E- ticarette Ürün Görsellerinin Önemi

E- ticarette Ürün Görsellerinin Önemi

İçindekiler

 Müşterilerin e-ticarette ilk dikkat ettikleri şey ürün görselleridir. Bu ürün görselleri ilgi çekicilik açısından önemlidir. Müşteriler aradıkları bir ürünle ilgili görsele önem verirlerken, aramalarını da daha çok bu görseller üzerinden uygun gördükleri ürünü seçerek yaparlar. Bu görselin albenisi ürünün pazarlanmasındaki aşamaların temelini oluşturmaktadır.

 Müşterinin ‘sepete ekle’  butonuna basmasını istiyorsak, bizde ürünümüzle ilgi en az birkaç tane kaliteli ve ayrıntılı görseli ürün görselleri kısmında bulundurmalıyız. Ürün görsellerimiz başka ürünlerin veya başka sitelerdeki ürünlerin birer kopyası olmalı. Doğrudan kendi ürünümüzün birebir görsellerini bulundurmalıyız. Ürünlerimiz eğer küresel çapta ürünlerse, görsellerini, her zaman hazırda bulunan görsellerden değilde, düşük maliyetlerle kendi uygun stüdyolarımızda da çekimlerini yapabilmeliyiz.

 SEO kavramından da yabancısı olmadığımız kelimelerin sınıflandrılması gibi görsellerde arama motorlarının detaylı sınıflandırılmasına tabî tutulmakradır. Bu sınıflandırma sırasında algoritmalar paylaşmış olduğunuz resmin boyutunu, içeriğini, rengini çok kolay ayırdetmektedir. Burdan da anlaşılabileceği gibi yanıltıcı ürün koymanız durumunda itibar ve imaj kaybetme olasılığınız oldukça yüksektir.

 Ürün Görselinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Fotoğraf seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, seçmiş olduğumuz fotoğrafın yüksük çözünürlükte olmasıdır. Online alışveriş sırasında müşterilerin ikna olmasında da yüksek çözünürlüğün etkisi vardır. Tatmin olmak isteyen müşteri, yetersiz veya net olmayan fotoğraflar karşısında siteyi kısa sürede terkedecektir.

 Bir başka dikkat edilmesi gereken faktör ürünün her açıdan fotoğrafının olmasıdır. Müşteri online olarak inceleyeceği ürünü tıpkı elinde inceliyormuş her açıdan görmek ve hissetmek ister. Sizin yapacağınız kısıtlı ve sadece belli açılardan yapacağınız fotoğraf çekimleri ürününüzün yeterince ilgi görmemesine sebep olacaktır. Çekimini yapacağınız ürünle ürünün bulunduğu fon arasında bir uyum olmalıdır. Bu uyumun olmaması durumunda, ürününüz itici ve absürt durabilecek bu da hatalı tanıtıma neden olacaktır.

İPUCU
Benzer ürünlerin çekimlerini yapıyorsanız bu ürünlerin hem çekimi sırasında hemde açıklamaları kısmında aralarındaki farklara odaklanıp müşteriyi bu farklar konusunda bilgilendirmelisiniz. Ürünler, gerçek kullanım alanlarında ve kullanım sırasındaki gerçeklikleriyle fotoğraflanmalıdır.

 

Görsellerin Sitedeki Konumu

 Site arkaplanınız ürünlerinizle ortak temada olmalıdır ve site içerisinde gezerken her sayfada bu tema korunmalı, birbiriyle uyumlu olmalıdır. Müşteri ürünler arasındaki geçişi kolayca sağlamalı, benzer ürünler müşteriye önerilmelidir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0ac4ac Captca Değiştir