E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Bilinmesi Altın Bilgiler

E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Bilinmesi Altın Bilgiler

Günümüzde insanlar alış veriş işlemlerinin çoğunu online gerçekleştirmektedirler. Bu da para kazanma hayali olan herkesi e-ticaret sitesi kurmaya yönlendirmektedir.

İçindekiler

Yeni Nesil Ticaret

1995 yılından itibaren internet kullanımı insanlar tarafından arttırıldıkça ortaya çıkmış olan fiziki ticaretin internet ortamına aktarılmış halidir. E-ticaret, gerçek hayatta olduğu gibi bir ürünün veya hizmetin çeşitli ödeme bedelleri karşılığında internet üzerinden alıcıya aktarılmasıdır. Küçük ve orta bütçeli kuruluşlar için önemli bir yere sahip olan e-ticaret sisteminin büyük avantajları bulunmaktadır.

En basit şekilde örnekleyecek olursak e-ticaret kullanımında fiziki hayatta olduğu gibi dükkan kirası, elektrik, su v.b. masraflar olmayacağından daha düşük bir bütçeyle bu işlem gerçekleştirilebilir. Ancak e-ticaret sitesi kurmak ve bu işe girmek sanıldığı kadar kolay değildir.

İPUCU

Dışarıdaki ticaret hayatında olduğu gibi online işletme için de büyük bir emek ve zaman harcanması gerekmektedir.

Neler Yapılmalıdır ?

Kaliteli bir e-ticaret sitesi oluşturmak teferruatlı, büyük bir emek isteyen zor bir iştir. İşletmenin altından kalkabilmek tek başına bir insanın yapabileceği bir durum değildir. Siteyi ve işletmeyi oluşturacak kişinin birlikte hareket etmesini gerektiren bir ekibe ihtiyaç duyacaktır. Oluşturulan ekip site tasarımı, ürün yerleştirme, ürün görsellerinin hazırlanması, ürün açıklamaları, ürün tedariği, reklam, pazarlama gibi birçok işle ilgilenmek durumunda olacaktır. Yapılması gereken tüm işleri ayrı ayrı inceleyecek olursak ;

1. Site Tasarımı

Site tasarlamak ve tasarlanan sitenin kullanıcıların tamamına hitap etmesi zor bir iştir. Ancak genel olarak gözü yormayan, karmaşıklıktan uzak, kullanıcıların aradıkları şeylere kolay yoldan ulaşabildiği bir site tasarımı müşteri ve satıcı ilişkilerini olumlu hale getirecektir.

Site tasarımı e-ticaret için uyumlu alt yapıda olmalıdır.

2. Ürün Yerleştirme

Genel olarak online alış veriş yapan müşteriler internet üzerinden ne almak  istediklerini bilerek hareket eder ve arama yaparlar. Site üzerinde ürün yerleştirme işlemi yapılırken her farklı tipteki ürün için ayrı bir kategori açılarak ürünlerin kendine ait bölümlerde sınıflandırılmış olması gerekmektedir. Yerleştirme işleminin düzgün yapılması, müşterinin aradığı ürüne veya hizmete daha hızlı ulaşabilmesini sağlamaktadır. Diğer bir taraftan ürünlerin yine daha hızlı bulunabilmesi açısından site içerisinde bir arama çubuğu bulundurulması da alıcıyı siteye çekmeye yarayabilecek bir diğer faktör olabilir.

3. Ürün Görsellerinin Hazırlanması

Müşteriler internet alışverişlerinde satın aldıkları ürünleri en ince detayına kadar görmek isterler. Dükkanlarda da alışveriş yaparken insanlar alacakları ürünleri öncesinde test ederler ve kararlarını ona göre verirler. Dışarıdaki imkanlar internet alışverişinde sağlanamayacağından tek çare ürün görsellerini incelemek olacaktır. O nedenle site içerisinde sunulan ürünlerin görselleri ne kadar detaylı ve gerçek olursa alıcının siteye olan güveni de o denli fazla olacaktır.

4. Ürün Açıklamaları

Ürün açıklamaları müşterinin satın alacağı ürünle alakalı tüm detayları ve bilgileri öğrenebileceği kısımdır. Müşteri memnuniyetini sağlamak ve güven kazanmak açısından ürün açıklamaları gerçek ve detaylı olarak belirtilmelidir. Ürün açıklamasının satıcı açısından önemi ise SEO’dur.

Her firma rakiplerine nazaran Google’da rakiplerinin üzerinde bir yer edinmek isteyecektir. Müşterilerde olduğu gibi arama motorları da satılan ürünlerle ilgili daha fazla ve detaylı bilgiye ihtiyaç duyarlar. Satışa sunulan ürünün, üretim yeri, müşteri için avantajları gibi özellikler arama motorlarında sizi üst sıraya taşımak için önemli bir adım olacaktır.

Ürün açıklamaları SEO'da çok önemli yere sahiptir.

5. Ürün Tedariği

Satıcının ürünleri tedarik edebilmesi için sattığı ürünlerle alakalı bir veya birden fazla toptancı firmayla anlaşmış olması gerekmektedir. Alışverişin sorunsuz olabilmesi için herkesin işini iyi yapması gerekmektedir çünkü satışa sunulan bir ürünün stokta olmama durumu müşteri güvenini sarsabilir ve site kalitesini düşüren bir durum oluşabilir. O yüzden sitede satılması planlanan ürünlerin stok durumu ve tedariği önceden gerçekleştirilmelidir.

6. Reklam ve Pazarlama

E-ticaret sitesinin faliyete geçmesinin ardından başlangıçta sitenin adını duyurmak ve kısa zamanda iyileştirebilmek, satış yapabilmek için reklamının iyi yapılmış olması gerekmektedir. Bir sitenin reklamının duyurulmasının en iyi yolu günümüzde sosyal medya kullanımıdır. İnstagram, Facebook, Twitter v.b. sosyal mecralarda ismini duyurabilmek ve ürünü bu noktalarda pazarlayabilmek satıcı için gerçekten iyi bir reklam olacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

43459c Captca Değiştir