En Etkili Arayüz Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

En Etkili Arayüz Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bilgisayar ve uygulamalarının daha fazla kişi tarafından sorunsuz ve etkin bir şekilde kullanılması için insan ve monitör arasında iletişimi, etkileşimi sağlayan, buna aracılık eden ortama İngilizce adıyla Interface Desing yani arayüz adı verilir.

İçindekiler

Herhangi sistemsel bir kodlama, planlama yetisine sahip olmayan kullanıcıların da bilgisayar programlarını, komutlarını kapsayan cihazları sağlıklı bir şekilde kullanabilmesini olanaklı kılan işitsel, görsel veya dokunsal araçların hepsi ara yüz sınıfına girmektedir.

Arayüz Tasarımına Örnek

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Örnek vermek gerekirse bisikleti kullanan biri için onun pedalları, frenleri, vitesleri bir ara yüz teşkil etmektedir. Durum böyle olunca bilgisayarla insan arasındaki iletişimi sağlayan ara yüzlerin doğru tasarlanması gerekir.

Oluşturulan, yapılandırılan birçok sistem eğer kullanım zamanında problem ortaya çıkartıyorsa ara yüzün kötü tasarlanmasından kaynaklanır.Sistem özellik itibariyle üstün meziyetlere sahip bile olsa bunu kullanan kişinin ara yüzü anlaması güçse istenen başarıya maalesef ulaşılamaz. Çünkü kullanımı zor olan sistemler kişiye daha fazla hata yaptırır.

Arayüz tasarımı sitenin ana temel taşlarından birisidir.

Doğru bir arayüz sistemin kullanılabilirliğini artırmalı, bunu kullanıcılarına kolaylaştırmalı ve daha fazla hizmet sattırmalıdır. Bu disiplinin başlıca amaçlarını gerçekleştirmek için bazı yöntemler kullanır. Örneğin kullanıcı odaklı tasarımda; hizmet verilen kişinin ihtiyaçları, alışkanlıkları, değerleri göz önünde bulundurulmalı, hedef kullanıcı kitlesi iyi analiz edilerek kullanıcının bir adım daha öteye giderek üretim öncesinde var olan sıkıntıların ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.

Lewis Gould tarafından geliştirilen bu tasarım da ürün kullanımının değerlendirilmesi öğrenim kolaylığı ve erişilebilirlik açısından oldukça faydalıdır. Döngüsel kullanım imkânının da sağlanması beklentilere yönelik ürün geliştirici adımların atılmasını sağlar.

Web Tasarımında Etkileşim

Etkileşim tasarımında ise makine ve insan etrafındaki iletişimin amaçlarını ve çeşitlerini tespit etmek esastır. Farklı ara yüz çeşitlerine bakacak olursak menü seçme, dorudan işleme, form doldurma, doğal dil ve komut dili gibi ögeleri sayabiliriz. Ayrıca arayüz tasarımında sadelik ve ferahlık algılanabilirliği artırmakta, kullanımı kolaylaştırmaktadır.

Web Sitelerinin arayüz tasarımlarında 2018 trendleri takip edilmelidir.

Arayüz Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arayüz tasarımı yaparken basit olmaya, doygun bir içeriğe sahip olmaya, renk seçiciliğine dikkat etmeye önem gösterin. Farklı platformlara göre çalışmak, tutarlı kilit noktaları oluşturmak size fayda sağlayacaktır.

İPUCU

Bir ara yüz tasarımında simetrik unsurlarda oldukça önemlidir. Grid sistemi olarak da bilinen hizalama konumlama yapılırken rahatlık sağlayacaktır. Eş aralıklarla bölünmüş, değişken çözünürlüklere uygun, kılavuz ızgaralar kullanmak hem tasarımcının işini kolaylaştırır hem de simetrik ve düzgün çalışma alanı sağlayarak sistemde oluşturulmuş kod dosyalarına ara yüz geliştiricileri tarafından standart kodlama yapılmasını sağlar.

Ekran da yer alan objelerinde birbirlerine olan uzaklıkları,  objeler içinde yer alan içeriklerin yine obje kabuğuna olan uzaklıklarının eşit olmasına dikkat edilmelidir.  Böylece ortaya çıkan tasarımlar belli bir ahenk içinde olacaktır.

Arayüzlerde UX ve UI bir arada olduğunu unutmayın!

Ara yüz tasarımı yapılırken kullanıcı ürün entegrasyonunu etkinleştirerek yüksek derecede performans elde etmek amaçlanmalıdır. Ayrıca sağlıklı bir arayüz çalışması disiplinler arası çalışmayı gerektirmektedir. Disiplinler arasında ergonomistlik planlama önemli bir işlev görür. Ergonomist planlama, farklı tasarım çareleri için kullanıcı performansıyla ilgili bilgiler sağlar.

Böylece bir prototip ya da model üretilerek kullanıcılara sunulan ürünle gözlem ve ölçümler yapılarak uygun olan netice elde edilir. Zira bir ürünün veya hizmetin niteliği, tüketici tarafından kabullenilmesi, kalitesi ve niceliği yalnız teknik kriterlere göre değil, aynı zamanda ürünün, kullanım elverişliliğine, kullanıcısının psikolojik, fiziksel ve zihinsel özellikleri ile eş güdümlü olmasına bağlıdır. Genelde tasarımcılar kendi deneyim ve bilgileri, hayal gücüyle ürünleri geliştirmektedirler.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

bb3fd3 Captca Değiştir