Eski Blog Yazılarınızı Silin Veya Güncelleyin

Örnek olarak yayınlanan blog yazılarınızı araştırdınız, özgün bir şekilde yazdınız en güzel resimlerle ve anahtar kelimelerle düzenlediniz. Son aşama olarak web sitenize yüklediniz. Sonrasında kullanıcılar web sitenize giriş yaptılar ve ardından yazınızı okudular. Blog yazınız sayesinde gerekli trafiği de elde ettiniz. Peki ya sonra ne olacak?  Diğer blog yazılarınızda olduğu gibi siz yenilerini ekledikçe eski blog yazılarınız arka planda kalacak ve o yazılara tekrardan dönüp bakılmayacak. Peki bu yazılara ne olacak?

İçindekiler

Birkaç hafta öncesinde oluşturduğunuz ve Google tarafından index almış bir blog yazısı bile kullanıcılar tarafından okunduktan sonra eskimiş hissiyatı verebilmektedir. Gündeme yeni kelimlere düşüyor kullanıcılar bu yeni kelimeleri aratıyor ve ilgi bir anda farklı alanlara dönebiliyor. Bu durum da eski blog yazılarınızı gündemin dışında bırakabiliyor. Ancak bazı çalışmalar yaparak eskide kalan blog yazılarınızı sürekli olarak güncel tutabilirsiniz.

Eski Blog Yazılarınızı Gün Yüzüne Çıkarın!

İlk olarak geçmişte yazdığınız blog yazılarının her birinin ayrı bir değer olduğunun farkında olmanız gerekmektedir. Örnek olarak aylık 200 tane yazı çıkararak totalde 6000 adet blog arşivine sahip bir web sitesinin, lead’lerinin yarıya yakını yalnızca 30 top yazıdan ortaya çıkmaktadır. Yani geçmiş geçti diyerek eski yazıları yabana atmamalı ve onların web sitenizin hazinesi olduğunu unutmamalısınız.

Elbette yapılması gereken ilk işlem eskiyecek bile olsa web sitenizdeki blog yazılarınızı oluştururken içeriğinizi en iyi ve en özgün şekilde oluşturmalı, kullanıcıların araştırma yaptıkları kelime gruplarını belirlemeli ve yazınızı ona göre yazmalısınız. Bu sayede de web sitenize gerekli trafiği çekebilmelisiniz. Trafik analizinize göre o blog yazınızla kullanıcıları tatmin edip edemediğinizi ya da onların ihtiyaçlarına cevap verip veremediğinize karar vermelisiniz. Üzerinden zaman geçmesine rağmen kullanıcılar hala bu yazınızı kullanıyor mu?  gibi etkenlere önem vermeniz gerekmektedir.

Gerekli veri analizleri yapılarak yeniden gün yüzüne çıkarabileceğiniz blog yazılarının hangileri olduğunu size daha iyi gösterecektir. Aslında siz farkında olmadan kullanıcıların hala daha ilgi gösterdiği yazılarınız olduğunu farkedeceksiniz.

Eski blog yazılarınızı okundu ve bitti, geçmişte kaldı diye düşünmeyin.

İçeriklerin Yenilenmesi

Yalnızca bir iki günlük bir çalışma yaparak geçmişte oluşturduğunuz blog yazılarınızı yeniden gün yüzüne çıkarabilirsiniz. Blog yazılarında hem Google’ın dikkat ettiği hem de kulllanıcıların ilgi odağını değiştirecek bazı farklılıklar yapmalısınız.

Başlık: Kullanıcıların ilgisini çekebilecek ve anlık gündeme daha uygun bir başlık blog yazınız için faydalı olacaktır.

Description: Eğer Google için geçerliliği kalmamış anahtar kelimeler kullanmışsanız, bunları değiştirebilmek için yeni anahtar kelime araştırması yaparak konuyu farklı noktadan anlatmanız gerekecektir.

İçerik: İçeriğiniz hala gündemde mi, kullanıcılar bu içeriği hala aratabilir mi? gibi soruları kendinize yöneltebilmeniz gerekmektedir.

Linkler: Web siteniz ya da blog yazınız için aldığınız veya verdiğiniz backlinklerin hala geçerliliğini koruyup korumadığına dikkat etmelisiniz.

Görseller: Yazı içerisinde kullandığınız görselleriniz hala kullanıcıların ilgisini çekecek düzeyde ve yazı içeriğiyle bağlantılı mı?

Bütün bu işlemleri uyguladığınızda, blog yazınız Google tarafından yeniden indekslenecek ve yeniden üst sıralarda kendine yer bulacaklar. Google botların tarama işleminin ardından birkaç gün içerisinde arama sonuçlarında oluşan değişimi siz de fark edebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c6dc54 Captca Değiştir