E-Ticarette Ürün İadesine İlişkin Bilmeniz Gerekenler

E-Ticarette Ürün İadesine İlişkin Bilmeniz Gerekenler

Müşterinin aldığı ürünün ayıplı olması veya istediği ürünün gelmemesi sebebiyle ve hatta her hangi bir sebep göstermeksizin ürünü iade etmek isteyen alıcının, ürünü iade ederken ne gibi prosedürlerin işlediğini bilmesi bir e-ticaret sitesinin güvenilirliğini ve kullanırlığını arttırmaktadır.

İçindekiler

İPUCU

E-ticaret bilindiği üzere satıcının ve alıcının eş zamanlı fiziksel olarak hazır bulunmadığı ancak internet üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirdiği son yılların en büyük açık alan pazarıdır. Bu bağlamda e-ticaret sözleşmeleri Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da açıkça tanımı yapıldığı üzere hukuksal olarak mesafeli satış sözleşmesi olarak belirtilmektedir. 

Ürün İadesi Nedir?

E-ticaret sektöründe Ürün iadesini hukuksal bazda açacak olursak bilmemiz gereken ilk norm 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun madde 48’de yer alan mesafeli satış sözleşmelerinde cayma hakkıdır.  Ayrıca Mesafeli Satış Sözleşmesi Yönetmeliğinin 9. Maddesi de cayma hakkı noktasında bize açıklayıcı bilgiler sunmaktadır. Her iki madde metnini birlikte yorumladığımızda tüketici;

 • Herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin on dört gün içerisinde mesafeli satış sözleşmesi yaparak e-ticaret sitesinden satın almış olduğu ürünü iade edebilmektedir.
 • İade ettiğini yani cayma hakkını kullandığını satıcıya bildirdiği an itibariyle bu işlem geçerlilik kazanır.

Yukarıda yapmış olduğumuz açıklamalardan da anlaşılacağı üzere alıcı bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptıktan ve mal kendisine ulaştıktan itibaren 14 gün içerisinde herhangi bir sebep öne sürmeksizin iade edebilmektedir.

Ürün iadesi konusunda güvenilirlik açısından genel olarak müşteriye hak verilmesi gerekmektedir.

İade Koşullarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir e-ticaret sitesinin ürün iadesine ilişkin koymuş olduğu koşullar, sözleşme bir mesafeli satış sözleşmesi olduğu için kesinlikle Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da ve Mesafeli Satış Sözleşmesi Yönetmeliğinde belirtildiği üzere;

 1. Kanun ve yönetmeliğe uygun olarak alıcı cayma hakkı ile ilgili olarak detaylı bilgilendirilmelidir. Bilgilendirilme olmadığı takdirde kişi 1 yıla kadar cayma hakkına sahip olabilir.
 2. Ürün iadesi süresi yani cayma hakkı asgari 14 gün olarak düzenlenebilir. E-ticaret sitesi yani satıcı dilerse bu süreyi uzatabilir. Bu sürenin uzatılması kullanıcının güveninin kazanılması bakımından siteye yarar sağlayacaktır.
 3. Alıcı, ürünü tanıma bağlamında yapacağı makul kullanımlar sonucunda ortaya çıkabilecek değişme ve bozulmalardan sorumlu değildir. Sadece bu sebeple e-ticaret sitelerine yapılan iadelerin kabul görmemesi halinde tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri alıcı yani tüketici lehine karar vermektedir. Bu bakımdan firmanızın sıkıntılı süreçler yaşamasını istemiyorsanız şayet bu duruma özen göstermelisiniz.
 4. Son değişikliklerle birlikte ön bilgilendirme formu ödeme sayfasına geçilmeden önce alıcı tarafından görülmeli ve onaylanmalıdır. Bu yeni düzenlemeyi e-ticaret sitesine entegre etmeyenler idari para cezaları ve tazminatlarla karşılaşma tehlikesi altındadır.
 5. Cayma hakkı yani iade süresinin hesaplanmasında
  1. Hizmet verilmesine ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu yani e-ticaret sitesinden hizmete ilişkin ödeme yapıldığı tarihten,
  2. Mal teslimine ilişkin sözleşmelerde malın alıcıya veya onun bilgisi dahilinde üçüncü kişiye teslim edildiği tarihten itibaren hesaplanır.

E-ticaret sitelerinin bu duruma özen göstermesi gerekmektedir. Çünkü malın alıcıya henüz ulaştırılmadığı süreleri de cayma süresinden hesaplandığında alıcının kanundan kaynaklı hakları ileri sürmesi mümkündür.

     6. Alıcı yazılı veya web tabanlı olarak cayma hakkını kullandığını bildirmesi yeterlidir. Herhangi bir şart koşulması alıcı yönünden hükümsüzdür.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususlar noktasında dikkat edildiğinde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Satış Sözleşmesi Yönetmeliğine uygun olarak iade koşulları yaratmış olacak ve e-ticaret sitenizin güvenilirliğini arttırmış olacaksınız. 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4b4b18 Captca Değiştir