E-ticaret Sitelerinde Ürün Filtrelemenin Faydaları

E-ticaret Sitelerinde Ürün Filtrelemenin Faydaları

Ürün filtreleme satıcının e-ticaret sitesinin müşteri potansiyelini yükseltmesi ve aradığı ürüne en kolay şekilde ulaşması adına önemli bir detaydır.

İçindekiler

Ürün Filtreleme Nedir?

Müşterilerin alışveriş yaptıkları e-ticaret sitelerinde almayı planladıkları ürünlere daha kolay ve daha kısa yoldan ulaşmalarını sağlayan bir e-ticaret uygulamasıdır. Ürün filtreleme yapılırken ürün özellikleri, cinsiyet, marka, beden, kategori gibi detaylar sınıflandırılır. Müşteri de sınıflandırılmış ürün detayları içerisinden kendine uygun olanları işaretler ve aradığı ürüne bu şekilde kolayca ulaşmış olur. E-ticaret site sahiplerinin sitelerine müşteri çekebilmek adına yapmaları gereken en önemli şeylerden biri de ürün filtreleme uygulamasıdır.

Ürün filtreleme müşterinin kullanım kolaylığı açısından çok önemlidir.

Neden Ürün Filtreleme Kullanılmalıdır?

Ürün filtreleme uygulaması ile müşteriler aramış oldukları ürünlere kolayca ve rahatça ulaşabilmektedirler. Müşterinin ürüne kolay ulaşabilmesiyle doğru orantılı olarak satın alma kararı da aynı şekilde kolay olacaktır.

En önemli durum ise ürün filtreleme sayesinde sitenin karmaşık görüntüsü engellenmiş olmaktadır. Ürün filtreleme işlemi yapılarak site e-ticaret sitesi üzerinde satışa sunulmakta olan yüzlerce ürün kendine ait özellikleri ile birbirinden ayrılmış ve karışma ihtimalinin önüne geçilmiş olmaktadır.

E-ticaret Sitelerinde Ürün Filtrelemenin Faydaları

E-ticaret siteleri birçok kategorideki ürünün tek bir sayfa altında müşterinin hizmetine sunduğu sitelerdir. Bu nedenle yüzlerce ürünü birbirine karıştırmadan tek bir site altında toplamak tahmin edileceği gibi hayli zor bir iştir. Ürün filtreleme işlemi her ürünü cinsiyet, beden, kategori, marka, il, ilçe gibi e-ticaret sitelerinin satış yapmakta olduğu ürünlerin türüne göre filtreleme işlemi yapılmaktadır. Müşteriler e-ticaret sitelerine giriş yaptıklarında örneğin bir giyim sitesinde alışveriş yaparken filtrele butonuna tıklayarak giydikleri bedeni, sevdikleri markayı, istedikleri rengi, cinsiyetleri gibi detayları kullanarak karşılarına onların hoşlandıkları tarzda ürünler çıkar.

Ürün filtreleme hem satıcı hem alıcı için olumlu sonuçlar getirmektedir.

 Müşteriler hızlıca ulaşmış oldukları ürünleri yine hızlıca satın alma kısmına geçmektedirler.  Bu da satıcının e-ticaret sitesi üzerinde yoğunlaşan müşteri sayısını arttırır ve kazancının yükselmesine neden olur.  Farklı bir durumda yapılan satışlara göre ayrı bir kategoride müşterinin ilgisini çekmek için en çok satılan ürünler, en çok tıklanan ürünler, yeni sezon ürünleri gibi filtrelemeler de site içerisine eklenebilmektedir. Ürün filtreleme işleminin bir diğer faydası ise müşteriye yalan söylemiş olmamaktır.

Sonuçta...

 Ürün filtreleme yapıldığında müşterilerin karşısına çıkacak üründen kaç adet kaldığı da ortaya çıkmış olacaktır. Örneğin bir pantolon üzerinden gidilecek olursa,  rengini, kumaşını, bedenini seçtikten sonra karşılaşılacak ürünlerden kaç adet kaldığı ekranda görünecektir. Böylece stokta olan veya olmayan ürünler belli olacak müşteri alışveriş yaparken yanılmayacaklardır. Bu durum da müşterinin satıcıya olan güvenini sarsmayacaktır. İnsanlar artık bilgisayarlardan daha fazla akıllı telefonları kullandıkları için ürün filtreleme işlemi akıllı telefonlar, tabletler gibi diğer elektronik cihazlar üzerinden de basit bir filtreleme tablosu ile yapılabilmelidir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2651bf Captca Değiştir