E-ticarete Yeni Girmek İsteyenlere Dropshipping Nedir?

E-ticarete Yeni Girmek İsteyenlere Dropshipping Nedir?

Türkiye’de Dropshipping satış sistemi henüz çok fazla kişi tarafından bilinmese de yurt dışında bu sistemle tam zamanlı olarak çalışmakta olan birçok firma bulunmaktadır.

İçindekiler

Dropshipping Nedir?

Size ait olmayan bir ürün veya hizmeti kendi kârınız ile birlikte satma işlemine Dropshipping sistemi denilmektedir. Düşünüldüğünde mantıksız ve illegal bir yöntem olarak görülebilir ancak başka birine ait bir ürün ya da hizmeti onun izni dahilinde aracılık ederek satma işlemi fiziki yaşamımızda yıllardır yapılmaktadır.

E-ticaret ortamında da elinizde stok ürün bulundurmak yerine gelen siparişleri direkt olarak tedarikçinin deposundan bilgisi dahilinde satışlarının yapılması işlemidir. E-ticaret üzerinden kullanılmaya başlanan Dropshipping sistemi sermayesi ve işletme giderleri çok düşük olduğundan tercih edilmektedir.

Dropshipping sistemi müşteri ile tedarikçi arasında bir bağ kurmanızı sağlar.

Dropshipping sisteminin bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır;

Avantajları

 • Çok düşük bir bütçe ile herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmadan işe başlayabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin satışı gerçekleşmeden önce alış bedeli ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Depo veya stoklarınız olmayacağı için ekstra bir maliyetiniz olmayacaktır.
 • Tedarikçi tarafından karşılanacağı için sipariş veya paketleme maliyeti olmayacaktır.
 • Ürün siparişi alındığı anda gönderilebilir.
 • Kargolama işi ile uğraşmazsınız.
 • Ürün çeşidini istediğiniz gibi genişletebilir ve birden fazla tedarikçi ile çalışabilirsiniz.

Dezavantajları

 • Görmediğiniz bir ürünü satmak durumunda kalırsınız o nedenle 3. bir kişiye güvenmek zorundasınızdır.
 • Satışa sunduğunuz ürünlerin stok kontrolünü yapamazsınız.
 • En az bir tedarikçiye bağlı olacağınız için müşterilerle iletişiminiz aksayabilir.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

1. Satışa sunmayı planladığınız ürünlerin bir listesini hazırlayarak ürünlere ait en iyi görselleri oluşturunuz. Ürünlerin görselleri müşterilerin her detayını anlayabileceği şekilde büyük ve ilgi çekici olmalıdır.

2. Satılacak olan ürünlerin özellikleri ve ürün açıklamaları ayrıntılı olarak yazılmalı ve müşteriye aktarılabilmelidir.

3. Ürününü satmak için anlaşmalı olduğunuz tedarikçinin listesini oluşturduğunuz ürünlerini daha önce kaydınızı yaptırmış olduğunuz Dropshipping sistemine yükleyin.

Dropshipping sistemi çok düşük maliyetle çalışan kurumlardan bağımsız bir sistemdir.

4. Müşteriler ürünü aldıklarında ürüne ait olan ücret kayıtlı olduğunuz Dropshipping sisteminin havuzuna aktarılmaktadır. Ürün alıcıya ulaşana kadar para Dropshipping havuzunda bekletilmektedir.

5. Site üzerinden müşterilerinizden sipariş aldığınızda tedarikçinin ürünü gönderebilmesi için müşterinin adres bilgilerini sisteme girmeniz gerekiyor. Tedarikçi firmanın parası ödendikten sonra tedarikçi, müşterinin istemiş olduğu ürünü paketleyip gönderiyor. Daha sonrasında siparişin müşteriye ulaşması beklenir.

6. Ürün müşterisine ulaştıktan sonra Dropshipping havuzunda bekletilen para hesabınıza aktarılıyor. Tedarikçinin parası önceden ödendiği için havuzdaki para tamamen sizin kârınız olmaktadır.

İPUCU

Dropshipping sistemi ile yapılması gereken tek şey müşteri odaklı reklamınızın ve pazarlama stratejinizin en doğru şekilde olmasıdır. Ne kadar iyi bir ürün tanıtımı yaparsanız o kadar olumlu geri dönüş alabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

488757 Captca Değiştir