Etkili Bir SEO Çalışmasının Formülü Var Mıdır?

Google, kullanıcılarına en faydalı olabilecek içeriği sunabilmek adına sürekli olarak algoritma değiştirmektedir.

İçindekiler

SEO da genellikle Google’ın istekleri ve talepleri ile doğru orantılı şekilde ilerlediğinden aynı şekilde farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle de hem SEO hem de kullanıcılar, bu tip güncellemelere ve yeniliklere açık olmalıdır.

Bu gün 200’den fazla uygulanması gereken SEO kriteri varken hepsini ayrı ayrı uygulayarak siteleri yükseltmek mümkün değildir. Çünkü aynı zamanda her bir kriterin farklı varyasyonlara sahip olduğunu da bilmenz gerekir. Bu varyasyonlar takip edildiğinde karşınıza başka SEO süreçleri çıkacaktır. Her kişi ya da SEO çalışması yapmak isteyen kişiler, farklı teknikleri kullanarak istedikleri kelime üzerinden sıralama elde edebilirler. Ayrıca aynı tekniklerle sıralama kaybı yaşama ihtimalleri de olasılıklar içerisindedir.

Balık Tutmak Gibi Düşünün!

Balık tutarken insanlar birçok seçeneğe sahiptir. Bazı insanlar kıyıdan tutarken bazıları tekne ile açıktan tutarlar. Bazıları olta ile tutarken bazıları ağ atarak balık tutmayı tercih ederler. Bunun gibi bir düşünceyle bakıldığında SEO için de çok sayıda seçeneğe sahipsiniz. Ancak doğru adımlarla ilerlediğiniz takdirde hepsinin sonucu aynı şekilde başarı olacaktır. Tamamıyla planlamanıza ve amacınıza bağlı olarak değişiklik gösteren SEO çalışmaları, içinde bulunduğunuz sektöre, bu sektör içindeki rekabete, kullanıcılara sunduğunuz ürün ya da hizmete ve pazarlama stratejinize göre bir planlama yaparak o plan doğrultusunda ilerlemeniz gerekmektedir. Aksi durumda herkes oluşturduğu strateji ile başarı sağlarken siz tersini yaşayabilirsiniz. SEO ile alakalı planlamanızı yaparken bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekecektir;

SEO çalışmalarında başarıya ulaşabilmeniz için tek bir formül yoktur. Bunun yerine hedefinize bağlı birçok seçenek bulunmaktadır.

  1. Araştırma

Bir proje için SEO çalışması yapılacaksa öncelikli olarak içine gireceğiniz sektörün iyice araştırılması gerekmektedir. Bu araştırma ile piyasa içerisindeki rekabeti belirlemek, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullanarak üst sıralarda yer edindiğini bilmek, hangi kampanyalarla kullanıcılara hitap ettiklerini öğrenmek, SEO çalışmalarınızın başlangıcı olacaktır. Geniş çaplı araştırmanızın sonucunda kendi stratejinizi hedeflerinize göre belirleyebilir, backlink, makale gibi içeriklerinizi ne şekilde oluşturacağınıza karar verebilirsiniz. Bunun için mümkün olduğunca bir SEO uzmanından destek almalısınız.

  1. Farklı Seçenekleri Düşünün

Rakip ve sektör araştırmasının yapılmasının ardından artık rakiplerinizin izledikleri yolları az çok biliyorsunuz. Ancak kendi planlarınızı yaparken bu yöntemlerin aynısını uygulamak zorunda değilsiniz. Aynı sektörün içerisindeki farklı firmalarla rekabet edebilmeniz için onlarınkine benzer yöntemleriniz olsa da farklı varyasyonlarla ve deneme yanılma yöntemleriyle sizi rakiplerinizden daha da ileri taşıyacak stratejiler ortaya çıkarabilirsiniz.

  1. Zamana Ayak Uydurun

SEO çalışmalarınızı yürütürken her türlü yeniliğe, güncellemeye hazırlıklı olmalı ve ayak uydurabilmeniz gerekmektedir. Rakiplerinizi ve onların yaptığı yenilikleri sürekli olarak takip ederek kendi seviyenizi belirlemelisiniz. Buna göre de aktif olarak sürekli yenilemeye ayak uydurabilmelisiniz. En  başta sürekli olarak kendini güncelleyen Google’ın dahi durağan olmak hoşuna gitmeyecektir. Bu nedenle de rekabeti arttırmak adına SEO ile ilgili her firma farklı yöntemlerle yenilenme çalışmaları yapacaktır. Gerektiğinde ürün ya da hizmet değişikliği, gerektiğinde web sitenizin tasarımında değişiklikler yapmak ciddi olarak zaman isteyen işler olsa da Google’ın gözünde iddialı bir konuma gelebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2f30df Captca Değiştir