E-ticaret Sitelerinde Kaliteli Kullanıcı Deneyimi

E-ticaret Sitelerinde Kaliteli Kullanıcı Deneyimi

E-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi ve kalitenin arttırılması, ürün satışı karşılığında olumlu sonuçlar alabilmek adına büyük önem arz etmektedir.

İçindekiler

Kullanıcı Deneyimi Gerçekten Önemli mi?

Kullanıcı deneyimi, ürün pazarlama işlemi yapılırken elle tutulur sonuçlar alabilmek adına ortaya çıkan yeni bir tanımlamadır. User Experience (UX) adıyla da bilinen kullanıcı deneyimi müşterinin herhangi bir ürünü incelerken beklentilerinin ve isteklerinin karşılanıp karşılanmadığıyla doğrudan alakalıdır.

İPUCU

Kullanıcı deneyimi, müşterinin e-ticaret sitesine tıkladığı ilk andan ürünü satın alma işlemini tamamladığı son ana kadar geçirdiği süre için büyük bir önem taşımaktadır.

O yüzden kaliteli ve sürekli geliştirilen bir kullanıcı deneyimi gerçekleştirmek e-ticaret sitesine daha fazla müşteri çekmek ve yine müşteri gözünde daha fazla güven kazanmak açısından çok etkili bir yöntem olacaktır. Kullanıcı deneyimini daha kaliteli bir hale getirmek ve geliştirmek adına bazı bilgileri dikkate almalısınız.

1. Her Şey Çok Basit!

Müşteriler alışveriş yaparken gerçek mağazada bulundukları reyonun karışık olmasındansa düzenli olmasını tercih ederler aynı durum e-ticaret sitelerinde de geçerli olacaktır yani ürün dizilimi karmaşık olan bir site müşterilerin ilgisini çekmeyecektir. O yüzden sitedeki ürün kategorileri, sınıflandırılmaları olabildiğince basit düzeyde olmalıdır. Bunun yanında ürün seçimleri, sepete ekleme, ödeme işlemleri ve siparişi tamamlama gibi butonların son derece sade ve ilgi çekici olmasına dikkat edilmelidir.

Örnek UX uyumlu bir tasarım örneği.

2. Güvenlik Öğeleri Güveni Sağlar

İnsanların bir kısmı hala e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaktan tedirginlik duyarlar. Çünkü satın aldıkları ürünlerin kendilerine ulaşmaması veya kart bilgilerinin başkalarının eline geçmesi gibi birçok konuda korku yaşarlar. Bu nedenle e-ticaret sitesinde kullanıcı deneyimi kalitesini arttırmak için en önemli faktörlerden biri de SSL güvenlik sertifikaları ve amblemlerinin mümkün olduğunca görünür yerlerde olmasına dikkat edilmelidir. Sertifikaların görünür olması müşterilerin gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmesi adına çok önemli bir etken olacaktır.

SSL e-ticaret sitelerinde kullanılmalı.

3. Test Edin!

Müşteriler e-ticaret sitenizde alışveriş yaptıktan sonra sitenizden beklentilerini, sitenizde neler aradığını ve sonuçta memnun kalıp kalmadıklarını bilmeniz gerekir. Site içerisinde kullanıcılardan belli formlar veya anketler doldurmalarını talep ederek site içerisindeki kullanıcı deneyimini test edebilirsiniz. Böylece müşterilerin beklentilerini, isteklerini öğrenebilir ve karşılayabilirsiniz.

4. Sonuç Olarak…

Kullanıcı deneyimi ile ilgili en can alıcı özellik müşterilerin memnun olup olmadığını belirleyen  en önemli etken olmasıdır. Site tasarımlarının müşteri odaklı olmasıyla birlikte satışların gözle görülür şekilde artış göstermesi sürpriz olmayacaktır. Bu yüzden büyük firmalar kullanıcı deneyimiyle alakalı araştırmalara çok önem vermektedirler.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

35c3f6 Captca Değiştir