E-ticaret Sitelerinde Fiyatlandırma Psikolojisi

E-ticaret Sitelerinde Fiyatlandırma Psikolojisi

E-ticareti daha öncesinden kullanan ve buna alışkın olan insanlar genelde bilinçlidir ve farklı sitelerden aynı ürünlerin fiyat karşılaştırmalarını yaparlar. O nedenle bu konuda kendinize çok fazla güvenmemelisiniz.

İçindekiler

Müşteriler sizin ürünlerinize bağlı kalıp da ne fiyat koyarsanız koyun satın almazlar. Bu şekildeki bir düşünceden kesinlikle kurtulmalı ve müşterileri ikna edebilmelisiniz.

İPUCU

Müşterileri İkna etme aşamasında fiyatlandırma konusu çok önemli olmaktadır.

Bu noktada bazı ipuçları bulunmaktadır;

Soldaki Rakamı Bir Küçültün

E-ticaret sitenizdeki ürünlerin fiyatlarını ayarlarken tam fiyatları bir küçültmeniz faydalı olacaktır. Buna fiyat cazibesi denilmektedir. Soldaki rakamı bir azaltmanız müşteriler üzerinde psikolojik bir ucuzluk etkisi yaratacaktır. Örnek olarak;

Eski Fiyat

Yeni Fiyat

10 TL

9.99 TL

25 TL

24.99 TL

50 TL

49.99 TL

80 TL

79.99 TL

Minimum Fiyat İçin Maksimum Ürün Özelliklerini Vurgulayın

Müşteriler her zaman alışveriş yaparken en uygun fiyata en kaliteli ürüne sahip olmak isterler. O nedenle ürünlerinizi e-ticaret sitenizde müşterilere tanıtırken ürünleri en çekici özellikleriyle, en detaylı şekilde anlatmalı ve tanıtmalısınız. Bu sayede ürünleriniz her zaman müşteriler tarafından daha fazla ilgi görecektir.

Müşterileri psikolojik olarak satın almaya ikna etmeniz için belirli stratejileri uygulamanız gerekmektedir.

Demirleme Yöntemini Deneyin

Demirleme, bir ürünün fiyatını suni olarak şişirip uygun olan ürünün yanına yerleştirmek anlamına gelmektedir. Yapay olarak şişirilmiş fiyat, karşılaştırma aracı olarak hizmet edecek ve müşterilerin lehinize karar almasını sağlayacaktır. Örnek olarak;

A Ürünü

B Ürünü (Şişirilmiş fiyat)

200 TL

600 TL

400 TL

1000 TL

Demirleme yöntemi, müşterilerinizi satın almalarını istediğiniz bir ürüne yönlendirmenizi sağlayan akıllı bir stratejidir.

Dinamik Fiyatlandırma için OPT

Dinamik fiyatlandırma otomatiktir ve ürün fiyatlarını ayarlamadan önce birçok veri göz önüne alınmalıdır. Aşağıda gösterilen bazı faktörlere dayalı olarak dinamik bir fiyat belirleyebilirsiniz;

Happy Hour Fiyatlandırma: Satışların düşük olduğu günün belirli bir saatlerinde indirimli fiyat sunabilirsiniz. Örneğin; satışlar saat 11’den sonra düşerse, satışları arttırmak için 12:00-13:00 saatleri arasında mutlu saat fiyatları ile kampanya oluşturabilirsiniz.

Coğrafyaya Dayalı Fiyatlandırma: Farklı ülkeler, eyaletler ve şehirlerdeki ürünlerin arz ve talebini temel alan farklı fiyatları kabul edebilirsiniz.

Davranış Esasına Dayalı Fiyatlandırma: Son 2 gün içerisinde sitenizi ziyaret eden bir müşterinin 5 kez görüntüsünü alın. Bu müşterinin bir ürünü satın almakla gerçekten ilgilendiği anlamına gelmektedir. Tek ihtiyacınız olan şey, satın alma işlemini tamamlamak için bir indirim kodu içeren bir e-posta veya SMS göndermektir. Otomatik e-postalar, kullanıcı davranışına bağlı olarak gönderilebilir. Bu, müşteriyi satışa doğru çekmeye ikna eder.

Tepe Fiyatlandırma: Belli bir ürün sıcak kek gibi satılıyorsa, talep ve arz dengeye gelinceye kadar o ürünün fiyatını yükseltmek mantıklı olur.

Kargo Maliyetlerini Birbirinden Ayırın

Nakliye ücretlerini ürün maliyetlerinden ayırdığınızda, fiyat otomatik olarak düşer gibi görünmektedir. Bu, müşterilerinizin zihninde olumlu bir psikolojik etkiye sahiptir. Etkileşimin sonunda müşteriler ürünlerinizi satın almaya ikna olabilirler.

Toplam Fiyat Gösterimi

Ürün + Kargo Fiyatı

50 TL

43 TL + 7 TL

120 TL

110 TL + 10 TL

En Çok Satan Ürünlerinizin Fiyatlarını Arttırın

Herhangi bir ürününüzün fiyatını % 1 oranında arttırırsanız, ortalama kârınızı % 11 oranında arttırmış olursunuz. Az gibi görünse de aslında bunlar büyük kazançlar anlamına gelmektedir. Mağaza sahipleri ürünlerin fiyatlarını arttırmaktan çekinmemeli ve bu riski alabilmelidirler. En çok satan ürünlerinizin listesini satış verilerine bakarak hazırlamalı ve yeni listenizde fiyatlarınızı % 1 oranında arttırmalısınız. Ancak çok fazla yükseltirseniz bu defa müşteriler durumun farkına varabilir ve satın almaktan vazgeçebilirler.

E-ticarete fiyatlandırmalarınızı yaparken müşterilerinizi psikolojik olarak etkilemelisiniz.

Şimdi Alın Sonra Ödeyin Kampanyasını Onaylayın

Müşteriler, satın aldıkları ödemeler için kendilerine uygun bir taksitlendirme ya da daha sonra ödeme seçeneğinden faydalanma ihtimalleri olduğunu görürlerse, satın almaya hazır duruma gelirler. Müşteriler maddi kısıtlamaları nedeniyle ürün satın almaktan korkmaktadırlar. Bu kısıtlamayı ortadan kaldırırsanız daha çok müşteri kazanırsınız.

Elbette ki bu strateji herkes için geçerli değildir. Şu anda sahip olduklarınızı düşünün ve daha sonra riskin daha az olduğu ürünler için bu stratejiyi uygulamalısınız. Müşterilerinize güvenin ve karşılığında da müşterilerin size güvenmesini bekleyin, bu kampanyalar size çok daha sadık müşteriler kazandıracaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

788d41 Captca Değiştir