyel müşteri kitleleri için her zaman daha gerçekçi olmasından dolayı çok daha olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Etkili pazarlamacılık konusunda başarılı olabilmek için illaki bir ünlü ile çalışmanız gerektiğini düşünmemelisiniz. Araştırmalara göre tüketicilerin %30’luk bir dilimi ünlü olmayan blog yazarları tarafından önerilen bir ürünü satın almaktadır. Bunun gibi, müşteriler kendir aralarında birbirlerine verdikleri tavsiyelerle de ürünleri satın almaya karar verebilmektedirler.

Etkili Pazarlamaya Neden İhtiyaç Duyulur ve Nasıl Yapılır?

Taplnfluence ve Nielsen Catalina Solutions tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre etkili pazarlama stratejisinin, geleneksel dijital pazarlamanın ROI’sinin 11 katını oluşturduğunu ortaya koymuştur.

ROI’nin 11 katı

Sadece dijital pazarlama stratejilerini ( SEO, PPC, Sosyal medya v.b.) kullanıyorsanız, yatırım getirinizi arttırmak için büyük bir fırsat kaçırıyorsunuz demektir. Etkili pazarlama stratejisi ortaya koyabilmeniz için bu verileri mutlaka desteklemelisiniz.

Şirketler ve İşletmeler İçin Etkili Pazarlama

İşletmenizdeki müşteri potansiyelinizin ne olduğunu az çok tahmin etmeniz gerekmektedir. İşletmenize ait sadık müşterilerinizin hoşlanacağı, ilgilerini çekecek ve onları teşvik edecek kampanyalar hazırlamalısınız. Bu çalışmaların sonucunda müşterileriniz çevrelerine markanızdan bahsedecek ve işletmeniz ya da şirketinizin prestiji, müşteri potansiyeli ve değeri olumlu yönde etkilenecektir.

Etkili pazarlama yapabilmek ve müşterilerin ilgisini çekecek yöntemleri bulabilmek için bazı taktikleri uygulamalısınız.

Yeni İçerikler

Müşterilerin firmanızla ilgili düşüncelerini öğrenmeniz, onların istedikleri ve talepleri hakkında bilgi sahibi olmanız her durumda işinize yarayacaktır. Bu nedenle anket, değerlendirme formu, yorum, beğeni gibi yeni içerikler oluşturarak müşterilerin fikirlerini öğrenebilirsiniz.

Örnek verecek olursak e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Bir müşteri sitenize giriş yaptığı andan itibaren satın aldığı ürünün kalitesine ve kargo aşamasına kadar her noktayla ilgili genel bir değerlendirme yapmalarını ve firmanızın müşteriye karşı olan tutumunu değerlendirmeleri için 1 ile 10 arasında bir değerlendirme yapmalarını müşterilerinizden talep edebilirsiniz.

Bu tip değerlendirme çalışmalarını yalnızca web sitenizde değil, onun haricinde Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya sayfalarınızda, e-posta alanlarında ya da reklam olarak gerçekleştirebilirseniz daha fazla müşteriye hitap etmiş olursunuz.

Bütçe Planlaması

Etkili pazarlama planları yaparken, bütçenizin elverdiği şekilde planlarınızı yapmalısınız. Pazarlama stratejilerinizi belirlerken yüksek bir bütçeye sahipseniz, yukarıdaki örnekte bahsetmiş olduğumuz gibi ürün tanıtımlarınızı tanınmış kişiler sayesinde müşterilere ulaştırabilirsiniz.

Ünlü insanları model olarak kullanmak her zaman müşterilerin ilgisini çekecek bir yöntemdir. Ancak bu seviyede yüksek bir bütçeye sahip değilseniz de umutsuzluğa kapılmanıza gerek yoktur. Daha uygun harcamalar yapılarak da etkili şekilde müşterilere hitap edilebilmektedir. Müşterilerin dilinden konuşarak onlara kampanya ve indirimler sunarak , müşterilerle sürekli etkileşim içerisinde olarak ilgi çekmeyi de başarabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

972bc7 Captca Değiştir