E-Ticaret Sitelerinde PageSpeed Nasıl Yüksek Tutulur?

E-Ticaret Sitelerinde PageSpeed Nasıl Yüksek Tutulur?

Her E-ticaret sitesinin amacıdır yüksek yüklenme hızlarına sahip olmak ve tarama hızlarını arttırmak. İşte uygun denetimlerin ve geliştirmelerin sağlanması noktasında da karşımıza Google tarafından ücretsiz sunulan PageSpeed çıkmaktadır.

İçindekiler

PageSpeed Nedir?

Bir Google Insights bileşeni olan bu kullanım sunucu, sitelerde SEO denetim araçları içerisinde en önemlilerinden birisi olan tarama hızının belirlenmesinde ve olası hatalı kaynakların tespit edilmesinde kullanılmaktadır.

Burda da karşımıza site hızının e-ticaret siteleri için neden bu kadar önemli olduğu sorusu çıkmaktadır. Site hızının ilk olrak önemi kullanıcı deneyimleri sırasında ortaya çıkmaktadır. Kullanıcılar web üzerinden ürün taramaları yaparken mümkün olduğunca hızlı sayfalar arasında rahat bir tarama yapmayı istemektedirler. Eğer sizin sitenizde geç açılıyor veya hiç açılmıyorsa siteye girmek isteyen kullanıcı hemen başka sitelere yönelecektir. Bu da sitenizin Google gözünde değerlendirme notunun düşmesi demektir.

Tekrar pagespeed nedir sorusuna gelecek olursak, pagespeed, ticaret sitelerinin sahip oldukları site içerisindeki sistem kaynaklarının, yapılandırma ayarlarının veya kodlama biçimlerininde içerisinde bulunduğu tüm sistemleri baz alarak bir yükleme hızı analizinin yapılmasıdır. Pagespeed, bu analizler sonucunda sizi uygun Google kriterleri konusunda da bilgilendirecektir. Kaynaklarınızın sunum biçimleriyle bazı medya ve ilgili görsel içeriklerinizin genliği de, site yüklenme hızınızı etkileyen faktörler arasındadır. Pagspeed’in size uygun yapacağı analiz sonucunda bu faktörlerdeki hataları da çözmeniz gerekmektedir.

Pagespeed’e benzer kullanımda araçlar da bulunmaktadır. Bunların başında GTmetrix gelmektedir. Ancak Pagespeed’in doğrudan doğruya Google kriterlerine göre değerlendirmeler yapması, sizin SEO skorunuzu ve bu konudaki çalışmalarınızın en iyi tespitini sağlayacaktır.

İPUCU
Pagespeedin, sizin mobil sitenizinde performans değerlerini test edebildiğini ve tıpkı normal sitenizdeki belli başlı kriterler uygulayıp düzeltme imkanları sunduğunu söylemek gerekir.

 

Pagespeed Kriterleri nelerdir?

Pagespeed’in dikkat ettiği şeylerin başında sunucuya yanıt sürenizi kısaltmanız gelmektedir. Bu süreyi mümkün olduğunca kısa tutmanız ziyaretçinin sitede kalma süresiylede doğrudan bağlantılıdır. Bunun yanı sıra görünür içeriğe öncelik vermeniz ve resimlerinizi optimize etmeniz de gerekmektedir. Ayrıca tarayıcı öbeklemeden mutlaka faydalanmalı sıkıştırmayı etkinleştirmelisiniz. Kullanıcıyı kesinlikle site içerisindeki hareketlerinde açılış sayfasına yönlendirmemelisiniz. Son olarak da CSS’yi, HTML’yi ve JavaScript’inizi uygun miktarda küçültmelisiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

98c61e Captca Değiştir