‘E-Ticaret Sahiplerinin SEO’da Gerçekleştirmesi Gereken 9 Adım’

 ‘E-Ticaret Sahiplerinin SEO’da Gerçekleştirmesi Gereken 9 Adım’

E-ticarette rekabet her geçen gün biraz daha çetinleşiyor. Günümüz rekabetçi dünyasında her start-up sahibi veya profesyonel yönetici, kendisine en kalıcı ve etkili yöntemlerden birini sağlayacak SEO hakkında iyi yada kötü bir bilgi birikimine sahip olmalıdır. Bu durum sadece şirketlerin SEO’yu kendi içlerinde çözümlemeleri için değil, çalıştıkları ajanslarla ortak dili kullanabilmeleri ve onların yaptığı işleri takip edebilmeleri içinde oldukça önemlidir.

İçindekiler
 

Öncelikle hedeflerinizi ve stratejinizi belirleyin

Arama motoru optimizasyonuna başlarken, bu yolda size ait olan bir plan dahilinde ve doğru biçimde ilermeniz son derece önemli. SEO uzun vadeli bir yatırımdır. Bu yüzden her şeyi en başından planlamak ve hedeflenen noktayı görebilmek için bir başarı kıstasına ihtiyaç duyacaksınız. Bu kıstaslara iş dünyasında KPI (Key Performance Indicator) adı verilmektedir. Başarı sağlamak istiyorsanız bu kıstaslara bağlı kalmanız oldukça önemli.


Key Performance Indicator Nedir?
Türkçe karşılığı Anahtar Performans Göstergesi olan KPI, kısaca ulaşılmak istenilen HEDEF olarak tanımlayabiliriz.
 

 

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Sitenizde satışını yaptığınız, hedef kitlenizi tanımlayan ve onların arama sonuçlarına cevap verecek türden anahtar kelimelerin tespiti bu aşamanın en kilit noktasıdır. Hangi ürünlerin ne kadar aratıldığı ve aranma hacimleri ile mevsimsellik oranlarına bakarak karar veriyoruz. Kullanımı yaygın ve rekabet içeren anahtar kelimeleri seçmemeye özen gösterin. Aksi durumda hedeflerinizin yükselmesi oldukça uzun zaman alacaktır.

Rakip Araştırması Yapın

Rakiplerinizin backlinklerini bir listede toplayarak işe başlayabilirsiniz. Bu listeye ulaşmak için Ahrefs.com veya MajesticSEO.com sitelerini kullanabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz üyelikleri bulunmaktadır. Ancak LinkResearchTools.com sitesi ilk 7 gün ücretsiz neredeyse tüm linkleri görebilir ve indirebilirsiniz.

Site Yapınıza Özen Gösterin.
E-ticaret siteleri bazı yapılara özellikle dikkat etmek zorundadır.

  • Belirli kategoride popüler ürünler
  • Benzer ürünler
  • En beğenilen ürünler
  • En son görüntülenmiş ürünler

Bu başlıklara dikkat ettikten sonra rakiplerinizin site yapılarına mutlaka göz atın ve karşılaştırmada bulunun. Ardından onlarla aynı yolu izlemek yada farklı bir yoldan gitmek tamamen size kalmış bir şey.

Sorunlarınızı Tanımlayın

Burada sitenizin denetim aşamasından bahsediyoruz. Web sitelerinizin hatalarını bulmalısınız ve bu konuda önceliğiniz aşağıdaki başlıklar olmalıdır;

  • Herhangi 404 sayfalarını mevcut içeriğe yönlendirme
  • 302 yönlendirmeleri ve 301 yönlendirmelerine değiştirme
  • Kopya içerikli sayfaları, başlık ve açıklama etiketlerini güncelleme
  • Web sitenizin hızına odaklanmalısınız. Çünkü hızı yavaş olan bir web sitesi rakipleri için avantaj olmaktan ileriye gidemeyecektir.

İç Linkleme Yapın

İPUCU
İç linkleme ile anahtar kelimeleriniz için anchor text’inizi oluşturabilirsiniz, bu yöntem en iyi anahtar kelimelerinizde yükselmenize olanak sağlayacaktır. Tabi bunu abartmadan idareli bir şekilde yapmalısınız. Eğer tüm sayfalarınızda iç linkleme yöntemine başvurursanız algoritma bunu fark edecek ve Google bu durumdan şüphe duyacaktır.


Sonrasında ise web sitenizi tamamlayarak site haritası oluşturmalısınız, sitenizi tamamıyla taraması ve her sayfanızı indekslemesi için oluşturduğunuz site haritasını Google’a göndermeniz gerekecektir.

Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik SEO için ve sayfanızı ziyaret edenler için oldukça önemli bir adımdır. Çünkü kullanılabilirliğiniz ne kadar iyi olursa sitenize yönelik geri dönüşlerde bu oranda yükselecektir.
Web siteniz kullanımı kolay, eğlenceli ve yararlı olduğunda ziyaretçileriniz burada çok daha fazla zaman geçirecektir. Buna harika kullanıcı deneyimi denilmektedir.
Bu aşama SEO içinde oldukça önemlidir.

Müşteri Yorumlarını Dikkate Alın

E-Ticaret sitelerinde müşteri yorumları oldukça önemlidir. Araştırmalara göre müşteriler internet üzerinden yeni bir ürün almadan önce ürünler hakkında yapılan müşteri yorumlarını okumakta ve bu yorumları dikkate almaktadır. E-ticaret sitenize ürün hakkında yapılan yorumları ekleyerek sitenizin dönüşüm oranında artış sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Sinyallerinizi Arttırın

Son olarak sosyal medyasız e-ticareti düşünmek pek mümkün değil. Bunu ürün sayfalarınıza, blog yazılarınıza ve anasayfanıza ‘sosyal medya’ butonları ekleyerek başarabilirsiniz. Böylece müşterilerinizle bağınızı koparmamış,topluluğunuzu büyütmüş ve içeriklerinizi paylaşmış olacaksınız ki bu SEO’nuzu etkileyecektir.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e2d564 Captca Değiştir