E-Ticarette Güven Damgası Dönemi

E-Ticarette Güven Damgası Dönemi

Kişilerin mal ve hizmetlerin; üretimini, tanıtımını, satışını, alımını, dağıtım ve ödemesini internet ağları üzerinden gerçekleştirdiği ticaret ortamına e-ticaret denilmektedir. Dijital dönüşüm çağı içerisinde yer aldığımızı düşündüğümüzde her geçen gün e-ticaret siteleri artmakta ve kişilerin daha fazla e-ticarete rağbet gösterdiği ortadadır.

İçindekiler

Tüketici lehine sonuçlanan rekabet ortamı, uygun fiyatlar ve kolay ulaşılabilirlik gibi birçok olumlu yönü olması rağmen ülkemizde e-ticarete olay güven çok yüksek oranlarda değil. E-ticarete duyulan güvenin istenilen seviyede olmamasının en önemli sebeplerinden birisi pek tabii gün geçtikçe artan e-ticaret üzerinden dolandırıcılık işlemlerinin daha da çok artması.

E-ticarete olan güvenin artması ve bu büyük piyasanın daha da hareketlenmesi adına çalışmalar  yürüten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 6 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladığı ‘’Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’’ ile güvenilir sitelerin ayırt edilmesi amacıyla bir ‘’Güven Damgası’’ verileceğini ve bu şekilde tüketicilerin güvenebileceği e-ticaret sitelerinin net olarak belirlenebileceğini belirtmiştir.

Güven Damgası Nedir?

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’de belirtildiği üzere güven damgası; tebliğde ön görülen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılara verilecek olan semboldür. Tebliğde sıralanmış olan niteliklere haiz elektronik ticaret hizmeti sağlayan kurumlara Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca oluşturulacak olan Güven Damgası Sağlayıcısı tarafından verilecek olan bu sembol ile e-ticaret platformları tüketicilere karşı güvenilir olduğunu Bakanlık onayından geçmiş şekliyle sunabilecek.

İlgili tebliğde de belirtildiği üzere Güven Damgası almak tamamen ihtiyaridir. Yani e-ticaret platformlarının bu damgaya sahip olması zorunluluğu yoktur. Kaldı ki aşağıda da belirteceğimiz üzere birçok şarta sahip bu damganın zorunlu olması durumunda ülkemizde birçok e-ticaret sitesi bu nitelikleri sağlayamadığı için büyük zorluklar yaşayacaktır.

Güvenlik damgası, e-ticaret kuruluşları bir zorunluluk değildir.

Güven Damgasına Sahip Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’in 5. Maddesinde belirtildiği üzere güven damgası almak isteyen hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı;

  • Ödeme bilgisi ve kişisel veri bilgisi içeren tüm işlemlerin internet sitesi ve mobil sitede EV SSL, mobil uygulamalarda iste SSL sertifikaları ile gerçekleştirmesi gerekir.
  • Güven damgası başvurusu yapılmadan 3 ay önce ve her takvim yılı için en az bir defa, Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylı A veya B sınıfı sızma testi yaptırmalı ve test sonunda belirtilen durumlar hakkında gerekli önlemleri alarak doğrulmala yaptırmalıdır.
  • E-ticaret ortamı içerisinde çocukların; psikolojik, fiziksel, ahlaki ve toplumsal gelişim özelliklerine olumsuz etki bırakabilecek içeriklere yönelik önlemler alır.
  • Elektronik ticarete konu malın stok bilgisi, içeriği, malzemesi, ölçüleri gibi özelliklerine, kullanımına ve varsa garantisine, teknik desteğine ve bunların kim tarafından sağlanacağına ilişkin detaylar ile gerçek boyutlarının anlaşılmasını mümkün kılan görselleri, tedarik, kargo ve teslimat süresi gibi hususları, sipariş alıcıya teslim edilinceye kadar siparişin durumu hakkında gerekli bilgileri ve kargo takip imkânını sunar ya da sunulmasına olanak sağlar.
  • E-ticarete konu olan hizmetin kim tarafından gerçekleştirileceğini, kapsamı ve süresini tüketicilere sunar veya sunulmasını sağlar.
  • 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununa, 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanuna, 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanuna, 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna, 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna, 24/3/2016 tarihli ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa ve bu kanunların ikincil düzenlemeleri ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak olan ya da şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun süreçler tasarlayarak tüketicilerin olası zararlara uğramaması adına önlemler alır.
  • Güven damgası almak isteyen gerçek kişi ise kendisinin ve yetkili temsilcisinin; tüzel kişi ise yöneticisinin ve yetkili temsilcisinin tebliğde belirtilen katalog suçlardan ve bilişim suçlarından mahkum olmaması gerekir.
  • Son olarak; güven damgası almak isteyen hizmet sağlayıcısı ve aracı hizmet sağlayıcısının iflas etmiş ise itibarının iade edilmesi gerekmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4f423c Captca Değiştir