Hemen Hemen Tüm E-ticaret Şirketlerini Baştan Çıkaracak 4 Ortak SEO Sorunları

Hemen Hemen Tüm E-ticaret Şirketlerini Baştan Çıkaracak 4 Ortak SEO Sorunları

Web siteleri yeni bir konsept oluşturduğunda, sitenizi oluşturup dizinlere gönlere göndermek yeterliydi. O zamandan beri işler farklılaştı ve pazarlama daha karmaşık bir hale geldi.

İçindekiler

İnternet ortamı, milyarlarca sayfa ile doludur ve bununla birlikte e-ticaret sektörü de her yıl ortalama %10 oranında büyüme göstermektedir.

208'in 1. Çeyreği- 2017'nin 3. Çeyreği

Bu nedenle, pazarlamacıların %63’ünün en iyi pazarlama yöntemini kullanarak trafik elde ediyor olması da olası bir durumdur. Çevrimiçi web sitesi trafiğinin arttırılabilmesi için birkaç yol olsa da, SEO ve PPC kampanyaları bunlardan en büyük ikisidir.

PPC’nin savunucusu olmasına rağmen, rekabet koşullarına dayalı teklif verme maliyetleri, özellikle yeni başlayanlar için çok yüksektir. SEO, arama motorlarından organik trafik neredeyse tamamen ücretsiz olduğundan tüm işletmeler için idealdir. Pek çok site SEO uzmanı olmayan birçok kişi tarafından çalıştırıldığı için şimdilerde e-ticaret sitelerinde SEO çalışmaları yapmakta oldukça zorlanmaktadırlar.

Şirketin Pazarlama alanındaki zorlukları

SEO ile alakalı yaygın olarak ortaya çıkan 4 sorun vardır;

1. Düşük Kaliteli İçerik

Bir çevrimiçi mağaza işletmeyi düşündüğünüzde, eminim en son değineceğiniz nokta içerik yaratmak olacaktır. Ne yazık ki e-ticaret sitelerinde içerikler genel olarak geri plana atılır ve özen gösterilmeden hazırlanır.  Kopya içerikler, özgünlükten uzak ve etkisizdir.

Google’ın Panda algoritmasının yayınlanmasından sonra, web sitesi sahipleri, hedef kitleleri için kaliteli ve özgün içerik çıkarmak zorunda kaldılar.  Web sitelerinin içeriğinin bir fotoğraftan daha fazla olması ve ürünlerle ilgili reklamlar sunması gerekmektedir. Ayrıca aynı sektördeki rakiplerinizin içeriğini de kopyalama işlemini yapmamalısınız. SEO’da sıralama alabilmeniz için kendinize özgü ürün açıklamaları oluşturmanız gerekmektedir.

Kullanıcılar tarafından ürünlerinizin satışından sonra incelenebilmesi ve yorumlanabilmesi, içeriği iyileştiren etkenlerden birisidir. Örnek verecek olursak Hepsiburada sitesinde müşterilerin ürün incelemelerini ve ürüne ait puanlamaları aşağıda görebilirsiniz.

Müşteri incelemeleri kalite konusunda önem arz etmektedir.

Bilgi paylaşımının yapılmasının ardından müşteriler birbirleriyle fikir alışverişinde bulunur ve birbirlerinden tavsiye alırlar.

2. Teknik SEO’nun İhmal edilmesi

İçerikleriniz kaliteli olsa bile teknik SEO’nun ihmal edilmesi Google’ın hoşuna gitmeyecek bir durumdur. Google’ın doğru bir dizine ekleyememesi durumunda en büyük içerik bile son derece değersizdir.

E-ticaret siteleri normal blog siteleri ya da standart web sitelerinden daha dolu ve hareketli olmak durumundadır; ancak ne olursa olsun SEO çalışmaları en iyi şekilde yönetilmelidir. Bunların birkaç çözüm yöntemi bulunmaktadır;

  • Yanlış Site Oluşturma!

Fiziki olarak bir dükkanda alışveriş yaparken aradığınız bir şeyi ilgili rafta bulamamanız gerçekten sinir bozucu bir durumdur.

Müşterilerin web sitelerinde aradıkları şeyleri kolaylıkla bulabilmeleri ve istedikleri hizmet ya da ürüne kolaylıkla ulaşabilmeleri gerekmektedir.

  • Başlık Etiketlerini Çoğaltın

Herhangi bir SEO stratejisinin temel bir ilkesi, siteniz boyunca kaliteli meta verilerinizin olmasını sağlamaktır. E-ticaret sitelerinin özellikle ürünler için benzersiz meta başlıklarının olması gerekmektedir. Bu başlıklara ait bazı etiketlerin olması gerekmektedir. Başlık etiketlerinde ise, Marka- Model- Öğe Türü gibi etiketlerin olması gerekmektedir.

  • Yavaş Yükleme Süreleri

Eski internet döneminden bu güne dek uzunca bir yol kat ettik. Eski zamanlarda internet sayfalarının yüklenmesini beklemek normal bir durumdu. Ancak günümüzde internet sayfasının 2 saniyeden daha geç açılması, internetin yavaş olduğu düşüncesini akıllara getirmektedir.

Google’ın PageSpeed Insights aracıyla sayfa hızınızı ölçebilir ve ona göre önleminizi alabilirsiniz.

3. Düzgün Bağlantıların Yapılmaması

Müşterileri, ürün sayfalarına yönlendirmek oldukça zor bir durumdur. Doğal bağlantıları oluşturmak ve bağlantı kurabilmek için çeşitli yaklaşımların benimsenmesi gerekmektedir.

  • İnceleme Sitelerinden Yararlanın

En sevilen e-ticaret bağlantı kurma yöntemlerinden birisi, kullanıcı inceleme siteleridir. Yotpo’nun 30.000 web sitesine yaptığı bir ankete göre, işletme değerlendirmelerinin organik sayfa görüntülemelerinde önemli bir rol oynadığına karar verdi. İnceleme sitelerini kendi işletmeniz için kullanmanız sizin için son derece avantajlı olacaktır. En basitinden web sitenizin trafiğini arttıracaktır.

  • İndirimlerden Yararlanma

Kullanıcıların sevdiği bir şey ise satın aldıkları ürün veya hizmetlerin uygun fiyatta olmasıdır. İnsanlar internet üzerinden alışveriş yaparken her zaman fırsat, kampanya ve indirim aramaktadırlar.

Kupon ve teklifler vererek, diğer blog yazılarını yalnızca ana sayfanıza değil ürün sayfanıza da bağlayabilirsiniz.

4. SEO ve SEM Ekipleri Arasındaki İşbirliği Eksikliği

Çoğu e-ticaret sitesi sahipleri tıklama başına maliyet  kampanyalarını kariyerlerinde en az bir kere kullanmışlardır. PPC ve SEO’nun aksine, web sitesi sahiplerine trafik üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar. SEO biraz zaman alırken aynı zamanda anında sonuçlar da sağlar.

İPUCU

Google, bir süre önce güvenli arama özelliğini uygulamaya başladığından, SEO uzmanları çoğunlukla sitelerine trafik çeken anahtar kelimeleri organik olarak görememekteydi. Organik tıklamalar artık sadece Google’dan gelen gibi etiketlenmekle birlikte artık sorgu dizisini göstermiyor. Bunun yerine “Analytics araçları sağlanmadı” simgesi altında tanımlanmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4c515f Captca Değiştir